Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

roibustefan
Subiect Autor

Acceleratie in suturi !

17 Mar 2014, 20:42

Salut. Am o problema cu al meu Seat din 2000 , motor 1.6 SR benzina, AKL. In orice treapta de viteza , de la 2000 de ture pana in 3000 se simte cum masina accelereaza in suturi , iar dupa 3000 nu mai prezinta aceste simptome. Mentionez ca la relanti, turometrul oscileaza foarte sensibil , nu este vorba de variatie mare de turatie , pana in 100 de ture maxim , dar oscileaza totusi. Am pus testerul pe masina si am primit eroare la clapeta de acceleratie , acuma mi s-a spus sa mai merg cu ea dupa ce a fost adaptata dar totusi turometrul tot oscileaza si parca masina nu trage cum ar trebui. Am schimbat bujii si am verificat fisele , era una crapata dar am inlocuit-o. Am schimbat si filtrul de benzina. Toate acestea pana sa descopar eroarea de pe tester. Vreau sa stiu daca exista vreo sansa sa nu fie clapeta , si eroarea sa o dea din alta cauza pentru ca am inteles ca este destul de scumpa piesa , si nu se poate inlocui doar motorasul de relanti.