Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Mittici
Subiect Autor

Incendiu in compartimentul motor

14 Mar 2014, 00:38

...n-am mai postat pana acum desi sunt inscris de prin 2010 (atunci aveam o Ibiza). De anul trecut mi-am luat un Leon 1,4l benzina model 2008 pentru ca e modelul care-mi place cel mai mult de la Seat ... am facut leasing ... in fine ...ideea era sa platesc in rate.
Nu prea le am cu mecanica.... Dar am un of si cred ca e locul potrivit sa-l exprim.
Cam prin august - septembrie anul trecut, indicatoarele de la bord o luau razna dupa ce parcurgeam o distanta de vreo 40 km intr-o zi + imi apareau toate erorile posibile in bord. A doua zi dimineata totul era ok si dupa ce rulam in jur de 30-40 km cu ea ...iar pateam acelasi lucru. Totul a culminat cand am ramas fara servodirectie... care este electromecanica ...volanul miscandu-se greu.
Am dus-o la reprezentanta ... si-am luat-o dupa 1 zi sau 2. Mi-au spus ca s-au uitat ...au analizat...(probabil au sters erorile din calculator) ptr ca mi-au spus ca au facut teste si parea sa mearga fara pb. (mai mult de 40km)....iar daca mai face iar pb. este aproape 100% ca si cauza calculatorul de motor care l-as putea comanda sau cauta sh. Dupa ce am ajuns acasa...am patit din nou aceeasi treaba cu erorile ...dar nu aveam pb cu servodirectia. In perioada urmatoare am inceput sa caut un calculator de motor....sh ptr ca nou era scump. N-am gasit ptr tipul de motor si nici n-am mai parcurs distante mari...asa se face ca nici erori n-am mai avut in bord. A venit toamna si s-a facut mai frig... si a trebuit sa fac un drum mai lung.....iar spre surprinderea mea am facut mai bine de 300 Km fara sa-mi dea nicio eroare. Aici a intervenit prostia mea ca am presupus ca a fost vreun contact in calculatorul de motor care probabil se incalzea si dadea erorile...dar daca totul era ok ...am ignorat pb. si-am decis sa aman rezolvarea ei.
Acum vreo 3 saptamani in timp ce ma intorceam si eram aproape acasa...am simtit miros de ars in masina... si-am observat fum iesind pe sub capota. Am tras imediat in parcare iar dupa ce-am deschis capota am vazut flacara care incepuse sa arda undeva in zona de sub motor. Am luat repede stingatorul sa incerc sa sting dar dupa 3 jeturi parca mai tare l-am starnit. In imediata apropiere era un birou si am chemat pe cineva cu un stingator... pana sa ajung la masina inapoi mai erau 2 cu stingatoare si-am reusit sa sting ce incepuse sa arda. Dupa ce am urcat-o pe rampa am vazut ca luasera foc firele care duceau in caseta de directie... cred ca toate problemele s-au tras fie de la un scurtcircuit pe fire ...cum afara ploase ...presupun ca a favorizat scurtcircuitul si aprinderea cablurilor...fie de un defect in caseta de directie care a dus la treaba asta... asta inca nu m-am lamurit.
Masina fiind luata in leasing ...am full casco. Constatarea asiguratorului zice "cabluri instalatie electrica caseta de directie arse" ( pentru ca doar atat a ars) si ca nu pot fi despagubit pentru asta. In anexa lor spune ca pagubele provocate de foc se despagubesc dar nu si cele cauzate de probleme de curenti electrici. Asa am ramas eu cu intrebarea...ce-a fost mai intai ...oul sau gaina. Daca a constatat ca acele cabluri sunt arse ...si pompierul a confirmat focul ... eu le spun ca acele cabluri sunt arse din cauza focului...ei imi spun ca din cauza scurtcircuitului.
In concluzie (ca deja m-am lungit prea mult si-mi cer scuze): Am dus masina la reprezentanta iar oferta lor de pret ptr caseta e undeva la ~2500lei ...iar partea de cabluri undeva la 6-700 + manopera. Poate ma ajutati cu niste sugestii legate de caseta de directie si acele cabluri...ar fi bine sau nu sa le caut din dezmembrari...eventual poate stiti /cunoasteti cine are ...sau sa comand de la reprezentanta. Sunt cam scumpe ...cred ...dar in acelasi timp unii ma sfatuiesc sa nu iau din dezmembrari sa nu patesc iar din astea.
Prostia se plateste pana la urma ...ptr ca nu am mers pana la capat sa rezolv problema sesizata anul trecut....iar pe de alta parte e bine ca nu s-au intamplat chestii mai grave. :) Am ramas cu un gust amar sa constat ca imi reprosau unii ca de ce nu am lasat-o sa arda cu totul ...ptr ca asa ma despagubeau ....lucru confirmat de asigurator care a spus ca daca lua foc motorul ma despagubea....si nu m-ar mira ca si in acea cauza sa nu ma fi despagubit din acelasi motiv de "scurtcircuit" .... si sa constat ca platesc casco full degeaba...fiind acoperit doar daca cineva imi indoaie tabla la masina sau o zgaraie. Asa ca ... fiti foarte atenti daca se intampla ceva si aveti casco (si sper sa nu!) sa o ganditi bine ce-i spuneti constatatorului ca a fost cauza principala....presupun ca daca spuneam ca un soarec mi-a ros firele la masina si s-a intamplat ce s-a intamplat ....altfel ar fi stat lucrurile. ...
V-am impartasit doate astea si sa va atrag atentia sa luati in serios orice pb. va apare la masina ....si cum cred ca marea parte a pb. sunt electrice ...fiti atenti si ce anume va acopera polita de asigurare cand va faceti!

bgd_b92
Bogdan

Re: Probleme peste probleme

14 Mar 2014, 07:19

Nu cred ca vei avea probleme din dezmembrari. P
Greseala ta a fost de prima data cand te-ai dus la reprezentanta. Calculatoarele se mai pot repara dupa caz, se refac lipituri / circuite, dar asta doar la cine se pricepe bineinteles, nu la reprezentanta. La fel si cablajele sau castea de directie, se reconditioneaza, firele poate puteau fi izolate si numai aparea aceasta problema. Chiar imi pare rau pt ce ai patit. sper sa o rezolvi :hi

BALTAZAR2003
Moderator

14 Mar 2014, 07:31

Cand ai leasing esti obligat sa faci reviziile doar la reprezentanta, scrie in contract. In caz ca incetezi sa mai platesti leasigul pot cere despagubiri ulterior ca nu ai respectat contractul. SIC!
Si la dealer te asteapta surprizaa, oameni pregatiti si saritori.
Eu zic sa expediezi si la fabrica o descriere a situatiei, cu scanuri dupa fisele de interventie din service si sa vezi ei ce zic.
Este posibil sa ai o surpriza placuta. :yah :yah :yah
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

al bundy

14 Mar 2014, 14:01

Am avut pana acum 2 masini in leasing si la repr am fost doar cat au avut garantie, in rest le-am facut eu singur si nu m-a tras nimeni la raspundere.

bgd_b92
Bogdan

14 Mar 2014, 15:11

Si eu la fel stiu. reviziile la reprezentanta doar ca sa beneficiezi de garantie.

BALTAZAR2003
Moderator

14 Mar 2014, 16:07

Scrie in contractul de leasing ca nu te poti duce decat la dealer, nu te opreste nimeni sa te duci in alta parte doar ca daca vrei sa renunti la leasing pot sa ti ceara daune ca ai depreciat bunul. :cheers
Oricum nu este normal sa reclami un defect, ei sa nu gaseasca o cauza si sa remedieze problema ca dupa un timp sa ia foc iar mecanicii sa fluiere cu ochii dupa avioane...
ia-o franta ca am dres-o... :yah :yh :yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

15 Mar 2014, 12:08

1. Din ce stiu, casco acopera incidentele aparute in trafic, nu defecte de fabricatie etc
2. Cred ca probleme de genul asta cu niste fire si coloana de directie a avut mususk262 la altea si le-a rezolvat prin cornelius / al bundy

Mittici
Subiect Autor

22 Iul 2014, 09:35

...pana la urma a fost caseta de directie care a avut problemele de care am spus. Am luat-o de la dezmembrari + cablajul care a trebuit inlocuit ... si treaba e buna acum. Cu asigurarea casco m-am lamurit : daca ai defecte provocate de actiunea curentilor electrici ...nu esti despagubit....daca demonstram ca un sobolan a avariat un cablu care apoi mi-a defectat restul ... e posibil sa fi fost despagubit. :)