Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Andrei_Nick
Subiect Autor

Sunet/scartait ciudat!

02 Mar 2014, 23:32

Salutare, de aproximativ o luna sau doua masina mea scoate un scartait ciudat.Sunetul pare a se auzii de la roata fata dreapta.O sa subliniez cateva chestii mai jos si am pus si un filmulet cu sunetul:
-Se aude in viraje, cel mai mult cand virez stanga(fiind mai pronuntat) dar si cand fac dreapta sau merg drept(conteaza cum este drumul).
-Sunetul se aude si cand virez usor(daca misc 10 grade volanul) in mers stanga sau dreapta
-NU se aude daca virez pe loc.
-Nu am auzit sunetul cand afara este ud sau a plouat.
-Se aude si pe drum perfect drept dar putin mai accentuat pe drum cu gropi
-Viteza la care l-am auzit este intre 20-70 kmph (probabil se aude si dupa aceasta viteza dar in combinatie cu vantul care se aude in habitaclu si motorul nu prea iti dai seama)
-Sunetul a inceput sa se auda cam de cand a nins prima data si am mers cu masina pe ninsoarea aceea urata.

Ceea ce cred eu: ceva bucsa sau flansa amortizor.Astept si parerile voastre, poate a mai intampinat cineva sunetul asta :)

Filmulet cu sunetul, sper sa se auda.

https://www.youtube.com/watch?v=Uw2zhvb ... e=youtu.be

BOGY26
Bogdan

Re: Sunet/scartait ciudat!

03 Mar 2014, 21:27

Salut,
mergi la o spalatorie si zi-le la baieti sa dea FOARTE BINE pe la rotile fata, etrieri, discuri...etc...si vezi daca mai face...fa o verificare si la toate prezoanele...da jos rotile si monteaza-le iara...

Andrei_Nick
Subiect Autor

03 Mar 2014, 22:05

Sunetul este de o luna-doua, am trecut pe spalatorie de cateva ori si s-a dat cu jetul pe la roti.Cand o sa ma duc o sa le zic sa insiste mai mult.Prezoanele le-am verificat prima data si sunt stranse destul de bine, nu imi par a fi slabite.

Alte chestii pe care le-am mai citit pe forumuri: geometrie roti(nu am nici un simptom ca ar fi de la geometrie) sau placute de frana(nu mai am foarte mult si o sa trebuiasca sa le schimb dar eu stiu ca atunci cand placutele sunt pe duca scot un sunet cand pui frana.In cazul meu cand pun frana nu se aude nimic)

PS: am uitat sa specific ca am fost cu sunetul acesta in service acum 2 saptamani si cei de acolo mi-au spus ca ar putea fi de la flansa amortizor, ceva mizerie intrata acolo dar cica ar trebuii sa nu ma panichez.Cand am fost la service i-am pus sa verifice tot si mi-au gasit ca trebuiesc schimbate bielete si bucse punte spate stanga-dreapta(pe care le-am schimbat la recomandarea lor)

LTZ

14 Mar 2014, 12:34

salut am si eu aceeasi problema cu ibiza mea din 2008, poti sa-mi spui te rog la ce pret te-a dus schimbul pieselor cu tot cu manopera? mersi

Andrei_Nick
Subiect Autor

14 Mar 2014, 14:37

Inca nu am rezolvat problema cu sunetul deci nu am cum sa iti raspund...