Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

spanky
Subiect Autor

miros de lapte in masina

01 Mar 2014, 14:29

salut...scriu in speranta ca cineva ma poate ajuta aici. Am avut ghinionul de a mi se sparge o sticla de lapte in masina(un seat leon 1.6 din 2002) si a curs putin pe bancheta din spate si pe mocheta, putin mai mult. Mi-am dat seama abia dupa 4 ore de mers, cand deja s-a clocit si a inceput sa se simta duhoarea. acum nu mai pot sa scap de miros. am incercat un produs de curatat, am spalat bine cu detergent..dar degeaba...persista mirosul. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? mai e ceva de facut sau ii dau foc....ma dispera mirosul ala X(

spiri

Re: miros de lapte in masina

01 Mar 2014, 14:51

salut
poti incerca la o spalatorie cu abur, specializata pe asa ceva... eu mi-am spalat tot interiorul la kaufland, a durat cam 2 ore jumate 3 dar eu spun ca sa meritat. pretul e rezonabil undeva intre 100 si 150 ron. asta e sfatul meu, sper sa ai noroc.
sau cauta pe net detailing auto e mai scump dar am auzit doar cuvinte de lauda despre firmele ce fac asta :cheers

bgd_b92
Bogdan

01 Mar 2014, 15:45

Eu iti recomand pe cele cu aer comprimat :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=4edB8lG_Eug - abur
http://www.youtube.com/watch?v=zFEWYFJrxT8 - aer comprimat

blling

03 Mar 2014, 07:15

salut,si eu am patit asa doar ca in portbagaj si era vorba despre un bidon de 5 litri :cry: ,eu am scos tot ce era de scos am spalat bine cu o solutie pt covoare si am lasat masina deschisa sa se aeriseasca vreo cateva zile si mirosul a disparut,si acum imi vine rau cand ma gandesc cum mirosea mai era si vara :lol: :lol: :lol:

umfrider
Andrei

03 Mar 2014, 07:40

iti recomand detailing interior..

Cosmin
Admin

03 Mar 2014, 10:19

Eu iti recomand sa arunci in masina si un kil de mamaliga. Din experienta iti spun ca mamaliga cu branza miroase mai bine decat laptele transformat in branza pe cale naturala.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

HUNTER
HUNTER

03 Mar 2014, 10:32

colegul Florin din Constanta, a scos mocheta din masina si a curatat-o. cred ca asta e varianta cea mai buna, dat jos interiorul, si spalata bine mocheta si bancheta, apoi si podeaua masinii. lasat sa se usuce si montat totul la loc. munca de cateva ore, dar cu rezultatul cel mai bun.

Cosmin
Admin

03 Mar 2014, 10:43

Din ce tin eu minte de la orele de chimie din liceu (si cred ca toti ati trecut prin asta), laptele are in compozitie apa (in jur de 80%) si restul proteine, grasimi, lactoza, vitamine etc.
Cea mai importanta proteina din lapte (cazeina) NU e solubila in apa. Asa ca degeaba speli cu apa, nu are nici un efect.

Daca apa din lapte s-a evaporat, substanta uscata SE ASPIRA sau se inlatura prin mijloace mecanice (fara a incerca dizolvarea). Abia apoi se incearca spalarea, eventual cu o solutie slab acida (ph acid).
Imagine

bertzi43
B-82-AJS

03 Mar 2014, 10:50

Cosminee ce fumezi taica :))
Eu zic sa schimbe masina :P
Glumeam.....mai bine te duci la o spalatorie profi cu aburi,aer,cola sau ce or mai folosi si ii rogi sa curete local daca vrei sa scapi mai ieftin

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Bogdan_DKE

03 Mar 2014, 11:15

Am trecut si eu prin ceva asemanator doar ca la mine a fost motorina si s-a rasturnat in portbagaj.

Sfatul meu este sa scoti afara mocheta, pentru ca dedesubt este vata aceea care izoleaza si ai seanse sa fie si aia imbibata.
Daca a ajuns sub bancheta, scoate-o afara, desfa husa si spala separat husa si buretele, pentru ca si ala absoarbe.
Poti sa folosesti detergent lichid de vase.
Leon 1M 1,9 TDI/66 kw ALH
Imagine

Eşti prost şi vrei să te afirmi? Aprinde proiectoarele! Eşti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceaţă!

tekolinooo

03 Mar 2014, 12:52

Scoti bancheta din masina, aspiri foarte bine zona unde ti-a curs. Dupa, iei un tub de SONAX pentru curatat scaunele ( in jur de 20 de lei ) si dai peste bancheta, o spuna activa pe care o stergi cu o perie de pantofi ( destul de moale ) . Foloseste tot tubul pentru bancheta din spate, o sa le ude destul de mult, scapi usor de miros.

Eu am curatat cu el ciocolata,cioclata calda,noroi,gainati de pasare ( da, in masina.. a fost penibil ) .

Cosmin
Admin

03 Mar 2014, 14:34

bertzi43 scrie:
Cosminee ce fumezi taica :))

Some gooood shit, man.. Wanna puf ? :tongue
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

03 Mar 2014, 16:15

cea mai simpla metoda este cu o picatura de feromon de crap!
Dispare mirosul de lapte instant.

DAca torni putin lapte de var obtii cea mai veche masa plastica. :)
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

spanky
Subiect Autor

03 Mar 2014, 20:35

BALTAZAR2003 scrie:
cea mai simpla metoda este cu o picatura de feromon de crap!
:hi

strange answer ....

ms pentru raspunsuri. inca ma lupt cu mirosul ala. am spalat cu toate solutiile existente pe piata am cheltuit cred ca peste 100 de lei pe produse. maine incerc cu bicarbonat de sodiu...daca nici asta nu merge ii dau foc :|. azi i-am mai luat si casetofon aftermarket, pacat ca nu pot sa stau in ea sa ascult muzica..funny thing

Roger
Moderator

03 Mar 2014, 21:34

Daca nu rezolvi si vrei sa schimbi buretele de la bacheta sau tapiseria, am eu o bacheta spate de vanzare. Vezi in prima pagina din topicul meu daca ai acelasi model de tapiserie.