Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: Problema volan

04 Mar 2014, 18:51

rap_florinn scrie:
Va salut sunt nou pe forum am un Seat Leon din 2003 1.6 16v si am o problema cu volanul scartie atunci cand virez stanga dreapta pe loc se intampla treaba asta

Aici zici ca scartaie cand virezi stand pe loc.

rap_florinn scrie:
M-am bagat azi pe sub masina sa vad care este treaba si am vazut ca zgomotul vine de la planetara in mers nu cloncane au alte alea

Aici zic ca zgomotul vine de la planetara in mers. Pana la urma care e versiunea corecta: in mers sau stand pe loc? Daca scartaie de la capul de planetara, atunci trebuie schimbat...desi este extra rar cazul cand asta scartaie, de obicei cloncane la viraj spre maxim si sub accelerare. Vezi sa nu vina totusi de la pivot sau capul de bara, ca tot in zona aia sunt si te poti pacali la localizarea sursei zgomotului.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

rap_florinn
Subiect Autor

04 Mar 2014, 19:23

Prima oara am zis ca este de la volan si apoi m-am bagat pe sub masina sa vad care este treaba si zgomotul se accentueaza atunci cand misc dreapta de volan masina stang pe loc cu motorul oprit si am obervat ca daca iau denivelari ceva bate ma gandesc sa nu fie de la capetele de bara Ma gandesc ca daca era de la planetara nu trebuia sa cloncane in viraje ?
Seat Leon 1.6 16v BCB an 2003

dany19940
Moderator

04 Mar 2014, 21:28

Exact asta am scris mai sus: daca era de la planetara, trebuia sa cloncane in mers, in viraje si sub acceleratie. Deci verifica pivotul si capatul de bara.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...