Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cata_ray
Subiect Autor

Motorul inca trepideaza si se opreste brusc!!!

22 Feb 2014, 12:26

salutare!preblema intampinata este la un seat leon 1.9 tdi cod ALH,SIGNO,90 cp. Ca sa detaliez problema,incep prin a spune ca m-i se aude,atunci cand opresc motorul,un zgomot ca si cum nu si-ar face rotatia completa la oprire.Am luat-o prin eliminare si am sch cei 3 suporti(tampoane).Problema a persistat,iar eu am schimbat mecanicul.Am trecut la un service autorizat deja.Aici se constata ca volant ar fi blocata.Am trecut la treaba si am sch si kit ambreiaj cu volant cu masa dubla marka LUK.Problema persista!! 3 mecanici au stat 2 ore langa ea,uitandu-se unu la altul,recunoscand ca e o problema,si nestiind ce sa-i faca. Va rog frumos,daca ati intampinat o problema asemanatoare,sau aveti vreun sfat,v-as fi foarte recunoscator! Multumesc
Plecat cu gândul…la un coupe…!!/Motor mare…cu CD şi multe difuzoare…fara rabdare..!!./S-auzi cum urcă-n ture…prea tare…!!visează în continuare…speranţa nu moare…......;) Fug de tine...!!te risti sa ma prinzi?? C O R D O B A 1.8 16v 130cp 1997

TuPeU

Re: Motorul inca trepideaza si se opreste brusc!!!

31 Mai 2014, 10:09

la egr ...ai o supapa....ca o diafragma, ceva de genul, care se inchide cand opresti motorul, ei....daca aia nu mai functioneaza....cand opresti motorul ...face urat, tremura, si la mine face asa....dar nu face mereu
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT