Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Juninho07
Subiect Autor

Intrebare - Afisaj consum pe bord

20 Feb 2014, 14:48

Buna ziua, sunt nou pe acest forum si de cateva zile sunt posesorul unui Seat Leon 1.9 TDI.
Inca nu m-am obisnuit cu toate comenzile, dar am o intrebare legata de afisajul consumului pe bord. Mie nu imi apare pe computerul de bord. Apare doar ceasul, temperatura, km, si trip. Exista vreo setare pentru a aparea pe bord consumul masinii? Si cum pot afla consumul masinii inafara de metoda de a face plinul si a consuma toata motorina pentru a vedea consumul mediu...

Multumesc

Cosmin
Admin

Re: Intrebare - Afisaj consum pe bord

20 Feb 2014, 15:19

Pe maneta de stergatoare ai in capat butoane?

Uita-te la imaginile de mai jos.

ImaginexImagine

Daca maneta de pe masina ta nu arata ca in poze, atunci NU ai computer de bord pe masina. Se poate pune, insa e necesara inlocuirea ceasurilor de bord.

Daca maneta ta arata exact ca cea din poza, atunci fie e o codare gresita pe electronica de coloana de directie, fie o alta problema de natura electrica / electronica. Mergi la cineva care se pricepe pt. o diagnoza sau mergi la un service / dealer.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Juninho07
Subiect Autor

20 Feb 2014, 15:22

Maneta mea nu are cele doua butoane din capat :( Deci nu e la fel... deci nu am computer de bord? Si cum pot sa aflu pana la urma consumul masinii mele?

gamer555
ClubSEAT Admin

20 Feb 2014, 15:33

inseamna ca nu ai computer de bord, singura optiune sa afli consumul este metoda "plin la plin", pe foaie. notezi cati km ai in bord la un plin si la urmatorul plin te uiti iarasi la kilometri. scazi kilometrii si ai km facuti si cati litri ti-a consumat, imparti si afli raspunsul.

Juninho07
Subiect Autor

20 Feb 2014, 15:35

Ok, va multumesc pentru raspunsuri

daniw

24 Apr 2016, 18:34

salut ma poate ajuta cineva legat de comenzile pentru consum ? am observat k am 2 poziti pt.consum pozitia nr 1 care imi arata mereu consum si pozitia nr 2 care.imi ramane un anumit consum ..am trecut din greseala.pe.pozitia nr 2 si nu mai stiu sa schimb.inpoi pe pozitia nr 1 ma poate.ajuta cineva?

ClotzA

24 Apr 2016, 23:57

Ca sa schimbi intre consumuri apesi pe butonul in partea de jos a manetei.
Deasemenea, daca tii butonul de jos apasat cateva secunde, poti sa resetezi valorile (ex. Cand faci plinul si vrei sa iti monitorizezi consumul).

miri80nik

19 Aug 2016, 23:19

Buna seara.Am un Leon 1P1 din 2006.L am cumparat de un an,si am o rugaminte,are cineva idee,ar trebui sa arate pe afisaj si temperatura de afara?Mie nu imi arata decat ceasul(mentionez ca e varianta fara computer bord,fara navigatie sau clima)Multumesc anticipat pt raspuns.

Cosmin
Admin

20 Aug 2016, 09:06

Teoretic ar trebui sa arate temperatura la modelele fara computer de bord. Pune o poza cu afisajul aici, se vedem exact ce arata..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini