Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

equpament
Subiect Autor

Leon sau Toledo

19 Feb 2014, 15:33

Salutare tuturor,si scuze daca am deschis new topic intr-un loc nepotrivit.astazi am intrat si eu in clubul seat :cheers si nu prea am avut treaba cu forum-uri pana acum :D dar cum se zice toate au un inceput.

Fost detinator de SEAT Cordoba din 2000 o masina modesta,am zis ca ar fi timpul sa avansam :)

Deci care este mica mea mare problema,de ceva vreme caut sa-mi achizitionez un seat dar nu sunt hotarat ce model sa aleg Leon sau Toledo anul sa fie intre 2002-2004.
as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu o parere.
Cei care detin Leon cu motorizarea 1.6 16v stella 105cp cum se comporta? pentru ca vreau sa o iau din germania si aici cam asta este motorizarea care se gaseste la vanzare.

imi puteti da orice parere,mi-ar fi de folos.

Va Multumesc Anticipat ! O zi buna
Leon 1.6 16v BCB <<2004>>
viewtopic.php?f=134&t=17798

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Leon sau Toledo

19 Feb 2014, 15:46

Leon si Toledo 1M sunt 95% identice... tine de tine care design iti place mai mult sau daca ai nevoie de spatiu in portbagaj.
daca iti plac amandoua, eu zic sa cumperi ce masina gasesti intr-o stare mai buna si mai echipata din ele ;)

equpament
Subiect Autor

19 Feb 2014, 16:33

pai asta ar fi mica problema ca ambele imi sunt pe plac :) am gasit ceva la un pret bun,Seat Leon 2003 1.6 16V Magma dar are 178000 de km parcursi,si asta ma pune putin pe ganduri...

gamer555
ClubSEAT Admin

19 Feb 2014, 16:40

pentru o masina de 11 ani inseamna 16.000 pe an, adica mers "putin" cu masina...

tekolinooo

19 Feb 2014, 19:15

Salut , eu am luat un Seat Leon 1m 1.6 16v Stella ( defapt era magma ) din 2004 cu 170.000 km, erau chiar foarte reali, nu iti dai seama uitandu-te pe mobile :D Masina mea a fost adusa din germania, folosita din 2007 pana in 2013 in Romania. Greu de crezut , nu? Fostul prorpietar a fost un baiat serios, i-a facut reviziile la timp, a ingrijit motorul, iar masina este super.

Orice masina da rateuri, mai ales ca are 10 ani, dar schimbul de bujii,sonde temperatura si altele il faci la orice masina, sunt consumabile, mai pica si condensatorii aia de prin circuite.. naiba stie.

Te sfatuiesc sa ai grije cu interiorul, o masina intretinuta la interior este una intretinuta si la motor, cine are ochi pentru frumos are si minte pentru motor. Insa, in categoria "nemtzia" , sa nu iei de la "un batranel care mergea in weekend la supermarket" , pentru sigur n-a fost schimbat nimic la ea.

Eu sunt + pentru Leon, are un aspect mai sport, daca vrei family , Toledo is your friend :))

Sper sa gasesti ceva sa te bucure! :) :drive :hi

P.S: Te sfatuiesc sa cauti echipari destul de dotate, clima,oglinda electrocrom,senzori ploaie,radio cd, etc. Te bucuri mai mult cand ai tot ce-ti trebuie in masina, parca AC-ul ala nici nu arata bine la interior :))

Raule

19 Feb 2014, 21:13

Pai e un motor bun, doar ca suge benzina ca dracu, mai ales iarna. Daca ai bani de 1.6, mai asteapta si ia-ti 1.9 tdi.
Leon 1.6 16v 2004 BCB

equpament
Subiect Autor

20 Feb 2014, 08:06

Raule scrie:
Pai e un motor bun, doar ca suge benzina ca dracu, mai ales iarna. Daca ai bani de 1.6, mai asteapta si ia-ti 1.9 tdi.

aha,zici ca-i place benzina :) pai aspectu asta nu prea l-am bagat in seama pentru ca am avut motor de 1.4 si consuma f putin si am zis ca 1.6 nu poate lua prea mult...atunci tre sa ma gandesc si la asta,problema e ca nu is eu cu diesel dar sa am mai multi bani in buzunar trebuie sa ma invat ;)) ca nu stii cand se face 10 lei benzina in romania si atunci sa vezi belea :roll:

ms de sfat !

equpament
Subiect Autor

20 Feb 2014, 08:12

tekolinooo scrie:
Salut , eu am luat un Seat Leon 1m 1.6 16v Stella ( defapt era magma ) din 2004 cu 170.000 km, erau chiar foarte reali, nu iti dai seama uitandu-te pe mobile :D Masina mea a fost adusa din germania, folosita din 2007 pana in 2013 in Romania. Greu de crezut , nu? Fostul prorpietar a fost un baiat serios, i-a facut reviziile la timp, a ingrijit motorul, iar masina este super.

Orice masina da rateuri, mai ales ca are 10 ani, dar schimbul de bujii,sonde temperatura si altele il faci la orice masina, sunt consumabile, mai pica si condensatorii aia de prin circuite.. naiba stie.

Te sfatuiesc sa ai grije cu interiorul, o masina intretinuta la interior este una intretinuta si la motor, cine are ochi pentru frumos are si minte pentru motor. Insa, in categoria "nemtzia" , sa nu iei de la "un batranel care mergea in weekend la supermarket" , pentru sigur n-a fost schimbat nimic la ea.

Eu sunt + pentru Leon, are un aspect mai sport, daca vrei family , Toledo is your friend :))

Sper sa gasesti ceva sa te bucure! :) :drive :hi

P.S: Te sfatuiesc sa cauti echipari destul de dotate, clima,oglinda electrocrom,senzori ploaie,radio cd, etc. Te bucuri mai mult cand ai tot ce-ti trebuie in masina, parca AC-ul ala nici nu arata bine la interior :))

cam da,ai dreptate pana la toata urma in orice masina bagi bani,mai multi sau mai putini asta e alta treaba.
in ceia ce priveste dotarile nici nu iau in calcul ceva fara aer conditionat automat si sistem audio cu radio cd,oglinzi el...etc
si mie imi place sa fie putin bogata in "tehnologie"
si eu parca inclin mai mult spre leon :D

mersi mult pentru parere,conteaza pt mine ! :) :cheers

bgd_b92
Bogdan

20 Feb 2014, 09:19

PRoblema nu e cat se face benzina..ca ii pui GPL si mergi la jumatate; momentan motorina e mai scumpa deci...
Si eu zic sa alegi masina cea mai buna ; insa daca o folosesti mai mult extraurban si ai nevoie de portbagaj mai mare alegi toledo ; pt mers urban e mai comod leon si mai usor de parcat + ca arata putin mai sportiv, zic eu ; 1.6-le de la vw se stie ca le cam place benzina, insa depinde si cati km faci pe an ; cred ca cel mai ok ar fi 1.6 + gpl ; sunt destui colegi f. multumiti de gpl si nu au probleme :hi una cu clima ar fi frumos, iti ofera mult mai mult confort; daca gasesti, nu te feri nici de cele cu dotari

Raule

20 Feb 2014, 10:28

Decat sa mai platesti in plus pentru gpl, mai bine iei TDI( mai ales daca gasesti versiunea de 150cp). In fine, faci ce vrei, cauta si pe net benzina vs diesel. Eu daca ar fi sa aleg in momentul de fata, clar as alege diesel.
Leon 1.6 16v 2004 BCB

Roger
Moderator

20 Feb 2014, 10:37

Asta cu portbagajul mai mare la Toledo este relativa. Spatiul de incarcare este foarte mic in comparatie cu leonul. Iti dau un exemplu simplu: un set de 4 roti 195/65/15 - incap toate in Leon in portbagaj, iar la toledo nu.
Aici gasesti discutii despre variantele de echipare Leon 1M
viewtopic.php?f=133&t=10107
viewtopic.php?f=133&t=6537
Ai putea sa iei in calcul si motorul 1.8 aspirat de 125 CP. Am vazut ca sunt destule la vanzare in Germania.
Cred ca ti s-ar potrivi mai bine. Pe forum este colegul mirciuliq care are asa ceva :hi

equpament
Subiect Autor

20 Feb 2014, 16:25

Roger scrie:
Asta cu portbagajul mai mare la Toledo este relativa. Spatiul de incarcare este foarte mic in comparatie cu leonul. Iti dau un exemplu simplu: un set de 4 roti 195/65/15 - incap toate in Leon in portbagaj, iar la toledo nu.
Aici gasesti discutii despre variantele de echipare Leon 1M
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=133&t=10107
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=133&t=6537
Ai putea sa iei in calcul si motorul 1.8 aspirat de 125 CP. Am vazut ca sunt destule la vanzare in Germania.
Cred ca ti s-ar potrivi mai bine. Pe forum este colegul mirciuliq care are asa ceva :hi

chestia cu porbagajul cam asa e,am fost si am probat una si chiar surprinzator pentru mine mi sa parut destul de maricel

numai bine :hi