Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cipper
Subiect Autor

Greiere in usa dreapta fata

18 Feb 2014, 09:53

Salut!

De curand am avut masina in service pt cosmetizare in urma unei tamponari nefericite, masina fiind parcata in fata casei. Din fericire cu autor cunoscut asa ca am putut apela la casco cu regres.
Si daca tot am lasat-o multe zile la PBN (foarte greu se misca si cei de la Porsche Asigurari) am profitat de ocazie si am scapat de o greiere enervant la usa dreapta spate, provocat de difuzor. Defapt la anumite frecvente intra in rezonanta manerul usii. Cert e ca in mare l-au rezolvat, nemaiaparand decat foarte rar, deci nemai omorandu-mi neuronii.

Dar cum treaba nu putea fi perfecta m-am ales cu un greier nou. De data asta la usa dreapta fata. Dupa multe scenarii de test, am dedus ca apare undeva intre usa si balamale sau prin zona aia. Interesant e ca apare daor cu usa inchisa perfect. Daca e deschisa sau in pozitia intre-deschisa (cat sa se agate in broasca sa nu se deschida in mers, dar nici inchisa complet) nu se mai aude absolut nimic.

Ce solutie as avea? Sa defac usa la un service? Toate mecanismele par f bine unse, nu pare nimic desfacut sau desprins, dar incerc si eu norocul aici ca poate a mai avut cineva aceeasi problema.
Leon Copa 1.2 TSI

ionita

Re: Greiere in usa dreapta fata

18 Feb 2014, 10:31

incearca spray-ul cu vaselina pe balamale(eu asa am scapat de un zgomot care parea ca vine din panou-usa)

BALTAZAR2003
Moderator

18 Feb 2014, 10:43

Mergi si fa revenire sa extermine "greierasii"
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Cipper
Subiect Autor

18 Feb 2014, 12:15

Am facut de 2 ori revenire. PBN e jalnic. O sa-i evit cat pot de acum incolo.

De exemplu aveam o zgarietura mica pe usa dreapta spate care era trecuta si ea pe constatare. Ba chiar si pe deviz, era trecuta ca vopsita. Cand mi-au dat masina, zgarietura era la locul ei si sustineau ca usa a fost vopsita.. Cum sa faci magarii din astea?

Aparatoarea de noroi de la pavilionul rotii spate era desprinsa, probabil cand au demontat bara, si lasata asa. Halal profesionalism.

Daca nu reusesc eu sa scap prin re-ungerea balamalelor o sa apelez la un prieten care are si parte de tinichigerie la service-ul lui. Poate rezolva ei problema. Si poate nici nu trebuie sa le las 8 zile masina....
Leon Copa 1.2 TSI

Cipper
Subiect Autor

19 Feb 2014, 09:26

Aseara am dat cu silicon pe cheder. Singurul pe care il aveam acasa e DiamantPlast 4 de la mafra. Am uns pe toate canturile chederul.

Nu a disparut greierele, dar s-a atenuat. Plus ca inainte aparea atat la plecarea de pe loc cat si la frana. Acum apare doar la plecarea de pe loc. La gropi si denivelari nu se manifesta.. Nu stiu inca daca asta a fost o solutie, ideea e ca se aude mai rar si mai incet astfel incat sa-l acopere la un nivel tolerabil muzica. Sa vedem cat tine minunea.
Leon Copa 1.2 TSI

Cipper
Subiect Autor

21 Feb 2014, 09:20

Minunea a tinut nici macar o zi. Se pare ca mai mult era Placebo. Asa ca am lasat-o la un service sa ii dea ei de cap.

Ionita avea dreptate. De la balamale era problema. Nu se mai aude nimic acum. Sper sa tina solutia mai mult timp de data asta. Macar pana la primavara viitoare...
Leon Copa 1.2 TSI