Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

cev13

Re: Frane performante

17 Ian 2009, 18:53

wasile scrie:
cev13 scrie:
Sunt total de acord cu Wasile si Teacherul.
In plus vreau sa mai remarc ceva: In trafic, oare cel care ruleaza in spatele meu are franele la fel de perfomante, ca ale mele? :?: :bom: :lol:
.....verba volant...

atunci poate ca in cazul imbunatatirii franelor ar trebui sa facem si un upgrade de tetiere :lol: :lol: :lol:

sau sa ne montam carlig :lol: :bom: :lol:
LEON 1.4 2008

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

17 Ian 2009, 20:41

wasile scrie:
cev13 scrie:
In plus vreau sa mai remarc ceva: In trafic, oare cel care ruleaza in spatele meu are franele la fel de perfomante, ca ale mele? :?: :bom: :lol:
.....verba volant...

atunci poate ca in cazul imbunatatirii franelor ar trebui sa facem si un upgrade de tetiere :lol: :lol: :lol:

Sau sa purtam casti .............................nu cred ca e o idee rea :lol:

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

17 Ian 2009, 20:42

cev13 scrie:
wasile scrie:
cev13 scrie:
.....verba volant...

sau sa ne montam carlig :lol: :bom: :lol:

Vezi ca , la faza cu carligul , te bate Marian daca te aude...................... :lol:

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

17 Ian 2009, 20:48

Da , poate am am gresit in discutia asta , pt ., ca in final franele trebuiesc combinate cu cauciucurile , degeaba ai super frane , daca pe asfalt , gumele pe care le ai pe masina , nu pot face fata solocitarii impuse de tine , deci ar trebuii reluata discutia asta , in paralel cu discutie despre gume , avem un topic despre cauciucuri , si despre site-uri cu teste ................si performante , la un moment dat totul se leaga intre diverse elemente ......sper ca posturile mele de aseara , nu au avut darul sa irite cititorii..............scuze , dar nu vb. din burta . ci doar ma exprim mai greu de lipsa de educatie , dar compensez prin alte chestii marunte...........

ace117
Membru Fondator

17 Ian 2009, 22:43

E frumos tot ce am citit aici pe 3 pagini, fie erau din burta fie din alte parti ale corpului.
Dar masina mea tot nu se opreste mai bine.
Cred ca e cazul sa-mi pun frane mai mari.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

17 Ian 2009, 22:54

ace117 scrie:
E frumos tot ce am citit aici pe 3 pagini, fie erau din burta fie din alte parti ale corpului.
Dar masina mea tot nu se opreste mai bine.
Cred ca e cazul sa-mi pun frane mai mari.

Macar din fapte , si cu o masina , dusa mai sus , ne vb . cineva care are macar habar cum se manaca soferia , multumim Ace...............

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

17 Ian 2009, 23:33

As vrea sa aud o parere , si de la Catalin (B-13-WRC) sau Alecsm , pt ca stiu ca ei au modificari pe masini , si ne pot spune impresiile lor, despre franare , cu masini modificate substantial, pot spune. nu stock :lol:

marian_iam
V.I.P.

21 Ian 2009, 10:29

Salut,
AM vazut ca esti interesat de placute Ferodo din gama DS. Pt masina ta iti putem oferi:
Placute Ferodo DS 2500 353ron/set -in stoc
Placute EBC Greenstuff: 232ron/set -in stoc
Preturile includ TVA.
Diferenta mare de pret se datoreaza faptului ca EBC importam in mod direct din Anglia iar Ferodo este importat de catre AutoTotal iar noi cumparam de la ei.

Din experienta personala iti pot spuen ce diferenta dintre ele este destul de mare, Ds2500 find o placuta dura care scartaie la rece si se comporta bine decat daca e putn incalzita. Practic, omologul DS2500 este EBC Redstuff care este o placuta ceramica. Deosebirea dintre redstuff si greenstuff este la temperatuera maxima la care rezista:
-redstuff are coeficient de frecare 0.50 si il pastraza pana la 700grade
-greenstuff are coeficient de frecare 0.55 si il pastraza pana la 600grade
EBC recomanda Greenstuff pt masinile sub 200cp sau peste 7kg/cp iar redstuff pt cele peste 300cp sau sub 7kg/cp tona.
Practic, daca pui redstuff pe o masina de sub 200cai o sa franeze mai slab ca greenstuff si doar dupa minim 2 franari de la 160-0 o sa se incinga franele incat sa vezi avantajul fata de greenstuff.

ok .. vreau si eu o traducere la cele spuse mai sus ... pentru ca nu prea am inteles mare lucru!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

21 Ian 2009, 11:39

marian_iam scrie:
Salut,
AM vazut ca esti interesat de placute Ferodo din gama DS. Pt masina ta iti putem oferi:
Placute Ferodo DS 2500 353ron/set -in stoc
Placute EBC Greenstuff: 232ron/set -in stoc
Preturile includ TVA.
Diferenta mare de pret se datoreaza faptului ca EBC importam in mod direct din Anglia iar Ferodo este importat de catre AutoTotal iar noi cumparam de la ei.

Din experienta personala iti pot spuen ce diferenta dintre ele este destul de mare, Ds2500 find o placuta dura care scartaie la rece si se comporta bine decat daca e putn incalzita. Practic, omologul DS2500 este EBC Redstuff care este o placuta ceramica. Deosebirea dintre redstuff si greenstuff este la temperatuera maxima la care rezista:
-redstuff are coeficient de frecare 0.50 si il pastraza pana la 700grade
-greenstuff are coeficient de frecare 0.55 si il pastraza pana la 600grade
EBC recomanda Greenstuff pt masinile sub 200cp sau peste 7kg/cp iar redstuff pt cele peste 300cp sau sub 7kg/cp tona.
Practic, daca pui redstuff pe o masina de sub 200cai o sa franeze mai slab ca greenstuff si doar dupa minim 2 franari de la 160-0 o sa se incinga franele incat sa vezi avantajul fata de greenstuff.

ok .. vreau si eu o traducere la cele spuse mai sus ... pentru ca nu prea am inteles mare lucru!

Placutele de frana sport , trebuiesc incalzite ca sa franeze bine , dar la DS 2500 , nu chiar atat de tare , dupa cateva frane mai ferme , sunt chiar ok , la DS 3000 cum are Sfigmo trebuie sa insisti mai mult pe frane ca sa le aduci in temp. optima de lucru , despre EBC am auzit dar nu am date suficiente ca sa ma pronunt ,

marian_iam
V.I.P.

21 Ian 2009, 11:44

ok.
multam fain!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Nautilus

21 Ian 2009, 22:20

ace117 scrie:

"Cineva" s-a ofticat degeaba, daca ar fi facut efortul sa citeasca mesajele care au urmat dupa al meu cu ceva pagini in urma ar fi constatat cu proprii ochi ce aberatii s-au spus, despre carute, cai si alte vehicule cu alimentare pe baza de fan :)

~Nautilus

PS1 La franare "gumele" reprezinta si ele un material de frictiune in contact cu asfaltul
PS2 Cine pune DOT5 intr-un sistem hidraulic proiectat pentru DOT3/DOT4 vrea sa se sinucida. Upgrade la DOT4 sunt DOT5.1 si DOT4/600
1966 VW (Broscuta) 1300 - "steaua" spotului publicitar la Orange
2005 Seat Leon FR 1.8T
Blog incomod

ace117
Membru Fondator

21 Ian 2009, 23:36

Nautilus, n-am inteles nici postul tau, nici legatura citatului cu acel post, adica cu "eu".
In fine, nu e panica, e cam tarziu si poate functionez in safe mode.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Nautilus

22 Ian 2009, 00:21

A fost "ceva agitatie" pe topic in ultimele zile, asta e motivul din spatele postului meu

~Nautilus
1966 VW (Broscuta) 1300 - "steaua" spotului publicitar la Orange
2005 Seat Leon FR 1.8T
Blog incomod

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

22 Ian 2009, 07:33

Nautilus scrie:
"Cineva" s-a ofticat degeaba, daca ar fi facut efortul sa citeasca mesajele care au urmat dupa al meu cu ceva pagini in urma ar fi constatat cu proprii ochi ce aberatii s-au spus, despre carute, cai si alte vehicule cu alimentare pe baza de fan :)

~Nautilus

Se abereaza , si prin alte parti ale societatii asa ca , era normal sa se abereze , nu toata lumea are cunostinte tehnice aprofundate , si e bine macar ca au unde sa se documenteze asta era rolul acestui topic , pt. profesionisti , sau oameni in domeniu , era doar funny sa-l il citeasca , si sa il corecteze , nu sa jigneasca , si dupa cum se poate vedea acest forum nu este unul tehnic , ci mai degraba unul de pasionati cu mai multe sau mai putine cunostinte , chiar daca aberam , nu ne suparam , si asa postam , sau suntem activi putini :wink: , in fine cam asta e ..........

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

22 Ian 2009, 07:49

Nautilus scrie:

~Nautilus

PS2 Cine pune DOT5 intr-un sistem hidraulic proiectat pentru DOT3/DOT4 vrea sa se sinucida. Upgrade la DOT4 sunt DOT5.1 si DOT4/600

Am gresit eu in legatura cu lichidul , din viteza am uitat sa pun .1, scuzele de rigoare
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12