Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: scut motor

04 Dec 2008, 21:49

Eu zic ca se merita montarea unui scut metalic, care este mai ieftin decat o baie de ulei, uleiul si chiar motorul daca nu il opresti repede si ramane fara ulei.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

crsKross

04 Dec 2008, 21:59

crsKross scrie:
Krondet scrie:
zilele trecute, un vecin de bloc cu socru-meu, a vrut sa coboare de pe un trotuar mai inalt, si a spart masca de protectie a motorului si baia de ulei de la seat cordoba.
gandindu-ma ca scutul de la ibiza me este din plastic, intrebarea - se poate schimba cu unul metalic?

si eu la fel am un scut din plastic la ibiza mea, si as fii vrut unul mecanic si normal se poate,am vb la service-ul ,dona cta, si baiatul mi-a zis ca nu se merita ca ma ajunge vre-o 13mil si cam asa e ,mi se pare mult.....

sry nuj unde ma gandeam *** metalic,auzi la mecanic:)))))
kEep it Real!
1.4 Ibiza'09 85CP 16V
~wHiTe aNgEl~
viewtopic.php?f=33&t=1822

crsKross

04 Dec 2008, 22:01

BALTAZAR2003 scrie:
Eu zic ca se merita montarea unui scut metalic, care este mai ieftin decat o baie de ulei, uleiul si chiar motorul daca nu il opresti repede si ramane fara ulei.

asta cam asa e.... acum.. oricum eu momentan o am in leasing,banuiesc de asta mi-a zis baiatul k nu se merita
kEep it Real!
1.4 Ibiza'09 85CP 16V
~wHiTe aNgEl~
viewtopic.php?f=33&t=1822

catalin

scut motor ibiza 2007

09 Feb 2009, 11:38

as vrea sa stiu de unde pot cumpara un scut pentru ibiza 1,4 16v , la reprezentanta mi sa spus un pret mult prea mare, dupa parerea mea, stiti din ce alt loc as putea cumpara
ms
Ibiza 1.4 16v Emocion Red
B-75-UVY
viewtopic.php?f=33&t=6500

BONDI

Re: scut motor ibiza 2007

09 Feb 2009, 14:11

inearca si la metrotehnica au niste scuturi din metal daca tot l-ai rupt pe cel de plastic
daca si acolo este scump la dezmembrari s-ar putea sa gasesti ceva la mana a doua (www.dezmembrarimasini.ro)
eu l-am cumparat de la alto syncro pe cel original

catalin

10 Feb 2009, 11:25

ms mult, la metrotehnica mi-a zis 9 mil cand am luat masina pe 20 dec 2007 iar in dec 2008 cand am vrut sa mi-l iau se facuse 11 mil, mi se pare cam mult, am sa incerc la dezmembrari
Ibiza 1.4 16v Emocion Red
B-75-UVY
viewtopic.php?f=33&t=6500

Krondet
Subiect Autor

10 Feb 2009, 18:55

viewtopic.php?f=35&t=1757
raspunsul tau se gaseste pe aici
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

bebitz

23 Feb 2009, 11:08

panarama mare cu scutul de plastic...nu acopera mare lucru!Cu ploile astea...pe un teren mai noroios,am avut "fericirea" sa dau cu baia de pamant...noroc ca era noroi si era moale.un scut este indicat
White Ibiza ;1.2 70 cp

lar

16 Mar 2009, 13:02

Salut pe toti membrii forumului, sunt nou aici, pana acum am activat pe sectiunea Seat a celuilalt forum. Sunt posesor de Seat din noiembrie 2006 si pana acum am avut timp sa acumulez ceva experienta cu masinile (interesante zic eu :wink:) ale acestui producator. Legat de scutul metalic pentru Ibiza, eu am montat pe a mea un astfel de reper. Este produs in sandard de o companie specializata pe accesorii auto si este confectionat dintr-un aliaj de aluminiu (cred ca este duraluminiu mai exact). Avantajul sau major este ca are o greutate proprie destul de mica, cam 5 kg, si este foarte rezistent. Dezavantajul principal il reprezinta pretul de achizitie care descurajeaza, mai ales in aceasta perioada nefasta dpdv economic (cca 450 euro cu montaj inclus). Pentru cei care doresc totusi informatii suplimentare despre scut pot da detalii pe pm, nu vreau sa risc reclama aici pentru ca nu as vrea sa ma trezesc cu vreun ban de la primul post :lol: si nici nu am vreo legatura cu comercializarea lui sau cu montajul. Ce pot sa mai spun este ca Ibiza 6L are totusi o garda la sol destul de confortabila daca mergi pe drumuri normale si atunci scutul nu e un must have, dar cei care mai scapa si pe drumuri forestiere pe la munte poate ar fi bine sa aiba asa ceva sau o atentie foarte foarte sporita.
Seat Ibiza 6L 1,4 85 HP, crono yellow all inclusive + fresc pack, OMP strutbar, Asfir alloy skid plate, Seat Sport aluminium+leather gear knob, o frumusete ce sa mai...
Seat Leon 1P 1,6 102 HP, candy white, reference with sport limited pack, alta frumusete...

bebitz

16 Mar 2009, 21:27

frate,ce's cu preturile astea,e doar o bucata de tabla...ma rog,aluminiu supus unor tratamente chimice si termice sa fie mai rezistent,dar totusi se fac pe banda,nu sunt facute manual,si nici nu sunt specifice numai pentru ibiza;pun pariu ca se potriveste mai la toate masinile din clasa mica(polo,fabia,grande puncto,corsa etc).referitor la prindere,nici scutul de plastic nu e prins prea grozav,2 suruburi din ce am vazut.In partea din fata a masini e prins prin intrepatrundere.Probabil ca de'asta sunt atatea masini pe strada la care le atarna scutul.Mai mult de 500 ron nu se merita sa dai pe scut
White Ibiza ;1.2 70 cp

lar

17 Mar 2009, 00:19

Crezi ca nu ne-ar placea tuturor sa fie mai ieftin ? Dar asta e pretul, e duraluminiu si cred ca din cauza asta e asa scump. Prinderea e foarte ok la asta, nu ai riscul sa se desprinda. Ca sa fiu mai explicit e vorba de scutul folosit pe Ibiza in raliuri.
Seat Ibiza 6L 1,4 85 HP, crono yellow all inclusive + fresc pack, OMP strutbar, Asfir alloy skid plate, Seat Sport aluminium+leather gear knob, o frumusete ce sa mai...
Seat Leon 1P 1,6 102 HP, candy white, reference with sport limited pack, alta frumusete...

cornelius

18 Mar 2009, 16:58

Metrotehnica facea scuturi de metal pentru Ibizele lor de curse si chiar vindeau.
Era expus in showroom si era 900 RON cu TVA si montaj.
Scutul era teapan, si foarte rezistent, am vrut si eu dar m-am lasat pagubas.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

lar

18 Mar 2009, 21:06

Nu stiu daca cei de la Metrotehnica fac scuturi. Eu de la ei am luat scutul dar e facut de Asfir. Pe acesta il foloseau si ei pe masinile de raliu din ce stiu eu. Din pacate pe site-ul Asfir nu il mai gasesc, probabil nu-l mai produc. Pretul vazut de tine ma face sa cred ca e vorba de alt scut. Era cumva din aluminiu sau era negru (tabla) ? Mai este o sursa de scuturi, dar nu din duraluminiu, care intr-adevar au pret mai mic.

Mia Wallace

25 Mai 2010, 12:01

Salutare!

Am gasit pe net mai multe siteuri care vand scuturi metalice pentru multe modele; sunt fabricate din tabla de otel de 2-3 mm grosime si sunt grunduite si vopsite in camp electrostatic; de asemenea se mentioneaza ca sunt certificate ISO 9001 si ca respecta dimensiunile si formele scuturilor originale oferite de producatorii auto. Ei zic de asemenea ca fiecare scut vine cu suruburi de prindere pe sasiul masinii in gaurile de prindere facute de constructor si ca nu e nevoie sa faci nici o modificare la masina.
Pentru Ibiza un astfel de scut ajunge pe la 400 lei, ceea ce este foarte bine in comparatie cu preturile discutate mai sus.

Este cineva care a cumparat un astfel de scut? As dori sa stiu amanunte legate de montare si de cum se comporta masina dupa.

Multumesc

gajura

28 Iul 2010, 18:41

am luat eu un scut motor pt un Toledo 1.6 16v de pe scut-auto.ro pe la 430 lei e destul de ok dar pe la ceva denivelari sau valuri in sosea il mai ating