Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

luci leon

Re: Baterie

09 Feb 2014, 12:43

aurash1988 scrie:
BALTAZAR2003 scrie:
ai incercat sa o incarci cu un redresor pe cea de pe masina? posibil sa ai surprize placute.

Nu,nu am incercat,dar oricum vreau sa ii i au alta baterie,cea pe care o are cred ca este de ani buni pe ea...

P.s lucian orice baterie din gama silver?

- Uite ce spune configuratorul.

Baterie auto Varta - Silver Dynamic C30 12V 54Ah/530A
Producator: VARTA
Cod produs: 554400053
Disponibilitate: In Stoc

Cod scurt Varta: C30
Capacitate: 54 Ah
CCA - 18°C: 530 A
Polaritate: 0
Tip borna: 1
Dimensiuni: 207 / 175 / 190 mm
Greutate: 13.10 kg

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Feb 2014, 12:55

nu ai de ce sa cumperi silver daca nu ai consumatori mari pe masina. eu am avut Blue si pe toledo si pe leon acum, sunt foarte bune. cauta cel mai bun pret, asigura-te ca nu e o baterie care sta intr-un depozit de multa vreme si schimb-o !

aurash1988
Subiect Autor

09 Feb 2014, 17:02

gamer555 scrie:
nu ai de ce sa cumperi silver daca nu ai consumatori mari pe masina. eu am avut Blue si pe toledo si pe leon acum, sunt foarte bune. cauta cel mai bun pret, asigura-te ca nu e o baterie care sta intr-un depozit de multa vreme si schimb-o !

Cum stiu daca este de mult intr`un depozit? Intreb de cand o au? Eu vreau sa cumpar de pe un site. aceasta:http://baterii-varta.ro/bateri-acumulatori-auto-varta/bateri-acumulator-auto-varta-blue/baterie-auto-varta-Blue-d59-60ah

Tu de care ai? Asta e buna sau se poate si mai mica? EU am intrat pe site m-a pus sa pun modelul marca si motorul si mi-a dat urmatoarele variante http://baterii-varta.ro/index.php?route ... duct_id=79 este si Blue este buna cea pe care mi-o recomanda ei?

gamer555
ClubSEAT Admin

10 Feb 2014, 00:12

cea recomandata de ei este si cea pe care am gasit-o eu pe site la VARTA, adica cu 047 in capatul codului (dupa cod verifici). daca esti atent, cea aleasa de tine de 60Ah (probabil pt ca are specificatii mai bune) are alte dimensiuni, e mai inalta cu 4 centimetri. nu stiu cum arata la tine la baterie, dar poate nu incape.

repet, iti recomand BLUE, fix cea recomandata de varta pentru masina ta, DACA nu ai consumatori mari pusi ulterior (subwoofere, statii, mai stiu eu ce).

* fii atent si la aranjarea polilor, sa nu fie + cu - inversati si sa nu ajunga cablurile. iti recomand sa vorbesti cu ei sa o monteze, in felul asta iti fac si garantia pe loc probabil si te asiguri ca nu sunt probleme de nepotrivire pe masina (nu o platesti daca sunt probleme...)

si da, intreaba de cand au bateriile pe stoc, etc. nu stiu daca poti verifica data fabricatiei, dar insista si intreaba , sa arati ca "esti in tema" :)

aurash1988
Subiect Autor

10 Feb 2014, 21:06

Hai ca acum o dau din una in alta azi cand am fost la masina am i am pus contactul,s-au aprins toti marotrii,s-au stins si a ramas aprins doar cel de la EPS,dupa ce scot cheia din contact se stinge si tot asa. Am o siguranta arsa,pentru ca bricheta nu mai imi merge,de la asta sa fie?!? C este EPS?

dany19940
Moderator

10 Feb 2014, 22:00

Poate EPC. Dar siguranta de la bricheta nu are treaba cu EPC-ul. "EPC on a Volkswagen is Electronic Pedal Control. The light comes on EPC when there is a problem with the accelerator pedal control. The mass air meter, accelerator pedal, throttle body, wiring from the accelerator pedal to the throttle body, wiring at the mass air meter, and the brake switch. "
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

bertzi43
B-82-AJS

10 Feb 2014, 22:13

data fabricatiei este stantata pe majoritatea bateriilor,la varta este undeva langa borne iar la bosch pe fundul bateriei :tongue

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine