Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nitoiu_dragos
Subiect Autor

amortizoare de pe motorizare ARL,ASZ pe motorizare ASV

07 Feb 2014, 15:12

Stie careva daca e diferenta intre amortizoarele stock de pe motorizarile sport ASZ, ARL si motorizarea stock ASV? sunt mai dure? au garda mai joasa? ....as dori sa schimb suspensia de pe ASV-ul meu cu una de ARL sau ASZ.

Ma poate ajuta cineva?
Multumesc.
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN

Roger
Moderator

Re: amortizoare de pe motorizare ARL,ASZ pe motorizare ASV

07 Feb 2014, 15:15

Exista echipare sport si pe ASV :hi
Asta inseamna alte arcuri si amortizoare.

lokittofr

07 Feb 2014, 22:06

nitoiu_dragos scrie:
Stie careva daca e diferenta intre amortizoarele stock de pe motorizarile sport ASZ, ARL si motorizarea stock ASV? sunt mai dure? au garda mai joasa? ....as dori sa schimb suspensia de pe ASV-ul meu cu una de ARL sau ASZ.

Ma poate ajuta cineva?
Multumesc.

Parerea mea sunt un pic mai dure cele de la ARL/ASV fiind un pic si mai joase,mai multa stabilitate,coboara garda cu vreo 2 cm fata de cele de pè ASV,eu iti recomand arcurile respective,dar iti recomand sa le schimbi cu tot cu amortizoare,amortizoarele de pe ARL sunt pregatite ptr arcuri mai joase...inclus pe de la ARL se pot pune si cele eibach prokit,sau cobra,sau h&r care coboara mai mult garda ca cele de ARL,ptr drumurile din ROmania nu.ti recomand sa cobori mai mult garda decat cele de ARL/ASV.
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

puputavi

08 Feb 2014, 01:34

Am avut suspensie sport de arl si mi-i s-a parut foarte incomoda. Foarte trashy, masina sarea la fiecare denivelare. Am trecut la un coilover de calitate(h&r) si chiar daca masina e mai lasata, suspensia lucreaza mult mai bine.

nitoiu_dragos
Subiect Autor

02 Iun 2015, 11:13

In final am schimbat toate cele 4 amortizoare cu unele sotck pe gaz (Sachs) iar diferenta e uriasa (mult mai rigida dar si mai stabila). Cele vechi: pe fatza curgea uleiul din ele iar pe spate unu batea si unu nu mai lucra deloc. Arcurile au ramas aceleasi (cele stock).
Ce ma deranjeaza acum este ca masina e foarte inalta (incap 4 degete intre roata si aripi, fata/spate)

Pot sa schimb arcurile stock cu unele sport (de pe ARL sau alta motorizare diesel sport) si sa pastrez amortizoarele cele noi Sachs pe gaz? Se vor strica amortizoarele?

As schimba arcurile sa o cobor mai jos pt stabilitate cu toate ca vor fi mai dure si nu ma deranjeaza.

Ce parere aveti?
Ma poate sfatui cineva?

Multam frumos.

87DRN

02 Iun 2015, 18:15

Daca pui arcuri de arl o sa ramana cam la fel de inalta, preferabil ar fi sa-ti iei arcuri sport Eibach, H&R etc.
Nu e o regula ca o masina joasa este si stabila in acelasi timp.
Leon TDIARL Top Sport

nitoiu_dragos
Subiect Autor

03 Iun 2015, 08:30

Pana sa schimb flansele(erau coapte si masina era mai lasata cu cel putin 2 cm) aveam garda la sol mai joasa si masina statea mai bine pe drum. Dupa ce am schimbat si flansele si amortizoarele, fiind mult mai inalta, se simte diferenta. Parca conduc un Logan. Ma gandeam ca arcurile de ARL sunt mai scurte si mai tari si o las mai jos ca sa compenseze.

Roger
Moderator

03 Iun 2015, 09:13

Arcurile de ARL nu sunt mai scurte in nici un caz. Teoretic ar trebui sa fie mai moi un pic, ca sa se lase masina.
Daca le pui probabil ca o sa scada garda la sol cu 1-1.5 cm :hi