Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14

TIBI

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

07 Mar 2010, 14:35

@bossake leon 1p la 200000km am vazut,condus plus mers in el(e 1.9tdi) ,in ceed/i30 cu nr asta n-am mers,iar pana cand n-o sa vad da-mi voie sa fiu subiectiv in privinta asta.
stiu destul de bine ce se scrie pe vw forum,cine te opreste sa mergi la alt service.eu nu m-am dus decat cand a fost in garantie,la fel voi face si la polo.
pt ce sa ma duc la dealer?sa platesc pt un filtru nou si eie sa-l sufle cu aer...mi se pare o tampenie sa ma duc pt ceva banal(cum e o revizie) la dealer.
posibil sa fie cum spui tu in cazul kia,nu posed asa ceva si nu stiu costurile pieselor.in cazul VAG nu e asa cum se crede.
VAG-ul e mai scump doar la achizitie,in rest nu e se amortizeaza(sau nu mi se pare mie cel putin)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Sylver

07 Mar 2010, 23:06

bossake are dreptate in privinta costurilor de intretinere, daca le realizezi la service-urile Porsche. Au niste preturi care te rup in doua. Eu anul trecut la revizie la un dealer Seat din provincie am dat 420 ron. La Porsche Nord imi cereau 790 RON pt aceeasi revizie, schimbat aceleasi filtre. Daca stii unde sa mergi la dealeri, Seatul e una din marcile mai ieftine la intretinere. Nu trebuie sa bati jumatate de tara, pt ca sunt multi dealeri ce practica niste preturi ok. Marea problema este in general la service-urile Porsche. Si da, daca nu te informezi inainte, ajungi sa scoti din buzunar niste sume astronomice pt serviciile prestate.

Tibi, crdi-urile sunt motoare reusite. Dar cum ai zis si tu, inca nu am vazut unul la un kilometraj mare. De fapt cred ca motorul ar fi ultima problema. In general, daca te uiti si prin afara in parcurile auto, nu prea vezi masini KIA sau Hyundai cu vechime de 10-15 ani si kilometraj foarte mare, dar stare buna. E si asta un considerent in ce priveste capacitatea unui model de a rezista testului anilor.
Black Leon benzinar

julic

10 Mar 2010, 17:10

Salutari la toata lumea.Este primul meu post aici asa ca recunosc ca am ajuns sa citesc acest topic cautand cu totul altceva,dar nu m-am putut abtine sa nu imi scriu si eu parerea.Sper sa nici nu supar pe nimeni,promit ca o sa incerc sa fiu obiectiv.
Deci ca sa ii raspund intai lui "bossake",eu detin o Kia ceed sw de 1.4,nu vreo sportiva asa cum isi inchipuie unii detinatori ca au la scara,dar nici vreo caruta asa cum o numesc altii,cumnatul meu are un logan de 1.6 16v.Asa ca am avut la dispozitie ambele masini si de distractie ne-am dat amandoi pe rand la volanul fiecareia dintre ele sa nu existe dubii asupra soferului si in ambele cazuri loganul dupa 120 km a cazut.Pana la 120 a fost poate cu o masina mai in fata dar cum se auzea motoul ala cand trageam de el era departe de sunetul celui de pe ceed.Partea frumoasa abia acum vine,(scenariu)apare ceva in fata si trebiue sa franezi brusc,loganul este in balarii ca la o viteza de peste 140-150 km/h parca nici nu ai frana,o spun si din partea unui fost proprietar de logan,adica eu,bine la orice masina este o problema un obstacol la viteze mari dar la logan.....Pentru o "sansa" de egalitate poti incerca ceed-ul de 1.6 16 v sa vedem atunci la cate masini este diferenta (tu in spate)
Acum, parerea mea despre ceed ar fi cam urmatoarea:interior-materiale OK,nici un greieras pana acum,poate sunt eu mai norocos pana la 21000 km, loc in spate destul si ptr oameni mai inalti,comenzi dispuse bine mai putin cele de la display-ul central,dar tinand cont ca acolo nu prea se umbla in mers nu prea conteaza,ceasurile de bord arata bine mai putin lumina portocalie despre care se spune ca nu oboseste privirea,asa este ca nu ma uit la ea,ca altfel ma apuca nebuneala de urata ce este(imi aduce aminte de cea de pe logan),sunetul este excelent,fara suparare dar chiar este peste masini mai scumpe,asta pana dai pe radio ca atunci se schimba treaba,sunetul este total lipsit de "inalte".Exterior:arata bine,nu rupe gura targului dar dar nici nu ingrozeste,oglinzile sunt foarte bune la marimea lor,vezi tot(eu am lucrat si pe masini ceva mai mari,camioane) si de aceea le prefer,un alt avantaj de care ma bucur este ca la vopsea iti poti comanda ce nuanta vrei(din lista lor) fara sa platesti un euro in plus,cred ca sunt singurii care au aceasta oferta.Motorul-ca si consum parca mi se pare destul de mare 8.2-8.4 urban,6.2-7 extraurban,conduc cred destul de echilibrat,cand sunt cu sotia, si fetita in masina exact dupa regulament,cand sunt singur :evil: :evil: :evil: .Daca bagi ceva persoane inauntru deja se schimba treaba,in rau,adica trebuie sa stai mai sus in ture sa poti sa depasesti fara sa mergi pe distante mari langa masina depasita :x .Dar asta se intampla si la mult laudatul 1.6 16v daca nu chiar mai rau,caci am avut posibilitatea sa merg impreuna cu cumnatul meu in concediu,ambii cu masinile pline si sa te tii consum pe logan si chinuiala la depasiri.Per total sunt multumit de masina,o masina buna este aceea care pana la un numar cat mai mare de km strabatuti pe drumurile noastre si nu numai vizitele la service nu sunt decat pentru revizii.Comparata cu Opel astra h 2008,ford focus 2007,golf IV 2003 eu zic ca este pe acolo,la unele aspecte chiar peste.Dar strict cu aceste masini caci pe acestea le am in jurul meu non stop,cu leonul habar nu am caci nici ocazia sa ma urc in vreunul nu am avut.Despre defecte la masini mai scumpe,la munca am toyota la greu,Avensis 2006 136cp,Yaris 2006 1.3 diesel 90 cp,Rav4 2006 2.2 d-cat 170 cp,Land cruiser 2006 2.2 120cp full vip,Land cruiser 2009 modelul ala imens,Hiace 2008 2.2 120 cp, si tin sa precizez ca cel mai putin au fost in service.... Hiace-le.La Rav4 la 24000 km ii "bate "ambreiajul" la relanti e zici ca it bate cineva in geam,si la service cei de la Toyota mi-au spus ca este zgomot de fabrica si nu au ce sa ii faca ,asa fac toate,masina de 35000 eur.Si as mai continua dar am scris un roman aici si nici nu sunt nici scriitor macar :shock: .Sper ca am fost,asa cum spuneam la inceput,destul de obiectiv.Multi Km fara probleme tuturor si de asemenea multa cumpatare pe sosea inainte de a ne da viteji....viata este numai una.Nu va suparati ca am ocupat o pagina intreaga,daca mai aveti intrebari va mai deranjez,daca nu....,de obicei sunt un cititor cuminte.Bafta

bossake

10 Mar 2010, 17:35

Nu stau sa ma contrazic cu tine despre cum merge loganul 16v fatza de ceed 1,4, daca chiar nu ma crezi am facut un test cu cineva de pe clubkia, tot asa era un baiat care credea ca ma face cu ceed de 1.4. Apropo al lui era hatch, deci nu sw ca al tau(deci mai usor ca al tau). Diferenta a fost asa cum am zis de muuulte masini. Daca nu ma crezi iti dau linkul de pe clubkia unde dupa ce ne-am vazut omul a recunoscut ca e diferenta mare intre masini...

Cu ceed de 1.6 nu am incercat, am incercat cu i30 de 1.6 (acelasi motor ca si pe ceed) si pana la 100 am jumate de masina in fatza iar la 140 suntem cam la egalitate.

apropo, citeste aici, daca tot crezi ca vorbesc aiurea. http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=30
pana la 100 loganul e in fatza la ceed 1.6...deci nici vorba sa fie diferenta de jumatate de masina intre logan 16v si ceed 1.4 break :lol: . Asadar nu esti deloc obiectiv in ceea ce afirmi. Daca esti din B ne putem vedea cand da caldura sa comparam masinile.

julic

10 Mar 2010, 19:58

Diferenta de greutate este de doar 70 kg,intre hatch si sw,care se rezolva "eu am rezervorul gol si tu plin si poate sunt mai slab decat tine".Pentru demaraj,poate este loganul tau mai special facut,nu stiu,eu iti spun de ce am avut pe mana.La viteza maxima in schimb punem amandoi GPS pe masini,si ai sa vezi ca la mine ajunge undeva la 194 km/h,daca am rabdare intr-o zi sa caut in 1.5 tb de date iti trimit dovada,si era benzina de 95,intr-adevar dupa 180 ai de asteptat pana sa urce la maxim,dar fa si altceva,imparte greutatea masini tale la puterea motorului si imparte si la ceed,chiar si la cel hatch,si vezi cam care este raportul rezultat.Dar deja ne departam de topic cu ce scriem noi aici asa ca...Seara buna in continuare si sa ne bucuram fiecare de ce avem fara pb.

Sylver

12 Mar 2010, 13:51

nu ajunge in 'viata lui' motorasul de 1.4 aspirat la 194 km/h pe GPS. Poate doar daca esti in coborare.
Black Leon benzinar

julic

12 Mar 2010, 16:28

Dupa cum spuneam,am sa caut filmuletul si am sa il pun.Si atunci cand vremea o va permite am sa mai fac unul cu dovada ca este dupa o masina cu motor 1.4,ca poate pe asta fiid doar ceasurilefilmate nu veti crede..Dca o sa cautati pe net veti vedea ca la ceed abaterea vitezei ceas/gps este foarte mica, fata de alte masini.Numai bine

cristi_mky
Inginer

12 Mar 2010, 19:03

julic scrie:
Diferenta de greutate este de doar 70 kg,intre hatch si sw,care se rezolva "eu am rezervorul gol si tu plin si poate sunt mai slab decat tine".Pentru demaraj,poate este loganul tau mai special facut,nu stiu,eu iti spun de ce am avut pe mana.La viteza maxima in schimb punem amandoi GPS pe masini,si ai sa vezi ca la mine ajunge undeva la 194 km/h,daca am rabdare intr-o zi sa caut in 1.5 tb de date iti trimit dovada,si era benzina de 95,intr-adevar dupa 180 ai de asteptat pana sa urce la maxim,dar fa si altceva,imparte greutatea masini tale la puterea motorului si imparte si la ceed,chiar si la cel hatch,si vezi cam care este raportul rezultat.Dar deja ne departam de topic cu ce scriem noi aici asa ca...Seara buna in continuare si sa ne bucuram fiecare de ce avem fara pb.

194km/h cu 1.4 aspirat :shock: :shock: :shock: :shock:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

bossake

12 Mar 2010, 19:13

probabil ca pe bord ajunge la 190 si ceva, atata timp cat viteza maxima constructiva la ceed 1.4 e 187.

a_ionut

15 Mar 2010, 08:09

Este posibil.
La leon 1.4 mpi 85 cp viteza constructiva e 173km/h si am ajuns pana la 185 pe gps. (Autostrada Germania dar nu la vale, la vale cred ca ajungeam sigur la 200 :D )
Seat Leon 1p

TIBI

15 Mar 2010, 09:52

mi se pare chinuit motorul de 1.4 la vitezele acelea,impins la extrem
consumul creste considerabil,zgomotul la fel...nu vad rostul
parerea mea
niciodata nu mi-a placut ideea ''sa dau'' cat duce masina,cel putin nu pe drumurile noastre ''mirifice''
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

julic

15 Mar 2010, 15:19

De acord cu tine TIBI motorul este chinuit impins la extrem cum este de altfel orice motor fortat la maximum,consumul dupa ce se stabilizeaza este undeva la 16-17 l/100km.Am facut in vara 2008 autostrada A2,atat cat este ea,cu peste 160km/h si maxim unde mi-a permis drumul si in Olimp aveam aproape gol rezervorul,bine ca si accelerarile si decelerarile au fost tot drumul,caci asa este in Romanica cand vezi in oglinda ca vine cineva cu viteza mai mare ca tine te dai,daca te dai ,pe banda 1 cand deja cel din spate este langa tine.Una peste alta cred ca pe la 160 daca vrei sa mergi mai tare este OK,consum undeva la 12%,dar dupa cum spuneai si tu nu pentru Romania si drumurile noastre chiar si autostrada fiind.Peste vreo 2 saptamani se intrevede un drum in Germania cu ea si am sa vad acolo daca am posibilitatea cat va duce cu benzina lor.I can wait :bounce: .Cu Loganul de 65cp diesel am mers in Germania cu 168 pe GPS cu motorina lor.

Sylver

20 Mar 2010, 10:01

ca si date tehnice, KIA da 187 km/h viteza maxima pt acest motor. Mai mult decat suficient. Mai ales acum, cu noile radare...si mai ales ca la noi Politia nu sta sa previna viteza, ci sta la panda, sa te prinda. Ca tot vorbeai de Germania, pai acolo au radare si limite de viteza, dar au si autostrazi. Pai la noi aproape pe oriunde ai merge, cel putin jumatate din drum e prin localitati. Sa mergi cu 50 km/h....ar fi inuman, cand mai ajungi la destinatie?
Black Leon benzinar

MrPain

23 Mar 2010, 18:16

Nu inteleg discutia de performante masinilor. Pana la urma sunt masini cu motoare simple. Daca vrei viteza iti iei Cupra , FR. Oricum cred ca cele doua masini sunt apropiate dinamica si calitatea materialelor. Diferenta cred ca este la costul reviziilor si revanzarea lor.
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

Razvan_G
Subiect Autor

02 Apr 2010, 17:36

Salutari!

Revin dupa o perioada mai lunga de timp. Am masina de un 1 an si 4 luni (Cee'd 1.4, varianta CITY) si 18.500 de KM in prezent. I-am facut revizia in decembrie si m-a costat 580 de RON. Revizia la motorul meu de 1.4 benzina se face din 20.000 in 20.000 de mii de KM sau un an. Care vine primul. Eu aveam 16.000 de KM cand am facut-o.

Am recitit unele posturi si as dori sa fac catvea precizari, fara rautate. Consider ca este penibil sa discutam de liniute cand facem referire la motoare de 1.4 si 1.6. Aceste motoare sunt suficiente pentru mersul de croaziera, mersul urban si dus la extreme in depasiri nu te lasa la greu. Sunt motoare cu intretinere ieftina (RCA-ul m-a costat 300 de RON). Nu am condus 1.4 de pe Leon, insa haideti sa nu mai comparam 1.4 cu 1.6. Asta e si titlul topic-ului. Bossake, nu mai compara 1.6 16v cu 1.4 de pe Cee'd. Trebuie sa ai in vedere ca Loganul are 1 t, iar Cee'd-ul 1,3 t si 200cm diferenta cu minus.

Am fost reticient initial fata de Cee'd, dar ma declar mai mult decat multumit. Masina este foarte bine antifonata si motorul este silentios. Am in familie un Polo din 2007 (1.4 TDI), un Logan (1.6 8v) si un Renault Laguna 2 (1.9 JDI). Din cele de mai sus e cea mai stabila si silentioasa. Daca tot sunteti curiosi de viteza maxima atinsa, am avut 190 km/h bord pe autostrada in Ungaria. Mai mult nu urca si nici nu ma intereseaza. Demarajul e important pentru mine. Iar pentru acets motor de 1.4 e foarte OK. Depasirile le fac aproape mereu in viteza a 3-a pe drumurile europene de la noi. Sunt pe deplin satisfacut de cum trage masina la 5500-6000 rpm. Sunt pe fuga acum, am sa revin. Drumuri line!
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 14