Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14

Razvan_G
Subiect Autor

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

21 Aug 2009, 22:02

Salutari.

Am cu Cee'd-ul 12.000 de KM pana in prezent. M-am acomodat bine cu ea. Recent am facut si un drum mai lung, pana in Praga, si s-a comportat f. bine. Consumul imi da batai de cap, imi ia 11,5 - 12 la suta in oras. Poate se mai lasa dupa 15.000 de km, nu stiu. Din septembrie se vor distribui doar modele Cee'd facelift, are un design in fata mai vulgar un pic (nu-mi place) si in spate putin schimba, stopuri pe led-uri. Dar interiorul e bestial, foarte reusit la modelul facelift.

In rest, sunt multumit de masina. Daca mai regret ca nu am luat Leon-ul? Dati-mi un Leon sa conduc 12.000 de km si va voi spune parerea. :) Acuma doresc sa mai cumpar o masina, de data asta second. Pana in 7000 de euro. Diesel. Bineinteles ca nu gasesc niciun Leon (model 2006) la acest pret. Doar cel dinainte, care sincer, e f. urat optic. Am facut test-drive cu un Renault Laguna si cu un Opel Vectra sedan... Va spun sincer, dezamagitor. Toate full cu tot ce vrei, dar senzatia la volan e de nesiguranta, o fii praf amortizoarele la ele, mai mult ca sigur. Si o servodirectie de cacao. Probabil am senzatia asta datorita faptului ca eu am condus doar masini noi, mai am un Logan 1.6 MPI din 2005, un VW Polo din 2007 1.4 TDI si Ceed-ul din 2008. Acum chiar inteleg ce inseamna un second cu 140k la bord. Poate am nimerit eu prost, dar va spun, masina noua e masina noua. Totusi, 7000 de euro sunt bani. De Ford Mondeo sedan am auzit numai de bine.
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine

Sylver

24 Aug 2009, 17:50

in 7000 euro poti cauta ford focus 1.6 90 cai, diesel. De prin 2005. E o varianta foarte ok.
Black Leon benzinar

TIBI

25 Aug 2009, 14:40

iti spun ca un drum din B pana in CJ si retur ar fi suficient ca sa-ti faci o parere...nu 12mii.
consumul e normal pt ce capacitate are.

leonul 1m nu e urat de loc...eu il vad chiar agresiv,mult mai agresiv decat 1p
daca cauti inca o masina ,iti recomand sa uiti ca exista masini frantuzesti,mai ales daca vorbim de sh-uri
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

a_ionut

29 Aug 2009, 11:04

Nici mie nu imi place 1M. Dar sunt gusturi si acestea nu se discuta.
Oricum e bine ca te impaci cu masinuta si nu ai probleme. Tot asa si la multi km.
Oricum dupa cum spune si colegul ar fi deajuns un drum de 5-600km fara sa te dai jos din scaun sa vezi si leonul cum se comporta.
Eu am facut un mic test drive cu octavia mamei pentru a ma decide daca se merita sa bag 200E in plus pentru benzina de concediu in a mea sau sa merg cu 1.9tdi al ei.
In afara de faptul ca e mai puternica si consumul mai mic nu m-a incantat cu nimic. Chiar am fost dezamagit.
Stabilitate: balena se unduia pe sosea ca valurile marii. In curbe nu am avut curaj sa fortez etc etc.
De la servo-greoi pana la confortul la drum lung. Dupa 400km eram anchilozat.
La leon am mers 1500km cu cateva opriri si eram cam in aceeasi stare ca dupa 400km cu octavia.
Seat Leon 1p

misu caftangiu

11 Sep 2009, 15:56

focusul e o masina ok , poti obtine un pret bun chiar si la diesel.... e foarte fiabila insa are unul dintre cele mai mari costuri de intretinere , dintre toate marcile din clasa ei.

si va rog nu vorbiti urat despre 1M , da? :evil:
nascut talent , mort speranta ! :-)

Sylver

16 Sep 2009, 11:38

de unde stii de costuri? Am avut 2 forduri in familie, unul inca mai e (focus 2). Si iti garantez eu ca nu are pret de intretinere mai mare ca un VW sau o japoneza.
Black Leon benzinar

crysu
the yellow one

21 Sep 2009, 15:11

Razvan_G scrie:
Salutari.

Am cu Cee'd-ul 12.000 de KM pana in prezent. M-am acomodat bine cu ea. Recent am facut si un drum mai lung, pana in Praga, si s-a comportat f. bine. Consumul imi da batai de cap, imi ia 11,5 - 12 la suta in oras. Poate se mai lasa dupa 15.000 de km, nu stiu. Din septembrie se vor distribui doar modele Cee'd facelift, are un design in fata mai vulgar un pic (nu-mi place) si in spate putin schimba, stopuri pe led-uri. Dar interiorul e bestial, foarte reusit la modelul facelift.

In rest, sunt multumit de masina. Daca mai regret ca nu am luat Leon-ul? Dati-mi un Leon sa conduc 12.000 de km si va voi spune parerea. :) Acuma doresc sa mai cumpar o masina, de data asta second. Pana in 7000 de euro. Diesel. Bineinteles ca nu gasesc niciun Leon (model 2006) la acest pret. Doar cel dinainte, care sincer, e f. urat optic. Am facut test-drive cu un Renault Laguna si cu un Opel Vectra sedan... Va spun sincer, dezamagitor. Toate full cu tot ce vrei, dar senzatia la volan e de nesiguranta, o fii praf amortizoarele la ele, mai mult ca sigur. Si o servodirectie de cacao. Probabil am senzatia asta datorita faptului ca eu am condus doar masini noi, mai am un Logan 1.6 MPI din 2005, un VW Polo din 2007 1.4 TDI si Ceed-ul din 2008. Acum chiar inteleg ce inseamna un second cu 140k la bord. Poate am nimerit eu prost, dar va spun, masina noua e masina noua. Totusi, 7000 de euro sunt bani. De Ford Mondeo sedan am auzit numai de bine.

Ceed-ul nou are 'fata' superba (parerea mea)... cat despre triplele spate acestea din cate stiu eu nu sunt pe leduri, dau impresia ca sunt pe leduri la fel ca si cele de la Leon... iar consumul ala .... inseaman ca o cam calci, am si eu prieteni care au Ceed si mai mult de 10% nu am auzit pe nici unu sa zica
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

fuzzy

25 Oct 2009, 20:29

Dupa parerea mea Seat Leon arata destul de nashpa, fara suparare, repet, parerea mea, gusturile nu se discuta. Cel de 1.4 este puturos, testat.
Cee'd arata mult mai bine (interior+exterior), este ceva mai ieftin, este mult mai bine dotat.
Ati spus aici de probleme la Ceed. Normal ca apar, la orice model gasesti probleme (ex.: Golf V 1.9 TDI 105 CP, la 10.000 km nu a mai putut pleca, decat remorcat, cu ambreiajul praf). La o masina gasesti probleme daca este slab calitativa sau daca se vinde in (f.) multe exemplare. La Cee'd este cu siguranta al doilea motiv.
Cee'd are intr-adevar 109 CP si se simt cand ai nevoie. Normal ca trebuie sa o turezi ca sa simti acesti cai, pentru ca e pe benzina. In general nu ai nevoie de 109 CP, dar cand vrei, ii poti trezi. Am mers spre Bucuresti cu 210 Km/h pe DN1, ceea ce nu se putea atinge daca nu avea putere mare, mai ales ca Cee'd-ul meu are 1350 Kg, fiind Break (SW). Se aseaza fantastic pe drum in curbe, este extrem de silentios, consum real f. mic pt. o masina pe benzina asa mare (5.9-6.1 afara cu depasiri, 120 Km/h; 8,5-8,9 in oras) etc. etc. Pana la 25.000 km., la 1 an si 10 luni (cat are acum) am schimbat o singura piesa la suspensie-fata (facea un zgomot la denivelari mici), si asta pt. ca a trebuit sa merg la drumuri lungi pe niste sosele extrem de proaste (in Romania, desigur).
Nu stiu ce vreti sa obiectati la garantia de la Cee'd? Are 5 ani complet (din bara in bara) si inca 2 ani la motor si cutie de viteza sau 150.000 Km (pe care eu nu ii fac in 7 ani).

TIBI

25 Oct 2009, 21:10

@fuzzy ,nu vreau sa par rautacios,dar esti un frustrat si spun asta pt ca parerea ta este una subiectiva .
eu cand am condus ceedul de 1.4 nu mi-a facut o impresie prea buna.la demaraj cel putin nu sta bine de fel.nu am reusit sa cad in cuplul ideal(tind sa cred ca nu are asa ceva) ori e foarte mic.
nu zic,are unele dotari de fabrica in plus fata de seat,dar astea se rezuma la o mufa aux si usb.lucruri care se pot pune ulterior.in rest nimic.
designul kia ceed este unul imprumutat,deci fara personalitate.are linii de la mazda3,din profil e identic cu i30(parca si la interior e la fel).
nu spun ca leonul este extraordinar,este cel mai cel...dar caroseria lui e creionata de V daSilva,care nu e chiar oricine.
are una dintre cele mai frumoase linii,caroserii.lucru pe care nu-l afirm doar eu (ca si posesor) ,ci unii critici auto,constructori

faptul ca are un vw probleme cu ambreajul,nu-mi spune nimic asta.poate sa fie un caz izolat sau sa fi terminat ambreajul chiar proprietarul(prin stilul de condus).

faptul ca are 5ani sau 7 sau 10 nu o face mai fiabila sau nu.e o strategie pur de marketing,ca de altfel si pretul lor de vanzare.
totusi raman la parerea ca in fata unei nemtoaice nu va sta ever o masina coreana,iar in cazul in care bagam in ecuatie o japoneza atunci lucrurile nu mai sunt la fel de roz pt masinile germane,dar in mod sigur lucrurile vor fi negre pt o masina coreana.
am condus si leon 1.4 si vreau sa spun ca este alta senzatie la volan fata de ceed.nu are demaraj formidabil,dar daca vrei un leon si de atata dispui...asta o sa ai.vrei mai multi cai?ia un fr ,o cupra si atunci sa te vad daca iti mai place kia...in mod sigur vei spune ca fr-ul sau cupra e cea mai cea dintre toate.

referitor la intretinerea unui ford...ii dau dreptate colegului Sylver,un vw va fi mereu mai scump ca un ford/opel,lucru care este si normal pt un grup care este peste cele 2 marci(statistic vorbind).aici e faza aia cu emblema

huse piele schimbator

luci&dana
VIP

25 Oct 2009, 21:56

de ce au scos modelul asta nou de ceed de 1.6 care acum are 109 cai?...parca in trecut asta avea 122. dar am citit intr-o revista foarte titrata de masini ca de fapt vechiul motor de 1.4 si 109 cai avea de fapt 90 de cai la roata iar puterea declarata de constructor era pur marketing
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Artanis

26 Oct 2009, 08:59

Orice automobil are puterea la roata mai mica decat cea maxima declarata.
Si unde ai vazut tu Cee'd 1.6, 109 CP ? Are chiar mai mult la varianta facelift decat avea inainte, are 126CP: http://www.kia.ro/ro/showroom_date_tehn ... dModel=449
LEON ST 1.4 ACT

luci&dana
VIP

26 Oct 2009, 09:17

scuze...era vorba de motorul de 1.4 care in trecut avea 109 cai, iar acum dupa facelift are deodata 90 :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

fuzzy

26 Oct 2009, 20:23

Pt. Tibi:

Cred ca ar trebui sa cauti in DEX ce inseamna cuvantul "frustrat" inainte de a-l folosi. Te-a suparat parerea mea nu tocmai excelenta despre Leon si atunci te-ai gandit sa-mi arunci o jignire.
Cum vrei sa spun o parerere personala obiectiva? Se vede ca nu gandesti cand scrii. Am intrat pe acest forum din greseala de pe Google, cautand altceva legat de Cee'd. Aruncand o privire am simtit nevoia sa fac un comentariu, parere personala, deci subiectiva, bazata pe ceea ce stiu din experienta personala.
Cu VW a fost un exemplu vazut de mine si l-am dat ca sa ilustrez faptul ca orice masina se poate strica (si inca nasol), indiferent de pret si marca.
Eu am o parere f. buna despre masini coreene (am avut patru modele luate de noi pana acum pe firma si le am si acum) si cunosc finisaje, dotari, preturi, fiabilitate, pareri pe care nu am nevoie sa le impartasesti tu, le spun celor care vor sa le auda.
Zici de demaraj la Cee'd. Pai din cate vad ai un Leon de 140 CP diesel. Normal ca este peste Cee'd 1.4 benzina la demaraj si la cuplu.
Prea putine masini noi nu seamana cu altele in prezent. F. putine din cele noi cu design nou reusesc (de ex. Opel Insignia, Ford Mondeo au reusit, dar majoritatea au esuat). Daca nu stiai, Cee'd este fratele lui I30, de aceea seamana, aceeasi platforma, Kia si Hyundai sunt acum un concern.
In concluzie, parerea mea: Daca vrei sa-ti iei o masina noua, design ok, fiabila, cu performante ok, dotata, cu pret avantajos, cu intretinere in general ieftina, o coreanca poate fi una dintre cele mai bune alegeri. Cee'd ramane in top la clasa ei d.p.d.v. calitate/pret.

a_ionut

26 Oct 2009, 20:50

De acord cu tine mai putin partea cu fiabilitatea.
As vrea sa vad un ceed dupa ~2ani si ~120.000km purtat pe drumuri forestiere, chiar si Transalpina facuta, dar si pe 2500-3000km mers in blana la nemti pe bucatile fara limitare si pe urma mai discutam de fiabilitate.
Masina a iesit din garantie asa cum a fost din fabrica. Costuri:
benzina
ulei
filtre
cateva becuri
schimb distributie
Si este motorul de 1.4 85 cp. Puturos cum zici tu.
Dar care reuseste sa faca Constanta-Arad in 9-10 ore si la fel de bine sa mearga cu 170-180 pe autostrada la nemti.
Consum mediu in 120.000km? 8
Da-mi un exemplu de genul asta si voi fi convins si de fiabilitate.
In rest total de acord. Pret bun, dotari bune la acel pret si un look la fel de bun.
Cu fiabilitatea nu pot fi de acord.
Seat Leon 1p

TIBI

26 Oct 2009, 22:11

@fuzzy stiu sensurile cuvintelor din limba romana,termenul cel mai corect pt tine era ''complexat'',tipic celor cu gandirea ''ce am eu e cel mai bun''...asta ai lasat sa se inteleaga din primul tau post.
faptul ca posed un leon cu 140cp nu e relevant,mai conduc un polo de 70cp,un avensis de 110cp...cred ca stiu sa-mi dau seama destul de usor de performantele unei masini.tu ce zici?

-legat de acel golf5 ,ti-am spus ca poate fi un caz izolat(o posibila eroare de fabricatie) sau datorita felului respectivului posesor de a conduce.
-legat de asemanarea cu i30, nu te contrazic si asa o fi,dar din profil aduce prea mult cu modelul anterior de mazda3.insa eu am vrut sa subliniez altceva...anume faptul ca e o masina de la care nu poti avea pretentii,iar tu mai aveai putin sa o ridici in slavi si sa lasi de inteles ca grupul VAG ar fi inferior.
nu ma deranjeaza parerea ta despre leon(are si el bubele lui),dar nici sa exagerezi spunand ca este urat...

si totusi unde a fost jignirea mea? a face pe cineva frustrat nu e o jignire...te jigneam daca iti spunea ca esti prost/tampit/etc. deci cum e cu faimosul DEX?

n-am zis despre kia cee'd ca este o masina proasta,(dar n-are fiabilitatea unui VAG,nici senzatia la volan nu e comparabila)ci este o buna alternativa pt logan.
eu asa vad masina asta.

huse piele schimbator
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14