Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

a_ionut

Re: Leon 1.4 (85) vs. Kia Ceed 1.4 (109)

06 Dec 2008, 10:59

Sper sa ne prezinti masina cand va veni si sa ne tii la curent cu evolutia ei.
Pentru ca as vrea sa ai aceleasi probleme ca si noi. Adica mai deloc.
Seat Leon 1p

free2ride/Bratko

06 Dec 2008, 13:41

Razvan_g,tot ce conteaza este ca ai o masina noua.
Am un prieten care si-a luat varianta wagon,de familie,si pot sa spun ca este super convenabila,mai ales la pret.
Lasa ca,cu timpul ,facem bani,si tu si eu si ne luam Leon FR sa moara lumea( nu fac referire cind spun asta la nici un membru de aici...:P)
Fiat Stilo 1.6 16V '02...teapan!
Centura de siguranta este ca o fata atragatoare.Imbratiseaz-o... cu dragoste.

Razvan_G
Subiect Autor

14 Ian 2009, 22:09

Salutari. Am masina din decembrie (Kia Ceed). Sunt multumit de ea, e ok, dar nici pe departe entuziasmat pe cum ar fi trebuit ca la orice masina nou. Am inca regrete ca nu am Leon-ul si imi face mereu "cu ochiul" in trafic. Cu riscul de a-mi face sange rau :lol: as dori sa stiu daca este un membru pe clubseat.eu din Oradea cu un Leon cu care as putea sa ma intalnesc? Sa facem un "versus" si review :). Schimb de masina. Vreau sa vad care este pozitia la condus la Leon, sa-l analizez un pic mai mult. La Cee'd imi pare ca e prea inalta (eu am 1.93), desi am scaunul dat maxim in jos. Ok. Daca vreti sa vedeti masina mea (e dotata aproape full):

http://picasaweb.google.com/RazvanCeed/City#
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine

marian_iam
V.I.P.

15 Ian 2009, 06:58

vezi ca au inceput sa se faca intalniri in zona aia!
cauta la topicul de INTALNIRI si ai sa gasesti ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

a_ionut

15 Ian 2009, 08:27

Ca posesor de leon pot spune ca te invidiez in ceea ce priveste climatronicul si afisajul acestuia.
Exteriorul arata destul de bine, chiar mult mai bine decat alte masini din clasa sa.
Seat Leon 1p

PapaGiorgio
D U D U

15 Ian 2009, 08:40

Salutare. Sa stapanesti cu bine masina, mie personal imi place foarte mult (am avut ocazia sa merg cu un Ceed si am fost foarte placut impresionat). Nu iti face sange rau, nu e cazul. Sa auzim numai de bine. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

mavi

25 Ian 2009, 22:26

salut voios!sa o stapinesti sanatos si fara reparatii!cred ca ai facut cea mai practica alegere ceed-ul e o masina corecta:ofera multe la un pret decent.Dar nu are "sufletul" leonului,nu il are pe "vino incoa". :thumbleft:

The teacher
Profesoru

29 Ian 2009, 08:12

Razvan_G scrie:
Salutari. Am masina din decembrie (Kia Ceed). Sunt multumit de ea, e ok, dar nici pe departe entuziasmat pe cum ar fi trebuit ca la orice masina nou. Am inca regrete ca nu am Leon-ul si imi face mereu "cu ochiul" in trafic. Cu riscul de a-mi face sange rau :lol: as dori sa stiu daca este un membru pe clubseat.eu din Oradea cu un Leon cu care as putea sa ma intalnesc? Sa facem un "versus" si review :). Schimb de masina. Vreau sa vad care este pozitia la condus la Leon, sa-l analizez un pic mai mult. La Cee'd imi pare ca e prea inalta (eu am 1.93), desi am scaunul dat maxim in jos. Ok. Daca vreti sa vedeti masina mea (e dotata aproape full):

http://picasaweb.google.com/RazvanCeed/City#

La rubrica Alte masini , poti sa faci o prezentare amanuntita , insotita de poze , si sa stii , in clubul asta sunt membrii care nu au neaparat Seat ........... :wink:

Sylver

29 Mar 2009, 11:39

Un test realizat de Auto Market cu Kia Ceed. Cred ca au fost usor cam aspri cu punctajul masinutei:

http://www.automarket.ro/drive-test/kia ... 19563.html
Black Leon benzinar

zengy

21 Mai 2009, 22:11

Salutare tuturor,

bine v-am gasit, e primul meu post, vreau sa-l felicit pe Razvan_g pentru masina, ma aflu exact in aceasi situatie, eu aveam de ales intre Leon care era favoritul incontestabil si Golf 6, mi-am cumparat Golf 6, nici acuma nu reusesc sa-mi dau seama de ce, prefer sa nu mai rascolesc in memorie dupa argumente, cu totii trecem prin asa ceva si mai multi sau mai putini calca stramb si regreta apoi.

Leonul a fost si este "dragostea" mea de cativa ani incoace, insa cand am avut ocazia sa imi indeplinesc visul a intervenit ceva, Golf 6, masina anului in lume, o masina "perfecta", care parca nu te deranjeaza cu nimic, va spun sincer, nu ai ce sa-i reprosezi, decat chestii marunte de carcotasi, insa, incontestabil o masina lipsita de "auto emocion" si cine se "hraneste" cu asa ceva si nu are parte de acest sentiment, e ca o boala incurabila -am avut o ibiza timp de 3 ani care mai este in familie- insa de 2 luni de zile merg la servici fara sa ma pot bucura cum se cuvine de ea, inexplicabil ar spune unii, as putea adauga ca traiesc o drama, am crezut ca ma voi indragosti si de Golf cum am patit cu Leonul, sa spunem ca am ales prin prisma ratiunii in detrimentul pasiunii, insa sfatuiesc pe toti cei care mai au asemenea idei nesabuite sa nu le urmeze, vor regreta apoi!

Pot sa adaug ca momentan incerc sa vand Golful, m-am hotarat ca nu voi putea crea o legatura sufleteasca cu aceasta masina, e prea rece si nu pot sa va spun de ce, pentru mine asa este, regret enorm pentru ca nu mi-am ascultat instinctele, dar ma chinui sa o vand fara sa ma grabesc ca nu vreau sa fac si afaceri proaste, si apoi sa imi indeplinesc visul!!!

Dupa cum vezi razvan_g sunt in asentimentul tau, te inteleg perfect, eu voi incerca sa indrept greseala, asta nu insemna ca te sfatuiesc sa faci si tu la fel, de tine depinde de prioritati si de "ardoarea" de Leon ce nu prea ne lasa in pace, psihicul asta, greu de deslusit uneori, ce feste iti joaca...

Sa ai parte de masina, poate poti sa treci peste acessta etapa cu resentimentele fata de decizie si sa te bucuri de masina!

Bamse
Moderator

25 Mai 2009, 15:03

touche' zengy....ce monolog cu emocion......
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Razvan_G
Subiect Autor

05 Iun 2009, 16:15

Incet, incet intra si Ceed-ul la tuning sa se poate puna cu Leutul :P , masina unui coleg de pe forum:
http://picasaweb.google.com/dinu.ovidiu/KiaCeeD20CRDiBodyKit#
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine

eddy_wtx
LowRider

05 Iun 2009, 20:44

Razvan_G scrie:
Incet, incet intra si Ceed-ul la tuning sa se poate puna cu Leutul :P , masina unui coleg de pe forum:
http://picasaweb.google.com/dinu.ovidiu/KiaCeeD20CRDiBodyKit#

foarte frumoasa! calitatea pozelor si experienta fotografului o evidentiaza si mai bine :D

Sylver

03 Aug 2009, 17:46

Au aparut poze cu kia ceed facelift. Fata seamana izbitor cu focus, interior e mai bine lucrat si lumina de bord schimbata din portocaliul acela neinspirat. In acelasi timp, motorul de 1.4 nu mai are 109 cai, ci 90, fiind euro 5 am impresia. Asta explica foarte clar ca era urcat mult artificial.
Black Leon benzinar

Bubulutza

03 Aug 2009, 18:05

Razvan mai povesteste-ne de Kia ta! ce frumoasa este cea din pozele puse de tine...senzational arata :bounce:
cum e masinuta? tot nu te-ai obisnuit cu ea? inca iti mai doresti altceva?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14