Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

boditza
Subiect Autor

TCS pe Leon

01 Feb 2014, 20:56

De cand cu zapada se mai intampla sa raman impotmolit cu masina, sau in panta pe gheata. Cu cauciuri bune nu pune probleme insa sunt nedumerit de o chestie: daca sunt impotmolit si incerc sa ies nu vrea sub nici o forma sa iasa pana nu dezactivez TCS. Acelasi lucru se intampla si pe gheata. Din putinele mele cunostinte ar fi trebuit sa fie exact invers. Cand e TCS activat nu observ decat ca taie turatia pe la 2000-2200rpm dar nu se urneste masina, insa cand il dezactivez parca are mai multa aderenta la aceeasi turatie si ies din incurcatura. La voi la fel se intampla?

TIBI

Re: TCS pe Leon

01 Feb 2014, 22:57

Ca sa iesi din zapada ,o faci prin balans.
Eu am cuplat mereu esp.ul (implicit si tcs.ul) si nu am probeme.
La plecari de pe loc parca agata/musca din asfalt.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

boditza
Subiect Autor

02 Feb 2014, 23:51

La dsg e mai greu balansul, insa nu asta e ideea... Iese fara balans doar sa dezactivez tcs-ul. Nu ar trebui sa franeze roata fara aderenta si sa se transmita puterea catre cealalta? La plecari de pe loc nu observ decat ca taie puterea/turatia nicidecum ca "musca".

ionita

03 Feb 2014, 10:04

cu cauciucuri bune de fiecare data am scapat de probleme fara sa dezactivez tcs-ul,eu tcs-ul nu-l dezactivez niciodata indiferent de conditiile de afara

boditza
Subiect Autor

03 Feb 2014, 10:47

La mine nu vrea.. poate si din cauza DSG-ului insa dupa ceva cautari am vazut ca exista EDL sau ceva de genu care franeaza roata fara aderenta, astfel se transmite puterea la cealalta. Ma asteptam ca asta sa faca TCS-ul. Cei ce au EDL spun ca se aude carait specific ABS-ului cand o roata pierde aderenta.