Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: switch usa sofer !!

24 Feb 2014, 12:15

Switch-urile originale sunt facute la comanda pentru VW, de aia au fire. Si sunt oarecum dustproof si waterproof. Astea inlocuitoare nu sunt exact ca alea decat ca forma exterioara. Daca switch-ul tau e bun si ai uzata cama aia de plastic, poti incerca sa pui o lamela de la alt switch sau chiar sa faci una daca ai indemanare. Daca butonasul e dus, atunci trebuie schimbat totul, dar firele trebuie lipite de picioruse. Taie firele vechi cat mai aproape de vechiul switch, iar pe piciorusele unde le lipesti le poti infasura putin - o spira ajunge, ca sa nu se crape lipitura si sa ai iar probleme.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ReNaTo93
Subiect Autor

24 Feb 2014, 12:36

am inteles !! multumesc
Golf MK4 1.9 4MOTION
Seat Leon 1M 1.6 16V
OT-93-REN

tekolinooo

24 Feb 2014, 18:18

ReNaTo93 scrie:
am inteles !! multumesc

Daca gasesti sa comanzi un switch din usa ( nu cel de la buson, cel care vede cand e usa deschisa ) sa-mi lasi un mesaj,ma bag si eu la unul. :)

ReNaTo93
Subiect Autor

24 Feb 2014, 19:15

asa ceva am luat eu !! asta e switch-ul din broasca !! un coleg ne poate zice daca e ce cauti tu :)
http://www.adelaida.ro/microintrerupato ... rgess.html

il gasesti la adelaida , in spate la mercur !!
Golf MK4 1.9 4MOTION
Seat Leon 1M 1.6 16V
OT-93-REN

tekolinooo

24 Feb 2014, 19:42

Merg maine sa iau unul :)
Despre ala e vorba, cel care stie daca e usa deschisa.
Mersi! :)

ReNaTo93
Subiect Autor

24 Feb 2014, 20:45

nu ai pentru ce :P o sa-l schimbi singur ? as avea si eu nevoie de ajutor !! daca te pricepi :) stima
Golf MK4 1.9 4MOTION
Seat Leon 1M 1.6 16V
OT-93-REN

tekolinooo

24 Feb 2014, 22:16

ReNaTo93 scrie:
nu ai pentru ce :P o sa-l schimbi singur ? as avea si eu nevoie de ajutor !! daca te pricepi :) stima

Cred ca da, sa vad cand am timp sa ma uit si poate le schimbam la amandoua :) Iti dau un mesaj cand umblu la ea

ReNaTo93
Subiect Autor

25 Feb 2014, 11:22

okk !! stima :)
Golf MK4 1.9 4MOTION
Seat Leon 1M 1.6 16V
OT-93-REN

toni

25 Feb 2014, 17:25

Din ce am vazut la altii, se uzeaza doar varful switch-ului. Cea mai simpla rezolvare este sa schimbi capacul de la cel vechi cu cel nou. In felul asta scapi de orice "probleme" cu firele. Dar asigura-te intai ca switch-ul (partea care face efectiv contactul) e bun, cum spunea si Danny.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

dany19940
Moderator

25 Feb 2014, 19:24

Se intampla sa se uzeze doar imbracamintea de plastic a zavorului, iar butonelul sa ramana intreg. Atunci ce faci?

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

BALTAZAR2003
Moderator

25 Feb 2014, 20:57

Daca se uzeaza plasticul cumperi una noua, :yah dar daca vrei sa faci pe chinezul poti incarca cu putina migala piesa cu rasina polimerizata la 75grade sa adere bine pe plasticul existent si sa devina dura.
Plasticul in degresezi extrem de bine cu acetona si il asperizezi cu hartie abraziva de granulatie mai mare.
Faci un cofrag din bucatele de plastic ori carton metalizat taiat din cutiile de suc ori lapte, torni rasina si incalzesti cu un uscaor de par pana rasina devine transparenta. In 10 minute se polimerizeaza, o lasi sa se raceasca, desfaci cartoanele si rectifici ce este in plus.
Din cate am vazut cama este prea mica pentru a permite bascularea unui microswitch cu lamela si rola palpatoare ori doar cu lamela indoita rotund la varf.
Cinstit nu inteleg de ce au adoptat solutia asta cand un buton clasic in prag ori stalp ar fi fost mult mai fiabil. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dany19940
Moderator

25 Feb 2014, 21:36

Ba chiar merge cu lamela simpla, fara indoitura la varf. Doar sa gasesti de unde sa iei lamela. Eu stiu ce am de facut la cama respectiva, ma refeream doar la afirmatia lui Toni de mai inainte, cu uzura butonului.

BALTAZAR2003
Moderator

25 Feb 2014, 22:08

Se gasesc microsw cu lamela si cu lamela ce au o rola palpatoare in varf, doar ca ce am avut eu nu bascula ferm asa ca nu am riscat.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

toni

26 Feb 2014, 09:23

dany19940 scrie:
Se intampla sa se uzeze doar imbracamintea de plastic a zavorului, iar butonelul sa ramana intreg. Atunci ce faci?

Eu doar am spus ce am observat ca s-a intamplat la altii. N-am auzit de imbracaminte uzata iar butonul sa fie brici, iar de mult ori schimbarea butonului mai lungeste viata boastei, chiar daca imbracamintea este uzata.
In cazul meu, am scos complet imbracamintea de pe cama, intrucat era uzata pana la metal si agata butonul in ea. Pe stanga functioneaza bine, dar pe dreapta nu. Problema pe care am observat-o pe partea drepta este ca si cama are un joc pe axul pe care se invarteste si probabil de aceea nu actioneaza corect switch-ul.

Ca solutii:
1. pui lamela, ceea ce eu nu am reusit; dupa parerea mea necesita mutarea switch-ului ca sa incapa lamela corect
2. imbraci cama intr-un adeziv, dar mi se foarte greu de realizat intrucat spatiul este foarte ingust.

Daca tu ai alte solutii as fii curios sa le aflu si eu :hi

Schimbarea broastei e o solutie doar daca pui una originala, noua. Cele aftermarket sunt mult mai proaste, iar cele SH mai mult ca sigur au aceeasi problema sau o vor dezvolta relativ repede (totusi vorbim de niste masini destul de vechi).
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

dany19940
Moderator

26 Feb 2014, 10:26

Problema e conceptia proasta a broastei. Din cauza acelui mic joc de care ziceai, butonasul tinde s-o ia pe langa cama pana la urma. Adaugat faptul ca nu toata lumea mai unge broastele masinii din cand in cand, plus designul facut parca pentru a favoriza uzura si deci schimbarea broastei (avantaj pentru producatorii de broaste, nu?). Crezi ca le era greu sa faca alt design? Se putea pune un switch cu buton mai lat, sau switch cu lamela, sau pur si simplu pus switch in caroserie undeva si nu acolo. Dar toate broastele pentru grupul VW sunt aproape identice, deci si vanzari suplimentare de piese. Marketing se numeste :lol: