Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Crezi ca trebuie sa imbunatatesti ceva cand vine vorba de condusul autovehiculelor?

Pozitia corecta la volan
25 (11%)
Demarajul
21 (9%)
Abordarea Virajelor
34 (14%)
Franarea
17 (7%)
Controlul derapajului accidental
58 (25%)
Mersul pe carosabil alunecos
43 (18%)
Mersul pe timp de noapte
23 (10%)
Nimic (sunt prea bun)
9 (4%)
Altele (detaliati pe forum)
5 (2%)

Voturi totale: 235

zeusik
Nashul

Re: Lectii de Conducere Eficienta

22 Noi 2008, 15:13

Parerea mea este ca oricat de mult as invata cel putin eu.(nu zic ca acum as sti ceva, din contra :lol: ) niciodata nu voi fi "sofer", doar posesor de permis de conducere :D ....Cred ca avem de invatat la toate lucrurile si daca invatam tot nu le stim pe toate.
P.s : Daca mergi incet si "aluneci" cu masina o poti opri......................... .
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

TIBI

23 Noi 2008, 20:17

[quote="zeusik"]niciodata nu voi fi "sofer", doar posesor de permis de conducere :D ....Cred ca avem de invatat la toate lucrurile si daca invatam tot nu le stim pe toate.
quote]

subscriu aspectul de mai sus.
lipsuri cu totii avem,si eu dificultati la condusul nocturn,mai ales cand vine un bou cu farurile prost reglate
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

The teacher
Profesoru

23 Noi 2008, 20:26

Dupa cum am mai spus , parca Ginei, nimeni nu s-a nascut invatat , eu am mers 20 de ani cu Oltcit , Dacia , pana am pus mana pe o straina , daca esti cumpatat in ceeace faci , ai toate sansele sa devii un bun sofer , daca vrei mai mult ......... nu stiu , tine de altceva....

The teacher
Profesoru

23 Noi 2008, 20:40

Ce ma deranjeaza , totusi, este faptul ca acest topic , pe care il consider foarte important , nu este bagat in seama , daca acest forum se rezuma la 100 de oameni activi , incep sa cred ca vorbim vorbe , sa ne auzim sau cum puii mei vreti voi sa spuneti , nu pot enumera acum numele celor activi sau celor care vin la intalniri , dar din 800 doar 77 de voturi , jenant......

The teacher
Profesoru

23 Noi 2008, 20:52

Dupa ce am vazut un clip , facut acum o saptamana , cum conduc an zis ca trebuie sa fiu internat, acest topic mi se pare a fi cel mai educativ din punct de vedere al condusului , sa ne imbogatim cunostiintele , eu conduc de aproape 29 de ani , am cat B , C , am facut scoala de soferi aprox 9 luni , si dupa atata amar de vreme am ajuns la concluzia ca , merg ca o cizma ,sunt f. necajit ca acest topic nu beneficiaza de interesul care ar fi meritat ...... end of my point

Remus
Membru Fondator

23 Noi 2008, 20:55

Cristi daca nu se voteaz nu inseamna ca , nu e citit postul :P ai putina rabdare . Eu unul cred ca e super topicul pot sa zic ca, eu mi am schimbat deja pozitia mainilor pe volan dupa ce l am vazut pe TITI :D !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

The teacher
Profesoru

23 Noi 2008, 21:05

Remus , ideea de forum este de a impartasii idei , cunostinte , socializa , dar doar a te uita , ma ierti , este egal cu neimplicare , man daca vroiam racing ma duceam in alte zone........nu avem feedback unde trebuie

Remus
Membru Fondator

23 Noi 2008, 21:10

Cu timpul va veni si implicarea a mai multor persoane si feedback adecvat :P ! Nu vezi ca , in fiecare zi familia clubseat creste si apar din ce in ce mai multe persoane :D !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

The teacher
Profesoru

23 Noi 2008, 21:20

Remus scrie:
Cu timpul va veni si implicarea a mai multor persoane si feedback adecvat :P ! Nu vezi ca , in fiecare zi familia clubseat creste si apar din ce in ce mai multe persoane :D !

De acord , dar doar a avea membrii , nu este suficient, iertare orice membru este sofer , sau macar posesor de permis , a avea o parere este gratis , a ne spune ce a patit sau ce ii s-a intamplat este free of charge , atunci ce ne impiedica sa ne exprimam , teama de a ne face de ras? Sau orice alta teama , aici ne-am adunat sa ne impartasim aceste temeri sau ce or fi ele ,

corsi

23 Noi 2008, 22:31

off:(dupa ce s-a vazut filmuletul cu titi poate o sa se inteleaga de ce e important sa faci scoala cu unul ca el si nu cu oricine.)
problema pe care mi se pare ca o am este ca am oarece frica de sosea umeda si tot timpul stiu ca as putea merge mult mai repede decat o fac.
probabil daca m-ar invata cineva sau as merge cu cineva mai bun as prinde foarte repede.
momentan skoda o3 184cp 4x4

Nicky
Subiect Autor

24 Noi 2008, 09:01

@corsi, recomandari din partea mea legate de faptul ca si mie mi-e usor teama de carosabil umed si incerc sa adaptez viteza cat mai exact la conditiile de drum.
Ca test, se pot incerca urmatoarele manevre:
1. Plecare de pe loc mai in forta cu monitorizarea actiunii ESP-ului / sau patinarii rotilor (la masinile fara ESP), in felul asta se poate aproxima cat de buna este aderenta pe respectivul carosabil;
2. Pe portiuni de drum mai largi si neaparat libere (eventual parcari acoperite cu bitum), incercarea unor manevre mai bruste la viteze de pana la 30-40 km/h, manevre insemnand viraje bruste combinate cu franare;
3. In aceleasi conditii de la punctul 2., la viteze de max. 40-50 km/h incercarea unei frane mai bruste pana la oprire cu monitorizarea actiunii ABS-ului sau a blocarii rotilor si transformarea in sanie (pentru masinile fara ABS).

Este foarte importanta comportarea anvelopelor pe carosabil umed, de aceea sugerez www.tyretest.com
Puteti vedea calificativele date de experti pentru aderenta pe carosabil umed la tractiune/franare, aderenta de carosabil uscat la tractiune/franare, aderenta in conditii de zapada, zgomot in interior/exterior, durata de viata anvelope etc.
Sunt cauciucuri cu o comportare foarte buna in caz de carosabil uscat care la primul semn de umezeala transforma masina in sanie.

Mare atentie si la portiunile de drum acoperite cu mazga sau criblura, care apar din senin (dupa o curba, dupa un varf de panta etc.). Am vazut numeroase accidente cauzate de camioane care ieseau din paduri si in zona respectiva lasau dare de noroi pe carosabil (portiunea de drum European Pitesti-Valcea) sau alte evenimente cauzate de criblura, o portiune de drum de 2km acoperita de criblura, cu incepere dintr-o curba relativ stransa (portiunea de drum European Craiova - Pitesti).

Va doresc aderenta maxima si nu uitati, 20 min in plus sau in minus la o deplasare nu reprezinta mare lucru, conduceti in siguranta! :)
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

stress.

04 Dec 2008, 17:04

Foaret ok topicul habar nu aveam de faza cu volanul:|
Seat Ibiza Coupe 2000, 1.4 16v
Agent asigurari [b]"cel mai ieftin RCA" la ASTRA-UNIQA, rapid fara complicatii se pot face si online cu plata direct in cont oricand la orice ora inf pe PM sau Messenger[/b]
Aduc pe comanda din Anglia orice piesa auto second hand, orice model.

The teacher
Profesoru

04 Dec 2008, 20:39

revin si spun , suntem un club de 10 % , in trei saptamani au votat 85 de oameni si sunt 876 de utilizatori........................daca nici acest topic nu e important , ma duc la nani ,

corsi

04 Dec 2008, 23:35

profesore,nu mai fii asa radical...e lumea timida...si inca o chestie...cand e vorba sa spuna ca nu stiu cate ceva,mai bine tac.
momentan skoda o3 184cp 4x4

The teacher
Profesoru

05 Dec 2008, 20:20

corsi scrie:
profesore,nu mai fii asa radical...e lumea timida...si inca o chestie...cand e vorba sa spuna ca nu stiu cate ceva,mai bine tac.

Intamplator , in spatele calc. toata lumea e viteaza, macar asa , dar doar atati membri isi fac veacul prin aceste topice , e cam naspa , aici mai afli una alta , nu doare daca dai un vot ,nu trebuie sa vii la intalniri daca esti timid , dar sa dai un vot................,nu va cer sa postati in ariile tehnice unde poate nu aveti suficiente cunostinte dar , in cele cu poluri despre motoare , culori, sau cum sa conducem eficient , ma scuzati , dar asta e easy