Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

guzicosmin
Subiect Autor

Cadoul de la sora :D

24 Ian 2014, 15:09

Salutari ! Pot spune ca sunt fericitul posesor al unei ibiza 6L . Masinuta primita cadou de la sora mea.
Sunt foarte incantat de ea , masina precedenta fiind un opel corsa b din 94 nici macar servo nu aveam pe ea :))
Seat Ibiza 6L 2003
Motor 1,4 16V benzina ( cam maricel consumu :)) )
Are cateva lovituri si zgarieturi si aici vreau si eu o parere cine ma poate ajuta. Se merita sa o colantez?
ImagineImagine
Don't mistake my kindness for weakness.I am kind to everyone,but when someone is unkind to me,weak is not what you are going to remember about me.

Andrei
Admin / PR

Re: Cadoul de la sora :D

24 Ian 2014, 15:43

Salutare si bine ai venit!
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

bgd_b92
Bogdan

24 Ian 2014, 16:23

salut . sa o stapanesti sanatos ; cum sa o colantezi omule? te bucuri la cateva milioane pt ce ? nu merita...oricum trebuie sa ii rezolvi problemele la un tinichigiu..chituit, indreptat, vopsit, polishat ;

guzicosmin
Subiect Autor

24 Ian 2014, 18:02

salut! si multumesc. stiu ca trebuie aranjata , chituita etc, dar as vrea sa ii schimb si culoarea masinii si ... ma rog mai multe modificari incepand cu interiorul pentru ca as vrea sa-mi pun "amprenta" pe ea ca sa zic asa :glasses si bugetul e un pic cam strans deocamdata dar o sa astept atunci pana la o revopsire completa.
Don't mistake my kindness for weakness.I am kind to everyone,but when someone is unkind to me,weak is not what you are going to remember about me.

bgd_b92
Bogdan

24 Ian 2014, 20:30

Si la ce culoare te-ai gandit? eu un as infolia in veci masina...mi se pare o chestie tare cocalareasca...sau cel putin nu as suporta ideea ca masina sa fie pe exterior negru mat sa zicem, si cand deschid usa sa se vada pe la praguri si restul imbinarilor rosu...sau la motor..portbagaj...etc..stabileste prioritatile mai intai ; ocupate de exterior, pt ca arata destul de rau saracuta, apoi cu modificarile :hi

bluestyle

24 Ian 2014, 21:49

Si costa cam 100 euro / element colantarea. Bani aruncati.

Trimis de pe al meu GT-I9300

andrei.27kim

24 Ian 2014, 23:03

Off-topic :
bluestyle scrie:
Si costa cam 100 euro / element colantarea.
:shock: :shock: Poate la West Coast Customs in tara tuturor posibilitatilor.

Colantarea completa a unei masini de dimensiuni medii(gen golf/leon) cu folie Oracle, in Iasi, este ~1200 lei, aproximativ 800-1000 cu o folie mai slab calitativa si destul de bine sub 800 pentru taxiuri.
La cate elemente de masini am colantat personal pana acum trebuia sa am bani de o Cupra, cel putin.

@ guzicosmin : Bine ai venit in ClubSeat :cheers
Sa ai parte de acest cadou si sa te poarte multi km fara probleme :drive
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

ciprian83
Zorro

24 Ian 2014, 23:05

Bun venit si din partea mea ! :hi

sent from Allwiew V1 Viper
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

andreiberintan

24 Ian 2014, 23:07

Bine ai venit. Infoliaz-o chrome si cu siguranta iti va placea. :D

Andrei
Admin / PR

24 Ian 2014, 23:32

Te salut din nou,

Nu te speria de eventuali cârcotași care își spun părerea...asa cum a spus si colegul Andrei cu a lui Cordoba, prețul unei colantari se fixează înspre 800-1000 lei la diferite firme...te mai costa si trecerea noii culori in talon aproximativ 200 lei. Părerea mea personală fa-o, mai sunt mașini colantate cu diferite culori si chiar sunt exceptionale. Asta e termenul de "tuning"..ușor ușor făcu masina bomboana! Spor la ce ti-ai propus sa faci si sa ne ti la curent pe parcurs! Dacă mai ai întrebări sa nu eziti sa le însiri aici pentru ca sigur au si raspunsuri!

Te salut.
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

guzicosmin
Subiect Autor

24 Ian 2014, 23:45

Multumesc de sfaturi si de urarile de bun venit. Oricum bgd_b92 aranjarea exteriorului este cap de lista. Cat despre culoare sincer nu stiu. Ma gandeam sa aleg undeva intre alb,albastru,gri dar pana la vopsire mai este cale lunga. Mai am si de umblat sub capota un pic pt ca am inteles ca as avea un tampon al motorului slabit sau ceva de genu insa nu am avut cand sa o duc la o verificare ca am intrat in sesiune si am lasat.o acasa :))

Ce modificari am sa mai fac si nelamuriri am sa apelez la voi pt sfaturi.
Cat despre colantare vs vopsire au dreptate baietii . Mai bn o vopsea si stiu ca fac o treaba calumea :)

bgd_b92
Bogdan

25 Ian 2014, 09:12

Pretul pt o masina de clasa medie cum e ibiza e ~1200 lei sa o infoliezi ; daca stai prost cu banii si nu vrei sa investesti intr-un vopsit, macar infoliazo tot in culoarea masinii ca sa nu se vada diferente si 'nspe culori cand deschizi usile / capota/ plafonul ; :hi cred ca un vopsit e ~ 3-4000 lei daca nu ma insel ; sa zicem fara plafon; dar nu merge retusata ? vad ca nu sunt toate partile afectate ( usa dreapta fata, aripa spate dreapta, in stanga si in spate nu stiu cum arata...)

guzicosmin
Subiect Autor

25 Ian 2014, 10:16

In partea stanga si in spate nu are nici macar o zgarietura. Pe spate am o urma de la un sticker cu "baby on board" dar ala am sa.l curat nu.i problema. Cat despre culoare m.am gandit bn si am sa o vopsesc pt ca chiar vreau sa schimb culoarea masinii si daca o infoliez cu alta culoare, cum ziceai si tu se vede aiurea la praguri , etc.
Si din ce am inteles deja s.ar fi pus tata pe treaba incepand cu capota ca e o indoitura destul de serioasa acolo. Usor usor , ca nu ma grabeste nimeni :D

bgd_b92
Bogdan

25 Ian 2014, 10:51

Spor la treaba :wink: sper sa alegi o culoare mai speciala, ca de gri / negru / alb e plin pe toate drumurile :tongue

bluestyle

15 Mar 2014, 14:17

Nu stiu cum sunt preturile la iasi, insa in Brasov am un vecin care are firma ce se ocupa cu colantari si pretul ala mi l-a dat: 100 euro capota si 100 euro plafonul. :)) Folie 3m parca.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk