Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tudosiemihai
Subiect Autor

Seat Ibiza 1.2

21 Ian 2014, 10:15

Am cumparat aceasta masina care imi place la nebunie !
Masina circula cu acele Jante si Anvelope de 3-4 ani . A fost si la promotor cu primul proprietar,etc

Am si o intrebare.... Eu doresc sa merg cu Jantele acestea dar am inteles ca nu ai voie.Daca te opreste Politia iti ia talonul + amenda??

Dotari suplimentare exterior:
- Jante Eta Beta Jofiel X Black Polish 8x17 inchi
- Anvelope Good Year Eagle F1 GSD3 205/45/17
- Suspensie reglabila pe inaltime AP Sport (pana la 8 cm pe fata si pana la 7 cm pe spate)
- BodyKit aerodinamic compus din adaos bara fata/adaos bara spate/praguri RaceDesign.
- Ornamente far Je Design.
- Triple negre Sonar.
- Culoarea exterioara omologata R.A.R
- Discuri de frana racing Zimmermann + placute frana ATE Racing Sport.
- Toba finala JOM.
- Folie Omologata R.A.R
- Bi-Xenon (faza scurta + proiectoare)

Dotari suplimentare interior:
- Volan sport MOMO fara AirBag.
- Ceasuri/cadrane bord cu fundal alb KP Sport.
- Ceasuri presiune suplimentare pentru stalp Raid HP.
- Ornamente cromate pentru ceasurile de la bord/ventilatoare si schimbator viteze de la SeatSport, Boxe PowerBass.

ImagineImagineImagineImagine

HUNTER
HUNTER

Re: Seat Ibiza 1.2

21 Ian 2014, 10:46

bun venit in club.
asta e o Ibiza care imi place...modificari de efect...
cat despre ce ai pe masina, si nu e legal:
1. jantele. cu siguranta nu s-a pus 17" pe Ibiza de 1.2 de catre fabricant, deci, daca nu le treci in carte ( ceea ce, ar fi imposibil pe cale legala la RAR), la un control in trafic o sa ramai fara talon si cu o amenda consistenta in buzunar
2. "bixenonul" de care spui tu, este o instalatie artizanala pe masina, neomologata, ceea ce va duce din nou, la retinerea talonului si la o amenda. xenonul este omologat, daca masina are din fabrica spalator la faruri, autoleveling si lupe in far. unde mai punem deranjul care il cauzezi celorlalti participanti la trafic, si faptul ca pe ploaie nu te ajuta cu nimic xenonul acesta.plus ca atunci cand o sa mergi la RAR sa iti recuperezi talonul, va trebui sa platesti in jur de 200 de lei.
in rest, masina arata bine, totusi, nu va rostul upgrade-ul la frane, avand in vedere ca e un 1.2. cred ca de banii aceia, mergea facut altceva la masina, eventual un volan OEM cu comenzi, pedale si footrest de TT, etc.
personal, as vinde jantele pe 17", as lua unele OEM dar pe 16" cu spitele subtiri. am vazut la cateva masini pe forum, si arata foarte bine, si la tine ar da bine, mai ales cu suspensia sport care o ai.
multi km fara probleme, si sa te bucuri de masina.

gamer555
ClubSEAT Admin

21 Ian 2014, 10:50

bine ai venit pe forum !
masina o cunoastem, sper sa nu ma insel, era a unui baiat din craiova inregistrat de multi ani. imi scapa numele acum

tudosiemihai
Subiect Autor

21 Ian 2014, 12:11

da a lu stefan turcu

tudosiemihai
Subiect Autor

21 Ian 2014, 12:13

HUNTER scrie:
bun venit in club.
asta e o Ibiza care imi place...modificari de efect...
cat despre ce ai pe masina, si nu e legal:
1. jantele. cu siguranta nu s-a pus 17" pe Ibiza de 1.2 de catre fabricant, deci, daca nu le treci in carte ( ceea ce, ar fi imposibil pe cale legala la RAR), la un control in trafic o sa ramai fara talon si cu o amenda consistenta in buzunar
2. "bixenonul" de care spui tu, este o instalatie artizanala pe masina, neomologata, ceea ce va duce din nou, la retinerea talonului si la o amenda. xenonul este omologat, daca masina are din fabrica spalator la faruri, autoleveling si lupe in far. unde mai punem deranjul care il cauzezi celorlalti participanti la trafic, si faptul ca pe ploaie nu te ajuta cu nimic xenonul acesta.plus ca atunci cand o sa mergi la RAR sa iti recuperezi talonul, va trebui sa platesti in jur de 200 de lei.
in rest, masina arata bine, totusi, nu va rostul upgrade-ul la frane, avand in vedere ca e un 1.2. cred ca de banii aceia, mergea facut altceva la masina, eventual un volan OEM cu comenzi, pedale si footrest de TT, etc.
personal, as vinde jantele pe 17", as lua unele OEM dar pe 16" cu spitele subtiri. am vazut la cateva masini pe forum, si arata foarte bine, si la tine ar da bine, mai ales cu suspensia sport care o ai.
multi km fara probleme, si sa te bucuri de masina.

mi-a zis la R.A.R sa am grija sa nu ma opreasca pe strada R.A.R-ul ca imi ia talonul + amenda pentru jante...

oricum vreau sa scap de ele si sa imi iau altele..multumesc pentru raspunsuri

bgd_b92
Bogdan

21 Ian 2014, 12:53

Felicitari pt achizitie ; sa o stapanesti sanatos ; cunoastem masina, a mai fost pe forum ; avantajul cred ca a fost pretul destul de mic ; stiu ca s-a chinuit destul sa o dea..parca era 3000-3500 euro nu? Cat despre jante, ia unele pe 16; cu anvelope 205 45 16 nu ar trebui sa ai probleme ; pe 17 nu iti va omologa nimeni..masina are ceva probleme?

tudosiemihai
Subiect Autor

21 Ian 2014, 14:00

bgd_b92 scrie:
Felicitari pt achizitie ; sa o stapanesti sanatos ; cunoastem masina, a mai fost pe forum ; avantajul cred ca a fost pretul destul de mic ; stiu ca s-a chinuit destul sa o dea..parca era 3000-3500 euro nu? Cat despre jante, ia unele pe 16; cu anvelope 205 45 16 nu ar trebui sa ai probleme ; pe 17 nu iti va omologa nimeni..masina are ceva probleme?

nu are probleme ... doar ca trebuie sa ii gasesc un eleron ... 3300 euro

tudosiemihai
Subiect Autor

22 Mai 2014, 13:18

bgd_b92 scrie:

am rezolvat problema cu muzica... din cauza difuzorului spate stanga.....