Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

jorjan
Subiect Autor

Probleme geam electric sofer

11 Ian 2014, 09:50

Salut sunt nou in acest club si am o intrebare daca se poate... Am un Seat Toledo din 1998 1.9 TDI , I-rosu , full electric , AC doar ca am o mica problema in decembrie l-am achizitionat si na cu sarbatorile nu prea am avut timp sa o duc si na cea mai uzuala cauza banii asa ca dupa sarbatori. Mie nu mi se deschide geamul sofer aud un zgomot gen releu ca merge doar ca nu cupleaza am avut o zi libera de la munca si m-am bagat la geam sa vad ce si cum motorul e acolo am toate elementele pentru geam doar ca nu merge motorul am verificat daca sau nu mufa este conectata la motor nu am treaba ceea ce vreau sa aflu este daca pot schimba spre exemplu motorul de pe portiera stanga spate la sofer teoretic ar trebui sa mearga nu ? Multumesc .

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Nou membru care nu se prea descurca :)) putin ajutor?

11 Ian 2014, 10:47

Bine ai venit in CS.
Din cate stiu eu , nu sunt interschimbabile intre ele motorasele. In ele se afla si electronica de comanda, mai ales in cel de la sofer. Asa este la 1 M , modelul urmator. :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

jorjan
Subiect Autor

11 Ian 2014, 16:37

nmihai67 scrie:
Bine ai venit in CS.
Din cate stiu eu , nu sunt interschimbabile intre ele motorasele. In ele se afla si electronica de comanda, mai ales in cel de la sofer. Asa este la 1 M , modelul urmator. :hi

am rezolvat treaba doar ca nu gasesc acum siguranta la geamuri :)) ca nu imi apare in schema aia de la ea. vreon sfat ceva? motorul e in regula e de la buton

nmihai67
Michel-Angelo

11 Ian 2014, 19:03

Nu cred ca au siguranta, este termica si este in motor inclusa !
Daca nu pot - o sa caut!

jorjan
Subiect Autor

12 Ian 2014, 23:38

nmihai67 scrie:
Nu cred ca au siguranta, este termica si este in motor inclusa !

auzi nu ai vreun id de messenger sa vorbim mai pe indelete ca asa stau mult sa pot primi un raspuns...:|

nmihai67
Michel-Angelo

13 Ian 2014, 04:01

Imi pare rau, asta inseamna forum, sa poata si altii sa citeasca despre o problema anume. Fi intelagator te rog. :hi
Daca nu pot - o sa caut!

jorjan
Subiect Autor

13 Ian 2014, 12:04

nmihai67 scrie:
Imi pare rau, asta inseamna forum, sa poata si altii sa citeasca despre o problema anume. Fi intelagator te rog. :hi

Aha ok atunci uite am reusit sa descopar ca e de vina butonul din consola voi trage alte fire cred ca sunt impuscate astea deci pentru siguranta mea le voi schimba dar am o alta problema acum nu imi mai merge nici un geam din modulul geamurilor electrice situat sub bancheta stanga cred ca s-a dus o siguranta sau un releu nici eu nu stiu exact deoarece nu am putut depista problema inca. M-am uitat la sigurante scoate pe rand fiecare si testate cu aparat de masura etc. doar ca ar putea fi si o alta siguranta situata in alta parte ? deodata ce toate sigurante sunt in regula ar trebui sa mai fie undeva ascunse vreo 2 sau 3 sigurante mai ales pentru partea de electrice interior. Apropo eu am testat geamul de la sofer cu alte 2 fire cablate pe cele vechi din mufa de conectare la motoras si apoi direct pe baterie acum imi pare rau ca nu am facut poze nu mi-a trecut prin cap....:( vreo sugeste sau un sfat? Multumesc .

al bundy

Re: Probleme geam electric sofer

14 Ian 2014, 13:07

Nu prea se strica firele si nu stiu ce modul sub bancheta stanga ai tu ....

La diagnoza apare ceva ?

dany19940
Moderator

14 Ian 2014, 16:15

Din ce descrie el pana acum, tare mi-e ca are Toledo 1L.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

jorjan
Subiect Autor

14 Ian 2014, 18:11

dany19940 scrie:
Din ce descrie el pana acum, tare mi-e ca are Toledo 1L.

Am rezolvat problema si cu geamul si cu siguranta era un cablu impuscat iar in acel manson de cauciuc care este situat intre portiera si stalp unde sunt firele erau cam vreo 5 rupte am rezolvat problema la bun sfarsit a meritat sa stau toata ziua dar am rezolvat :D. Am un seat toledo din 1998 cu motor 1.9 TDI 81kw . Apropo pentru cei care se vor mai confrunta cu problema asta dati acel panoul de sigurante jos ca e prin in 2 cleme amarate si veti avea surpriza ca sunt mai multe sigurante :)) nu m-a dus capul ca sa dau jos de pe suport, asta e si e chiar prima siguranta de sus pe mijloc e singura a mea e de culoare galbena. Credeti-ma ca nu e greu de schimbat siguranta doar ca trebuie sa te informezi altfel iti rupi firele de par :)) . Multumesc nmihai67 pentru sustinere :D .