Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexR
Subiect Autor

NU se mai închide portbagajul

10 Ian 2014, 20:42

Exact în ziua de Anul Nou al meu Leon nu mai închide ușa portbagajului.Problema este în felul următor, are două trepte de închidere pe sistemul de închidere a portbagajului, prima din ele face contactul între haion și balama iar cea de-a doua este treapta care etanșează închiderea...ei bine la mine nu mai merge a doua treaptă...mi-l dă înapoi.
Încerc să închid portbagajul și chiar dacă țin presat pe el tot nu vrea...aaa și nu imi mai merge ștergătorul de la lunetă și nici lampile care sunt poziționare pe portbagaj..îmi flencăne ăla acolo în fiecare groapă și tot din când în când începe să bîzâie ca și cum ar vrea să apuce portbagajul să-l închidă...imi apare tot timpul pe afișajul din bord că am portbagajul deschis și bineînțeles că a trebuit să închid toate luminile din mașină că altfel stăteau aprinse...mașina a ieșit din garanție în noiembrie....cred că provine dintr-un lot prost deoarece am schimbat pe garanție...amabele bielete anti-ruliu de pe față, mânerul de ușă de la pasagerul din dreapta și evident boxa tot de la pasager de la Crăciun face ca o stație de emisie recepție....
Vă rog frumos, având în vedere prețurile de ” bun simț” ce se vehiculează prin service-uri puteți să-mi spune-ți cât m-ar costa să repar acel portbagaj, aproximativ vă rog...că dacă costă vre-o 1000 de lei....o să merg pe varianta românească....”Las-o mă că merge așa!”
Mulțumesc anticipat!
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD

nmihai67
Michel-Angelo

Re: NU se mai închide portbagajul

11 Ian 2014, 08:40

Atata timp cat partea electrica functioneaza, adica te mai lasa sa o deschizi, eu cred ca este doar dereglata adancimea de inchidere a broastei...de la gropi , etc.
Simuleaza cu portbagajul deschis, cu o surubelnita groasa, acea piesa in care se inchide broasca . Acea care este pe masina montata. La prima treapta o sa obtii ceea ce obtii acum, apasa in continuare pe sistemul de inchidere al inchizatorii cu surubelnita si vezi daca obtii a doua treapta de inchidere. Daca este cazul sa fie asa, atunci este doar dereglata/slabita de la vibratii/gropi, repetate trantituri puternice de portbagaj.
Posibil sa fie si ceva cazut acolo , sau ceva indoit. Inspecteaza cu grija.
Daca nu ai inteles si esti din Bucuresti, la o adica ma pot si eu uita la broasca ta !
Bafta :cheers

Ps , pentru restrangerea , deschiderea/inchiderea suruburilor ai nevoie de un T40 parca , dar destul de solid sa poti obtine o strangere puternica.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

sandman

21 Ian 2014, 21:09

intrebare de la un prieten cu 1p: nu se mai inchide usa de la portbagaj. a vrut sa deschida portbagajul, s-a auzit un zgomot ciudat, gen un motoras care dadea in gol cateva secunde, apoi cand sa inchida, nu s-a mai inchis. a desfacut haionul si a constatat ca aceasta piesa e defecta. 1p0827505b - codul ei(scrie pe ea). aveti idee daca se poate repara sau de unde sa o ia mai ieftin?
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Cosmin
Admin

22 Ian 2014, 09:17

nmihai67 scrie:
Ps , pentru restrangerea , deschiderea/inchiderea suruburilor ai nevoie de un T40 parca , dar destul de solid sa poti obtine o strangere puternica.

O mica completare.. "Clema" in care intra "partea metalica" din yala la 1P nu e prinsa cu torx (T), e triple square (M).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

cosminidis

22 Ian 2014, 16:25

Am patit si eu asta, si mai stiu doi oameni care au patit acelasi lucru. La mine si la ei a fost broasca de la portbagaj (se pare ca este un reper care se strica frecvent). La mine a fost pe garantie, nu stiu cat costa... Intreaba la Metrotehnica sau la Alto, ar trebui sa stie sa iti spuna pe telefon.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

sandman

22 Ian 2014, 16:29

s-a rezolvat. cumparata de la reprezentanta, 330ron.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

focos

23 Mar 2014, 16:58

Si la mine sa stricat broasca portbagaj, codul 1p0827505d, pretul e 60 eur doar piesa fara montaj. Cam sensibila broasca avand in vedere ca abia trecuse de 2 ani masina si nu mi-au trecut-o in garantie.
Leon 1.6 TDI CR
------------------

radu14m

24 Mar 2014, 07:23

am patit si eu, dupa primul an de la cumparare.
sunt extrem de slabe dpdv calitativ...