Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cici80
Subiect Autor

problema in deschiderea portbagajul la telecomanda

06 Ian 2014, 13:28

Buna,am un toledo 1 M,16 valve din 2002

Problema este ca nu mai pot inchide si deschide portbagajul la telecomanda,si nici nu mai am luminile la numar,am observat ca atunci cind il deschid de tot luminile se aprind,dar apoi la inchidere se sting.Banuiesc ca ii o problema la cablul unde ii invelisul de cauciuc,dar as vrea sa stiu daca cineva a mai avut problema asta si cum a procedat ca sa nu taie invelisul respectiv ca sa ajunga la firele respective.Va multumesc :hi

BALTAZAR2003
Moderator

Re: problema in deschiderea portbagajul la telecomanda

06 Ian 2014, 14:25

poti sa scoti firele din manson.
Trebuie sa il scoti din partea de hayon si sa tragi si mufele afara prin gaura.
Desfaci banda adeziva de textil ce acopera firele, si vezi sa o poti refolosi daca nu ai alda sa inlocuiesti, cea de plastic nu merge.
eu am reusit sa inlocuiesc unul din fire.
Am scos capetele rupte, am injectat crema de maini cu glicerina pe langa firele ce intra in manson.
Am luat un firr de otel ce era pe post de sufa la un sftp, dar poti lua la fel de bine un cablu de otel cum erau cele de soc la dacii ori oltcit.
Ii indoi varful in rotund sa nu rupi alte fire cand il introduci in manson, dupa ce ajunge in partea opusa prinzi strans cu banda izoloatoare noul fir de cablul de otel, morfolest cu crema si in tragi usurel.
:hi
Este o placere... cel putin cand am facut eu operatia erau -4 grade afara.
:))
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cici80
Subiect Autor

07 Ian 2014, 18:28

Ok,iti multumesc pentru sfat si timpul tau acordat.Ii chiar o idee buna,multumesc inca o data :hi

cici80
Subiect Autor

20 Mar 2014, 00:02

Multumesc "baltazar" am rezolvat mica problema,in final dar dupa ceva timp,timp pe care imi lipseste foarte mult :hi