Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tekolinooo
Subiect Autor

Faruri Dayline Led Seat Leon 1m

05 Ian 2014, 13:18

Salutari, de ceva vreme urmaresc sa achizitionez niste faruri Dayline Led pentru seat leon 1m. Farurile au led pentru pozitii, si lupa pentru faza scurta. Faza lunga este normala. Ma intereseaza sa imi pun instalatie xenon sau osram , interesul meu este sa am si lupa, pentru a nu bate aiurea sa imi orbesc colegii de trafic.
Ma intereseaza daca stiti firme sau producatori de faruri de genul care sa aiba si produse de calitate.
Am gasit ceva pe internet, pare a fi lowcost. Daca stau bine si ma gandesc, se apropie de pretul celor originale stock. Nu stiu ce sa zic, am sa mai cat.

http://mercador.ro/oferta/faruri-daylin ... 673e954b05

Voi ce parere aveti? Merita afacerea? 500 ron + transport farurile, si probabil inca 300 ron o instalatie xenon buna.

bgd_b92
Bogdan

Re: Faruri Dayline Led Seat Leon 1m

05 Ian 2014, 13:27

S-au mai vorbit despre farurile astea...majortiatea colegilor nu recomanda..daca le vrei strict pentru look ,atunci e ok ; insa vei vedea mai prost decat farul original + bec bun...eu iti recomand sa iti pui lupe de calitate in farurile originale ale masinii ; eu asta am vrut sa fac la ibiza mea ( si o sa fac ), ca si costuri, mie mi s-a cerut asa :
200 lei lupele
200 lei xenonul
200 lei montajul
per total 600 lei, cu toate cumparate de la ei ;
Desigur, xenon gasesti si mai ieftin...insa chiar daca alegi doar lupele sa ti le pui in far, manopera costa tot 200 lei...

tekolinooo
Subiect Autor

05 Ian 2014, 13:34

Se pot pune lupe in farul normal?
Interesant, nu stiam asta, ce firma se ocupa cu asta?

HUNTER
HUNTER

05 Ian 2014, 13:49

eu am vazut doua seturi de faruri, de la firme cu traditie in domeniu. unele vedeau exceptional, altele, cu toate reglajele posibile, bateau ori in copaci ori la 1m in fata masinii. cred ca e chestie de noroc. si acum intrebarea: daca ai noroc de unele proaste, ce faci?? ai dat 500 de lei pe nimic?? asa, mai bine mai pui 100 si faci un upgrade cum a spus Bogdan. te lipsesti de DRL-ul ala, care dupa parerea mea, arata foarte naspa, si e cu 100 de ani in urma a celui OEM care vrea sa il imite. plus ca, am mai vazut si leduri arse pe DRL-ul acestor modele, si iarasi ajungem la ideea banilor aruncati. daca tot vrei lupe, fa modificarea. daca nu, cauta becuri bune, gen Osram, Philips si ceilalti 500 de lei care iti raman, ii investesti in altceva.
eu, personal, nu vreau lupe, farurile cu oglinda si cu becuri halogen vad foarte bine.

ionutblv
BLV SCENTS

05 Ian 2014, 13:53

tekolinooo scrie:
Salutari, de ceva vreme urmaresc sa achizitionez niste faruri Dayline Led pentru seat leon 1m. Farurile au led pentru pozitii, si lupa pentru faza scurta. Faza lunga este normala. Ma intereseaza sa imi pun instalatie xenon sau osram , interesul meu este sa am si lupa, pentru a nu bate aiurea sa imi orbesc colegii de trafic.
Ma intereseaza daca stiti firme sau producatori de faruri de genul care sa aiba si produse de calitate.
Am gasit ceva pe internet, pare a fi lowcost. Daca stau bine si ma gandesc, se apropie de pretul celor originale stock. Nu stiu ce sa zic, am sa mai cat.

http://mercador.ro/oferta/faruri-daylin ... 673e954b05

Voi ce parere aveti? Merita afacerea? 500 ron + transport farurile, si probabil inca 300 ron o instalatie xenon buna.

Am asa ceva de 2 ani, acum cred ca sunt montate cele de la depo sau tyc. La inceput am mers cu ele fara sa le reglez , bateau ca naiba . Le-am reglat la perete si bat foarte bine, un - pentru becurile care vin , sunt cam slabe .

bgd_b92
Bogdan

05 Ian 2014, 14:00

http://tuning-service.blogspot.ro/2010/ ... -bord.html
aici mi-am modificat acele de la masina ; in timpul asta, ceilalti colegi puneau lupe in far la un opel corsa D, apoi m-am interesat si eu si am cerut info ;
si dupa cate ti-am spus, mi-au zis cam asa
-lupe -200 lei ( sunt ok la pret ,pe net nu am gasit mai ieftin )
-xenon - 200 lei
-angel eyes 150-200 lei
-manopera pentru toate 200 lei

daca vrei doar lupe, manopera va fi tot 200 lei, deci lupe + manopera = 400 lei ;

tekolinooo
Subiect Autor

05 Ian 2014, 15:26

Inca ceva, farurile respective suporta reglajul electric din masina? se poate regla lafel ca un far normal?
Ma intereseaza totusi un producator cunoscut , care sa nu faca jafuri. Daca nu, raman la farurile originale. Nu este o graba.

HUNTER
HUNTER

05 Ian 2014, 15:46

toate se regleaza din masina.
producatori consacrati sunt cei de la Dectane. dar am auzit ca au dat rateuri cu faruri care nu se pot regla sau cu stopuri care se aburesc...deci, e cum iti e norocul.

tekolinooo
Subiect Autor

05 Ian 2014, 18:44

Daca apelez la magazinele ce ofera garantie , achizitionez de nou, cu garantie, si imi fac probleme pe viitor, nu pot solicita inlocuirea lor? Asta pana nimeresc unele bune :)))

HUNTER
HUNTER

05 Ian 2014, 19:14

ai sa faci cu nervii pana ti le inlocuiesc astia. drumuri cu trimisul, asteptat pana iti vine raspuns de la ei, daca ei considera ca nu sunt defecte nu ti le schimba, trebuie sa le demonstrezi intr-un anume fel ( probabil un act constatator de la vreun service cum ca nu ti le-au putut regla sub nici o forma). de obicei chestiile ce tin de garantie dureaza pana le schimba, si asta daca se constata vreun defect de fabricatie.

bgd_b92
Bogdan

05 Ian 2014, 19:43

Nu ca probabil...ca sa beneficiezi de garantie, toate operatiile se fac in servis autorizat si cu documente ; eu nu inteleg de ce vreti sa va faceti viata grea :lol: crezi ca degeaba sunt 4-500 lei un set de faruri..? fiabilitate scazuta...sa vezi cand se arde un led ce misto o sa arate...dute mai intai sa le vezi..sa le ti in mana si sa vezi ce senzatie ai..de chinezarie proasta...eu am vrut sa cumpar faruri dayline la ibiza mea aia neagra...erau 400 lei NOI noute...noroc ca avea o urechiusa rupta si l-am refuzat pe motivul asta pe vanzator..ca oricum nu le luam...pune in lupa in far si xenon de fabrica daca vrei sa faci o treaba buna

tekolinooo
Subiect Autor

05 Ian 2014, 22:11

Pe leon nu s-a pus xenon de fabrica, nu ? Nu am sanse sa gasesc original. Cred ca decizia buna ar fi sa pun lupe, nu vreau sa ma injure lumea pe drum ca merg cu csenoane care bat aiurea :)
Multumesc de informatii! Va tin la curent cu ce rezolv :D

bgd_b92
Bogdan

05 Ian 2014, 22:31

Pe langa faptul ca te va injura lumea, nici tu nu vei vedea mare lucru; xenonul e facut sa focalizeze pe lupa nu sa imprastie lumina pe far cu oglinda ; bafta

floryn_99

05 Ian 2014, 22:36

Colegul Nicola are lupe in far si arata fff bine atat in poze cat si live... 8)
Uite AICI.
Cum zicea si Bogdan e varianta cea mai ok, si din punctul meu de vedere e si cea mai reusita din toate punctele de vedere.

:hi
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)

bertzi43
B-82-AJS

05 Ian 2014, 22:43

colegul nmihai are montate pe toledo faruri de la dectane,insa nu mai stiu daca este multumit de cum bat,stiu ca a schimbat ledurile de la dayline insa e complicata treaba
mai bine le briolezi pe cele de pe masina
lupe de calitate morimoto sunt undeva la 300ron cu tot cu ornament plus manopera 200-250ron
nu stiu ce va place la design cu dayline......mie personal mi se par oribile :twisted:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine