Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dj.gaby94
Subiect Autor

Eu din nou - geamuri aburite - caz mai complicat

05 Ian 2014, 02:56

Imi cer scuze ca deschid din nou subiectul asta, stiu ca a fost foarte discutat pe forum, dar nu mai gasesc informatiile care ma intereseaza.

Ideea e in felul urmator: toate geamurile sunt aburite maxim. Initial, toate presurile erau ude, fapt ce m-a determinat sa dau fata la portiere jos si sa pun silicon in locul chederului de etansare, care din pacate era mai mult putrezit (lucru pe care am vazut ca l-ati intalnit). Zis si facut, nu mai am apa in masina, sau cel putin nu pe presuri. Portierele sunt 100% rezolvate, iar filtrul de habitaclu este schimbat de 2-3 zile, si montat corect.

Am descoperit ca butonul pentru recircularea aerului, nu mai face nimic. Daca il apas, revine la loc, iar situatia ramane la fel. Stiu ca asta ar putea fi o problema, dar ,repet, nu mai gasesc informatiile necesare in aceasta privinta. As fi foarte recunoscator daca m-ati indruma sa verific si acest buton si partile componente. Poze sau filmulet ar fi ideale, fiindca nu am dat niciodata componente din bord jos.

Multumesc anticipat!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

bluestyle

Re: Eu din nou - geamuri aburite - caz mai complicat

05 Ian 2014, 04:02

Din cate stiu daca aerul este directionat spre parbriz nu te lasa sa recirculezi aerul. Recircularea aerului iti abureste geamurile, de ce ai vrea sa il recirculezi? Practic ai toate geamurile aburite chiar daca dai drumul la clima tare? Tapiteria este uscata? Presurile etc.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

nmihai67
Michel-Angelo

05 Ian 2014, 07:01

Ori mai ai apa Sub mocheta principala, deobicei in spate , sau s-a blocat clapeta recirculare !
E usor de controlat: dai filtrul de polen jos, si o sa vezi o clapeta mare.Aceasta se inchide cand dai pe recirculare si nu mai baga de afara. Apesi butonul si vezi ce se intampla !
Totusi tin sa cred ca mocheta mai este umeda dedesubt, iar iarna cand bagi caldura, acea apa se evapora pe geamurile tale. Este foarte greu de uscat acea mocheta daca nu o scoti si o usuci cu uscatorul din interior spre exterior.
Mai ajuta daca cateva zile mergi cu caldura la maxim data, la picioare, geamurile crapate 2mm si apa evaporata iese afara.
Bafta.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Undertacher

05 Ian 2014, 09:36

Sigur mocheta pasagerului nu este umeda?

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

dj.gaby94
Subiect Autor

05 Ian 2014, 11:31

Dupa mintea mea, atata timp cat butonul de recirculare a aerului nu face nimic (banuiesc ca atunci cand il apesi, ca si la alte masini, ar trebui sa ramana apasat, nu sa revina la loc) o sa am geamurile aburite. Cat despre mochete, atunci cand aveam 1l de apa la fiecare pres situatia era la fel. Acum nu zic ca sunt 100% uscate, dar de vro 2 saptamani merg cu caldura la maxim la picioare, si cel mult sunt umede pe interior, unde nu am putut sterge cu nimic (nu stiu sa scot mocheta).

Parerea mea e ca ar fi trebuit sa se vada o diferenta dupa ce am scos aproape toata apa din masina, dar nu e asa. De aceea inclin sa cred ca e acea clapeta celebra, si vreau sa o verific.

Daca mai aveti pareri si sugestii, sunt binevenite!

Multumesc!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

bertzi43
B-82-AJS

05 Ian 2014, 11:34

Poti curata geamurile cu ceva solutie cu alcool si nu mai tine aerul indreptat spre picioare daca mocheta este umeda

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

dany19940
Moderator

05 Ian 2014, 11:56

Gresit: daca butonul nu este apasat, clapeta ramane deschisa, caz in care intra aer proaspat in masina. Ceea ce ar fi bine in cazul tau. Butonul nu se apasa decat daca aerul este directionat in orice directie inafara de parbriz si atat. Roteste-l 1 cm spre stanga si ar trebui sa ramana apasat. Ca sa vezi in ce stare e clapeta, da filtrul de polen jos si uita-te in gaura: daca vezi paletele la ventilator, e deschisa. Deci ar fi bine in cazul tau. Daca e inchisa, e problema, umuditatea doar va creste in interior. Mai e situatia ca butonul sa se aprinda, iar clapeta sa fie blocata pe inchis. Atunci ai de dat torpedoul jos si vazut ce e cu motorasul clapetei. Chiar poti impinge usor cu mana de clapeta, fara sa ajungi cu mana la ventilator, ca faci buba. Mai e situatia ca butonul sa nu se aprinda indiferent de directia rozetei pentru directie aer. Atunci trebuie cautat defecte pe parte electrica. Deci inspaecteaza si ne spui in ce situatie esti.
Ca sa usuci mocheta iarna pe masina ai de asteptat. Ca s-o dai jos si s-o usuci ai de scos scaunele, banchetele, ornamente praguri, stalpi, tunel central, apoi iese si ea. Vezi in topicul lui floryn_99 cum a facut el la Toledo.
Poti circula cu geamurile putin deschise 2 mm ca sa elimini mai repede umezeala iarna. Oricum, pana nu usuci complet mocheta...doar asa vei pati. Bun si sfatul lui Bertzi cu stersul geamurilor cu alcool, dar apoi nu mai stergi geamurile cu mana, ca depui grasime pe ele.

PS: Nu iti scade nivelul antigelului la motor cumva?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dj.gaby94
Subiect Autor

05 Ian 2014, 17:43

sincer, astazi e duminica si nu vreau sa mesteresc la masina. luni incerc cateva din solutiile voastre, si va tin la curent.

multumesc din nou baieti!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

dj.gaby94
Subiect Autor

05 Ian 2014, 22:02

fiind nevoit sa conduc si astazi, am verificat cele spuse de colegul nostru mai sus. intradevar butonul de recirculare functioneaza pe toate celelalte trepte de climatizare, mai putin doar pe treapta pt parbriz. Acum, cand apas butonul nu mai revine si se aprinde. Mai mult se aude un zgomot, de parca ar actiona clapeta respectiva. Intrebarea mea e, cum ar trebui tinut butonul pentru a nu se mai aburi geamurile in asa hal?
Seat Leon S 1.4 16v 2002

dany19940
Moderator

05 Ian 2014, 22:17

Doar am specificat in postul de mai sus: ca sa fie bine ar trebui sa intre mereu aer proaspat in masina, adica umiditatile trebuie sa fie cam aceleasi la interior si exterior. Deci clapeta deschisa - buton neapasat. Ca sa-ti dezabureasca parbrizul trebuie sa directionezi spre parbriz aerul, nu spre tine sau la picioare. Viteza ventilatorului o alegi functie de rezultatul ventilarii.Eu am folosit rar vitezele 3 si 4 la ventilator cand aveam AC manual si nu am avut probleme. Dar poti vedea si tu ce obtii. Aerisirile laterale dirijeaza-le spre geamuri ca sa-ti dezabureasca in zona oglinzilor laterale. Si dupa ce stergi cu alcool geamurile nu le mai sterge de aburi cu mana libera, cauta un burete invelit in piele de caprioara sau material absorbant echivalent. Asta te va ajuta mai mult decat crezi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dj.gaby94
Subiect Autor

06 Ian 2014, 11:45

ok multumesc!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

dj.gaby94
Subiect Autor

10 Ian 2014, 10:44

Revin cu aceeasi problema...inca am apa pe podeaua de la sofer, dar cu siguranta nu e de la garnitura de la portiera. Se poate infiltra apa la picioarele soferului si prin alta parte?
Seat Leon S 1.4 16v 2002

BALTAZAR2003
Moderator

10 Ian 2014, 11:24

Mergi la o spalatorie ce are aspirator cu spalare, ii rogi sa traga apa apoi sa utilizeze functia de uscare si ai rezolvat problema...pana la prima ploaie
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

nmihai67
Michel-Angelo

10 Ian 2014, 12:31

Da se poate, exista o caseta de legaturi in compartimentul motorului, din care coboara cablurile de sub volan si cutia de sigurante. La mine si aceasta am gasito cu silicon sigilata. Poate se prelinge pe acolo apa spre interior, partea sofer.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

floryn_99

10 Ian 2014, 13:08

Daca vrei sa nu-ti mai intre apa in masina, nu e nimic imposibil. Trebuia sa muncesti putin.
Eu am dat fetele de usi jos, si puteam sa jur ca nu intra pe la usa nici o picatura. Cand am pus furtunul pe la usi fata/spate si pe parbriz (sa verific daca intra pe la cea cutie despre care vorbea Mihai) am ramas surprins. Un firicel subtire de apa ajungea exact sub pedalier....pe unde crezi? Pe la usa, mai exact pe sub plasticul care sustine boxa. Nu te increde in masticul din fabrica. In timp isi pierde din proprietati.
Citeste putin AICI si ii vei da de cap.
Spor.
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)