Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dj.gaby94
Subiect Autor

Problema la schimbatul vitezelor 1-2

04 Ian 2014, 12:26

De curand am cumparat un leon care a avut ambreiajul schimbat. Totul mergea impecabil, nu agata deloc si pedala era foarte moale. Acum, agata din ce in ce mai tare in treptele 1 si 2, iar pedala parca e mai tare (totul in decurs de 2-3 luni). Ce ma sfatuiti sa fac ca sa dau de capat problemei de unul singur, caci de mecanici sunt satul.

Eu ma gandeam ca nu are destul ulei in cutia de viteze, dar nu stiu cum sa-l verific la masina asta, nu stiu unde e busonul respectiv. Poate ma ajuta cineva cu o poza in privinta asta.

Astept pareri. Multumesc anticipat!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Problema la schimbatul vitezelor 1-2

04 Ian 2014, 13:53

Esti sigur ca s-a pus un disc nou de ambreaj?Nu prea poti face nimic singur. Uleiul cutie viteze are un surub lateral -marisor - imbus.
Dar eu ti-as recomanda sa faci o aerisire de Traseu ambreaj-fane_ poate ai noroc.
Bafta.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dj.gaby94
Subiect Autor

04 Ian 2014, 14:25

Poti detalia putin acest procedeu de aerisire? Cat despre ambreaj, nu stiu ce sa zic. Ei aveau o factura ceva, dar cel mai probabil l-au montat pe cel mai ieftin, fiind dealeri auto. Iar uleiul din cutie as vrea sa-l schimb pentru ca nu e chiar asa de scump, si cine stie cand o fi fost schimbat, sau daca o fost schimbat. In orice caz daca cumpar ulei vreau sa-l schimb complet, si mi-ar fi de folos sa stiu cam cati l intra in cutie, poate ma puteti ajuta si cu informatia aceasta.

ps: pe la acel buton se scoate tot uleiul, dar se pune si la loc?
Seat Leon S 1.4 16v 2002

dany19940
Moderator

04 Ian 2014, 14:30

De golire de obicei e pe sub cutie...logic... Intra cam 2 litri la cutie. Aerisirea se face ca la frane, are acelasi gen de aerisitor, cu cheie de 8 parca. Il gasesti cam in stanga bateriei, urmareste unul din traseele ce vin de la rezervorul de lichid de frana si duce acolo. Ambreiajul functioneaza tot cu lichid de frana.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dj.gaby94
Subiect Autor

04 Ian 2014, 19:29

spune-mi te rog exact denumirea uleiului potrivit..daca poti. multumesc!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

HUNTER
HUNTER

04 Ian 2014, 21:04

dj.gaby94 scrie:
spune-mi te rog exact denumirea uleiului potrivit..daca poti. multumesc!

ulei OEM. ai acolo pe bidon si codu;l dupa care sa il comanzi de la magazinul de piese auto. am comandat 2 litri, si au intrat cam 1 litru si 800 de ml. costul, 45 lei litrul, anul trecut prin toamna.
Imagine

nmihai67
Michel-Angelo

04 Ian 2014, 21:05

Uleiul este pentru cutia de viteze,special pentru, Parca 75w, nu prea ai mari alegeri de facut, Castrol e cel mai indicat. Eu parca am pus 1,5 litri, se scoate usor ( jos) , si se pune pe gaura laterala pana se umple acolo, adica cat sa iasa afara. Teoretic e pe viata acel ulei, dar eu unul tin la 60.000 km ca si grafic de schimb. :hi

Ps. Sau asa cum indica colegul mai sus .
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dj.gaby94
Subiect Autor

Re: topic ce poate fi inchis

05 Ian 2014, 02:37

Multumesc baieti! Promti si la obiect!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

dj.gaby94
Subiect Autor

05 Ian 2014, 22:05

O noua descoperire: simt trepidatii destul de puternice in maneta de viteze, iar la inceput nu simteam nimic. ceva idei?

ps: cred ca atunci cand am cumparat masina am deocheat ambreajul...ca prea bine mergea. si acum, lasa de dorit:(
Seat Leon S 1.4 16v 2002

Mylux

05 Ian 2014, 22:28

S-ar putea ca problema sa fie de la 'dog bone' care s-a uzat si de-aici acea trepidatie a manetei schimbatorului.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

tekolinooo

05 Ian 2014, 22:29

suportul motor l-ai verificat? si a mea intra greut in 1 si 2, am inteles ca el ar fi problema.
Eu am reusit sa scap cat de cat de problema asta ungand timoneria. ( care poate fi chiar problema ) . Deschizi capota, in dreapta motorului jos ai niste brate care se misca. Iei vasilina spray si dai acolo in timp ce cineva sta in masina si schimba vitezele ( de la 1 la 5 , si R , de mai multe ori ) . Apoi scoti imbracatra de la schimbator ( este usor de scos, tragi spre spatele masinii si ridici ) cureti complet zona respectiva si dai si acolo cu vasilina . O sa mearga relativ mai bine in timp.

Inca ceva, cand accelerezi si decelerezi (destul de brusc) se misca schimbatorul? Daca da, e dog-bone-ul. Eu unul pe astfel de accelerari si decelerari daca imping putin schimbatorul iese din viteza ( fara sa am ambreiajul calcat )

dj.gaby94
Subiect Autor

08 Ian 2014, 00:15

nu se misca schimbatorul cand accelerez...ramane sa schimb uleiul din cutie si sa dau cu vasilina timoneria. problema e ca nu ma pot hotara ce ulei sa iau, fiind atatea variante: gen sintetic, 75w90, 75w80, etc. Nu stiu exact care ar fi cel mai bun pentru masina mea.
Seat Leon S 1.4 16v 2002

HUNTER
HUNTER

08 Ian 2014, 07:01

totusi, de ce nu mergi pe uleiul original, pus de fabricant?? decat sa pui vreo "facatura" de ulei, imbuteliat prin ce stii ce hala din nu stiu ce sat din Romania, mai sigur e cel facut de fabricant...parerea mea.
partea cu agatatul la schimbarea treptelor, e din suportii motorului si timonerie. (la mine nu a disparut decat dupa ce am schimbat suportii, iar timoneria o gresez, ca la camion, vara, chiar si o data pe luna. asta pana va veni si vremea ei de schimbat)
nu cred ca trepidatiile sa dispara dupa schimbarea uleiului in cutie. suportii motorului si cutiei i-ai verificat?? pot sa apara si de acolo vibratiile. sau, mai e varianta ambraiajului, care, ori nu a fost schimbat, ori a fost schimbat prost sau poate una din piesele kitului de ambreiaj are defect de fabricatie ( eu am vazut kit de ambraiaj nou, dat jos dupa 200 de km ca batea volanta. din cauza nepriceperii mecanicului, care nu a pus-o bine, si a trebuit alta)

dj.gaby94
Subiect Autor

08 Ian 2014, 18:00

Hunter, si eu sunt de aceeasi parere in legatura cu uleiul, totusi nu mai ai garantia la o masina veche de 13-14 ani ca inca mai are uleiul pus de fabricant. Am zis poate e uleiul de vina, pentru ca nu as avea prea multi bani de cheltuit, si stiu ca se mai intampla sa piarda pe la semering.

Dar, astazi am examinat putin timoneria, si scartaie din toate incheieturile. Suportii de la motor si cutie, nu stiu cum sa-i verific exact, pot sa ma uit daca sunt crapati sau chestii de genu, dar banuiesc ca nu este de ajuns, caci se pot roade in timp (cred).

ps: stiu multi mecanici de genu: mi-a schimbat cablu de ambreiaj, ca apoi sa-mi zica ca defapt era placa de presiune, sau discul (la alta masina)

multumesc pentru sfat!
Seat Leon S 1.4 16v 2002

HUNTER
HUNTER

08 Ian 2014, 20:32

timoneria, eu am curatat-o cu spray WD40 apoi am uns-o bine cu vaselina lichida ( la spray). ar fi bine sa te ajute cineva care sa schimbe vitezele iar tu sa gresezi bine bucsele acelea. mai pune vaselina si in masina, la nuca aceea de plastic a schimbatorului. ridici mansonul de piele si acolo gasesti nuca de plastic.
suportii, as putea pune pariu ca sunt cei pusi de fabricant ( la mine toti erau cei originali) la suportul antibalans se vede daca e uzat. te bagi sub masina, si o sa vezi acele bucse de cauciuc si iti dai seama singur daca sunt uzate. suportii de sub capota, incearca sa impingi de motor, daca se duce relativ usor catre in spate, e clar, sunt dusi. eu mi-am dat seama din nimereala, m-am proptit cu mana stanga in motor (sa strang filtrul de ulei cu mana dreapta) si atunci am vazut ca motorul se misca foarte usor catre in spate. sau, pune pe cineva sa accelereze masina, in reprize, iar tu uita-te la motor. daca ti se pare ca se misca prea tare, atunci e clar.
altfel, nu prea ai cum sa verifici suportii.
pe mecanicii aia, trebuie sa-i legi de gat cu cablul care l-au schimbat, daca au mers la ghici, pe banii tai.