Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

radu_cucos2006
Subiect Autor

Probleme turbo sau altceva?

02 Ian 2014, 09:59

Se da urmatoarea problema, sunt posesorul unui seat ibiza 2001 . 1.9TDI 110CP ASV. masina a stat cam 7 luni pe dreapta, afara, neavand garaj,,, in momentul reutilizarii am sesizat ca masina mea nu mai alearga cum o facea,, aveam un miros de motorina in cabina, am verificat la motor si am gasit 2 furtunase (de retur cred) de la injectoare fisurate, le_am schimbat,, si degeaba,, daca o fortez peste 2200rpm incepe sa functioneze relativ in parametri pana opresc motorul, dupa care aceleasi probleme revin,, si am impresia ca are un consum destul de ridicat,
Precizez ca masina are 250.000km, si turbo nu a avea probleme , nici zgomote ciudate.. inainte de a lasa masina sa hiberneze..
Am facut si un test.. nimic,,, no error...
Mecanicul a zis ca e posibil sa fie turbina,,, ar vrea sa o demonteze, sa o curete,, dar a specificat ca exista riscul sa se strice definitv dupa 100..200 km sau sa mearga in continuare...
nu stiu ce sa fac,, nici asa nu pot merge cu ea,, cand cade turbo merge mai rau decat un SDI
Daca aveti vreun sfat ,, multumesc anticipat
Seat Ibiza 1.9 TDI 110CP ASV

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Probleme turbo sau altceva?

02 Ian 2014, 12:49

Daca pica turbina, sa fii sigur ca ramane undeva o eroare memorata.
Vezi daca traseul de turbo este etans !! Rozatoarele pot face "adevarate minuni" pe sub capota masinilor nemiscate.
Schimba filtrul de motorina, cred ca ai depozitat masina cu motorina de vara , si la primul frig parafina s-a depus in filtru si la obturat. Probabil asta o sa fie rezolvarea :)
Testul se face pe Vag-com la un coleg daca nu ai !
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

radu_cucos2006
Subiect Autor

02 Ian 2014, 13:31

merci pt raspuns, o sa incerc sa verific si aceste aspecte, cred ca traseul este etans, din moemnt ce depaseste o anumita turatie merge aproximativ ok, asta pana opresc motorul,, dupa care se revine la aceeasi stare....
ramane sa incerc si schimbul de filtru,, sincer are cateva luni bune de pauza..
off topic _ a schimbat cineva cablul_cablurile la frana de mana? unul a fost blocat si am fost obligat sa_l scot de pe etrier sa pot pleca cu masina de pe loc..un pret pt piese si eventual daca este dificil de schimbat sau ,, la service,, :(

radu_cucos2006
Subiect Autor

11 Aug 2014, 13:57

revin cu un *up*,, dupa ceva vreme,,,
Am schimbat senzorul de presiune de pe admisie,,,curatat EGR,, merge ceva mai bine,,, dar tot mai persista o problema,, am scos furtunul de la suapapa de pe turbo,(acctuator parca) am tras cu gura aerul de pe el si tija respectiva,,, lucreaza oarecum dar nu se misca prea mult,, saptamana asta o desfac sa vad dca am ceva de curatat acolo,,