Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Mandatar
Subiect Autor

Ibiza SDR

28 Dec 2013, 20:13

Salut
Desi am o Ibiza de ceva vreme si citesc forumul d'aici, abia acum am timp/chef/timp sa scriu despre ea.
Am luat-o de la o fata in 2010, cand avea aprox 17 000 km, desi anul de fabricatie din talon este 2006, iar acum are deja 76 000 km asa ca am folosit-o din plin :)). Motorul de 1.4 16v e destul de ok si m-a surprins placut, mai ales ca mai am un logan de 1.4 care insa e foarte lenes pe langa Ibiza.
Ca dotari, e destul de simpla, are clima, geamuri electrice fata, AC, ABS...si cam atat, insa nu m-am dat in vand dupa cine stie ce optionale.
De'a lungul timpului, n-am avut probleme tehnice cu ea, la 65 000 km, i-am schimbat distributia si bateria, ATAT. In consecinta sunt foarte multumit de ea, d-aia v'o si prezint :))
Atasez niste poze cu ea pregatita deja de iarna.

Toate bune,

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

bgd_b92
Bogdan

Re: Ibiza SDR

28 Dec 2013, 21:55

Bun venit & sa o stapanesti sanatos in continuare. Jantele de cupra fac toti banii, insa ar da bine rau cu o suspensie reglabila, oglinzi infoliate gri mat si folii :yah

luci&dana
VIP

28 Dec 2013, 22:41

nu trage cam greu cu jantele pe 17?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Mandatar
Subiect Autor

29 Dec 2013, 11:27

Zilele astea chiar ma gandeam la o suspensie reglabila, insa va trebui sa astepte pana la primavara.
Oglinzile le-am avut colantate si acel autocolant nu prea sta pe plastic, eventual poate imi puteti da un sfat unde sa le vopsesc gri mat.
Din cauza jantelor pe 17, intradevar trage mai greu insa nu e o masina sport nici cu jante pe 15 asa ca pot sacrifice 0.5 litri% pentru look, stii cum e cu baba la frumusete:))
Urmatoarea investitie cred ca vor fi niste bucse de cupra, cod 6LL407183, insa sa vad cand e timp.

Multumesc, si bine v-am gasit :)
Am mai gasit niste poze (nu luati in seama Aro :) )
Imagine

Imagine
Seat Ibiza 1,4 16v

bgd_b92
Bogdan

29 Dec 2013, 12:22

Sau poti opta pentru arcuri sport ( vezi masina mea ) daca vrei si confort :hi ; oglinzile le-am avut si eu colantate pe ibiza veche ( avea oglinzile de plastic ) si dupa 2 saptamani deja se dezlipea...la cea pe care o am acuma a venit cu capacele la oglinzi vopsite din fabrica in culoarea caroseriei si nu am probleme cu folia de pe ele :D poti cauta pe net tutorial vopsire plastice...nu e deloc complicat..un smirghel, 2 straturi de primer pt plastic, spray / vopsea, lac si gata treaba :yah
Cu jantele pe 17 daca ai 205 40 17 si sunt originale de cupra jantele, nu ar trebui sa fie o diferente sesizabila ; eu am avut jante pe 17 cu anvelope 205 40 17, dar erau foarte grele, late ( 8J ) si cu ET mic ( 35 )..si se simtea foarte tare la cuplu+demaraj+consum ; acum am originale pe 16, cu anvelope 205 45 16 si trage mai bine decut cu cele 195 55 15 de aliaj originale ; sunt si mai usoare jantele :hi

Mandatar
Subiect Autor

29 Dec 2013, 17:19

bgd_b92 , recunosc ca nu stiu daca sunt mai grele jantele pe 17 decat cele pe 15 din aliaj, am sa le cantaresc pe amandoua odata chiar de curiozitate, insa stiu sigur ca si cauciucurile 205/40/17 sunt destul grele pt ca am ridicat unul atunci cand le-am luat si sunt mult mai grele decat ce aveam inainte.
Jantele au cod: 6LL 601 025, dimensiuni –7J x 17 H2 ET 41 si sunt luate tot de la un fan Seat :)

Am sa raman la suspensia reglabila pt ca presimt ca am sa umblu la ea :)) :drive
M-am uitat la masina ta (felicitari pentru ea, si multi km) si imi plac luminile de sub bord. Cum fac sa ii pun si eu? :)
Totodata vreau sa intreb unde credeti ca pot gasi acele inele cromate de pe aeratoare, pt ca pe ebay, sunt destul de scumpe?

Imagine
Seat Ibiza 1,4 16v

bgd_b92
Bogdan

29 Dec 2013, 18:32

Mersi :hi la fel si tie
Despre inele stiu ca si la reprezentanta sunt exagerat de scumpe ( numai retin exact cat ) ; ti-as recomanda ebay ; cam ala e pretu...insa mie nu imi place cromul ; eu o sa fac bordul in genul FR ; sa vad, a zis un prieten mecanic ca incearca sa-mi dea doar bucata aia din plansa de bord jos..dar asta la vara ca sa o pot vopsi ; si cred ca ar da mai bine si inelele de la gurile de ventilatie aceeasi culoare..iti recomand sa faci la fel, vei iesi si mult mai ieftin :D eu i-am luat si grila laterale tip fagure ; daca ii iei si tu + o suspensie reglabila va arata super bine...
Imagine

Despre jante pot sa spun ca sunt foarte frumoase, si pe langa look iti ofera si stabilitate + aderenta & franare imbunatatita ;

Luminile de la picioare le-am facut din banda LED rosie ; am luat 1 metru banda, cablu de boxe si un prieten electrician mi-a facut legaturile ; sunt legate la usa ( se aprind cand deschizi usa sau masina din telecomanda ) iar cele de sub masina sunt legate la plafoniera ; la plafoniera e mai complicat de facut din ce am vazut eu acuma...nu ma pricep sa fac legaturile asa ca nu te pot ajuta :hi la cele de la picioare i-am dat lui 50 lei si mi le-a si pus ; eu doar m-am uitat :yh

La suspensie, daca ai observat, eu mi-am pus arcuri Eibach pro kit ; eu zic ca sunt suficient si la tine ; se pot monta pe amortizoarele stock fara sa le afecteze in vreun fel si coboara garda la sol exact cat trebuie ; cel putin cam asa arata si suspensia de pe Cupra ; cele reglabile sunt ok si ele, insa unele de calitate sunt foarte scumpe ; daca vrei te poti uita la masina lui Bamse sau a lui Adi.des ; ei au reglabila Ta-Technix ; insa nu e o suspensie de calitate ;

Mandatar
Subiect Autor

29 Dec 2013, 20:01

Merci, dupa sarbatori, am sa ii pun lumina de la pedalier ;)
Pana la primavera, sper sa se stranga si de o suspensie reglabila totusi.

Si pt ca am navigat si am gasit ceva dragut, va arat si voua:

Imagine

Imagine
Seat Ibiza 1,4 16v

Mylux

31 Dec 2013, 13:12

Frumoasa jucaria,sa o stapanesti sanatos fara probleme si spor cu modificarile propuse,sa fie cat mai multe :P
Apropo si eu tot 1.4 am pe Leon si sunt,nu multumit ci chiar foarte multumit de acest motoras,care nu mi-a facut nici un fel de problema in aproape 4 ani de zile de cand este la mine.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

bgd_b92
Bogdan

31 Dec 2013, 14:32

El cred ca are ca si mine Mylux, 1.4 86 cp

Mylux

31 Dec 2013, 14:41

11 manzi incolo sau incoace,cam tot pe-acolo bate.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

bgd_b92
Bogdan

31 Dec 2013, 17:01

E o diferenta, credema :hi oricum, ambele sunt foarte bune si fiabile

Andrei
Admin / PR

02 Ian 2014, 14:49

Bine ai venit in club, te asteptam si pe la intalniri sa ne incanti cu masinuta ta! :glasses
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

Mandatar
Subiect Autor

02 Ian 2014, 21:43

Andrei

Subiectul mesajului: Re: Ibiza SDR Raspuns cu citat

Bine ai venit in club, te asteptam si pe la intalniri sa ne incanti cu masinuta ta! :glasses

Multumesc si felicitari pentru masina, ti-am admirat-o p'aici.
Daca stiu eu bine... maine seara p la 9, am sa trec si eu pe la Casa Poporului
Scuze de offtopic ;)
Seat Ibiza 1,4 16v

Mandatar
Subiect Autor

04 Ian 2014, 21:36

Astazi, mi-am facut putin de lucru...mi-am facut cheia briceag. :))
Pana in prezent cheia mea de masina, arata asa:

Imagine

Am dat o tura in targ prin Vitan si mi-am luat carcasa de cheie briceag, cu doua butoane.
Aici trebuie sa fac o mica paranteza, intrucat am dat de un nene in targ care vindea intreaga cheie, inclusiv chipul si telecomanda la 300 ron, zice el , chiar chilipir...m-a umflat rasul, am ras de fata cu el, i-am spus ca pentru acea cheie mai trebuie sa caute comparator :))

Sa revenim,
Am achizitionat carcasa briceag cu doua butoane: 50 ron,
Chip, nu am gasit asa ca l-am mutat pe cel din cheia de rezerva,
Copiat lama: 20 ron;
Total: 70 ron :))
Iata rezultatul:

Imagine

Imagine

Acum cheia este functionala, insa nu pot deschide/inchide din cheia masina, astfel trebuie sa o deschid/inchid din iala, lucru care ma cam enerveaza. :x

Stiti cumva unde pot gasii chipul, eventual telecomanda cu cele 2 butoane din poza?
Ofer recompensa :cheers

Imagine

Seara buna;)
:cheers
Seat Ibiza 1,4 16v