Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cipper
Subiect Autor

Reparatie pe Casco cu regres

23 Dec 2013, 15:48

Salut!

Povestea pe scurt: vineri s-au lovit 2 indivizi iar unul din ei a ricosat in Seat-ul meu parcat pe trotuar. Dupa 5 ore la politie cu scandal intre ei, cu intors la fata locului si masurat etc s-a stabilit vinovatul.
Acesta nu avea la el RCA-ul. I s-au luat numerele, talonul si a fost amendat cu 800 lei. In plus a mentionat ca nu recunoaste vina. Eu am primit o copie dupa procesul verbal si autorizatia de reparatie.
Am sunat dimineata la Porsche Asigurari sa intreb ce fac, m-a indrumat la Porsche Nord. Platesc eu ceva? intreb. Nu se face cu regres.
Supriza neplacuta a fost faptul ca mi s-a imputat plata fransizei pentru ca in CEDAM nu apare nicio politia aferenta numarului de inmatriculare. Am vorbit cu individul si mi-a zis ca el tocmai se ducea la politie sa o arate dar nu mi-o da pana nu se stabileste ca nu e vina lui. Am batut Pipera - targul Vitan sa cer de la politie o copie sau macar sa aflu o serie de sasiu. Individul era acolo si din vorba in vorba am aflat ca defapt nu avea deloc RCA, ci l-a facut dupa accident. Si ca se ne intelegem. Ce sa ne mai intelegem cand eu am deschis dosarul? Sa fac eu frauda in asigurari?
Dupa zeci de telefoane, cei de la Porsche Asigurari mi-au spsu ca asta e procedura. Trebuie neaparat sa platesc fransiza.
Am citit contractul nu am gasit nicaieri stipulat ceva de genul. Poate nu am citit bine.
Am sunat inclusiv la cei cu protectia victimelor strazii. Nu intervin daca ai CASCO.
Acum nu sunt 500 lei un capat de tara. Dar deja o iau personal numai pentru cat timp, nervi si benzina am pierdut.
Ce solutie am sa nu platesc fransiza? Stie cineva?
Leon Copa 1.2 TSI

Cipper
Subiect Autor

Re: Reparatie pe Casco cu regres

23 Dec 2013, 16:08

Later Edit

Am cautat pe net conditiile de asigurare si noroc cu ctrl + F, am gasit stipulat urmatoarele

"Fran§iza men\ionat[ în Contractul de Asigurare nu
se aplic[ la stabilirea Indemniza\iei de Asigurare
dac[ Dauna a fost produs[ din culpa exclusiv[ a
unor ter\e persoane care au condus un vehicul
cu asigurare RCA (asigurarea de r[spundere
civil[ obligatorie auto) valabil[ la data producerii
Evenimentului Asigurat, îns[ numai cu respectarea
prevederilor articolului 22. Într-o astfel de situa\ie
Asigur[torul are dreptul la recuperarea indemniza-
\iei pl[tite de la asigur[torul RCA al ter\ului vinovat,
opera\iune cunoscut[ sub numele de REGRES."

Lipsesc diacriticele dar cred ca se intelege ca nu se plateste fransiza decat daca vinovatul are RCA.

Ma bucur totusi ca platesc CASCO si ei se bucura ca ma au de client. Stiu doar sa ia bani nu sa si dea.
Leon Copa 1.2 TSI

TIBI

23 Dec 2013, 19:47

Sa nu te mire nimic, sunt precum niste capuse firmele de asigurari.
Mai nou nici jantele nu mai intra in ''joc'' ,decat in caz de accident. Pt drumurile noastre mirifice nu se mai despagubesc jantele strambate in gropi :!: :!: :!:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cipper
Subiect Autor

24 Dec 2013, 21:03

Din ce am mai aflat intre timp, Allianz nu cere plata fransizei daca vinovat de accident este o persoana identificabila. Indiferent daca are sau nu RCA valabil.
Ma gandesc serios sa pierd cateva ore dupa Revelion, dupa ce imi voi repara masina, si sa merg la un birou Allianz sa imi faca o evaluare. Din calculul facut pe net nu prea imi vine sa schimb asiguratorul, suma rezultata la Allianz fiind de 710 Euro, eu acum platind aproximativ 2600 lei pe an. Dar poate la fata locului valorile difera. In cazul in care prima de asigurare e apropiata de cea actuala voi incerca sa renunt la Porsche.

Oricum pana atunci sa aveti cu totii Sarbatori Fericite!
Leon Copa 1.2 TSI