Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GLK27
Subiect Autor

Probleme incuietori/ sigurante

17 Dec 2013, 20:34

Salutare! Am un 1m din 2004. Am vrut sa schimb becul din portiera si probabil a facut scurt... Nu mi se mai aprind becurile la plafoniera, nu se blocheaza portierele in mers (la 20km/h), iar ce e mai grav e ca portierele spate nu se blocheaza deloc, nici din telecomanda, nici din cheie.. M-am uitat la sigurante.. iar pe spatele panoului apar 2 chei care au sigurantele 6 si 38(parca). Ambele par ok.. N-am vazut o imagine pe'acolo cu becurile din plafoniera (nici nu-mi imaginez cum ar arata imaginea).. O fi de la sigurante problema sau...? E ciudata treaba cu portierele. A mai patit cineva ceva similar? Mult'am si kilometri multi!

dany19940
Moderator

Re: Probleme incuietori/ sigurante

18 Dec 2013, 09:56

Vezi siguranta 14.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

GLK27
Subiect Autor

18 Dec 2013, 20:49

Merci de raspuns... am verificat toate sigurantele.. ele sunt bune. Mentionez ca nu merg nici geamurile pe fata (electrice)... Un mecanic mi-a zis ca tre' sa dea "portierele" jos (probabil se referea la fetele lor), ca sa verifice daca circula curent prin ele (prin cablurile respective,evident). N-a mai patit nimeni anomalia asta? Ideea e ca garantat nu e de la sigurante, am verificat astazi la mecanic.

Nesta

23 Dec 2013, 12:22

Eu am patit sa nu mi-se inchuie usile spate din cauza becurilor din plafoniera(cam ciudat sincer). Dupa ce am schimbat becurile inchiderea centralizata merge perfect.
Seat Leon 1M 1.6 16V, AZD

dany19940
Moderator

23 Dec 2013, 15:57

Pentru ce sa dea fetele de usi jos? In alta parte nu are ce masura? Sigurante ai doar in panoul lateral sau sub bord, pe langa panoul cu relee. Acum demontezi toata masina ca sa masori...ce? Ca nu ai tensiune? Asta se vede, din faptul ca nu merg geamurile. Ce an e masina?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

GLK27
Subiect Autor

23 Dec 2013, 23:02

Rezolvata problema.... Am verificat eu toate sigurantele- nimic! Ma duc in service si verifica si nea' Tandala sigurantele-nimic! (imi zice sa ca tre' sa dea portierele jos :)) ) Apoi am fost la un mecanic oarecare, a zbarnait de 2 ori sigurantele si pana la urma 14 era dusa.. Dar nu se putea observa cu ochiul liber. Deci, bravo Dany! :hi Se pare ca-s legate una de alta: lampi portiere- lumini plafoniera- geamuri electrice- inchidere centralizata. Deci daca una din ele pica si e din cauza sigurantei...vedeti 14 :yh