Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

77ZEN
Subiect Autor

Cordoba Vario 2001 1.6i SR - Diverse probleme

13 Dec 2013, 01:41

Salut, de cand am luat masina am intampinat problema hayonului, adica firele roase cu care inca ma cert.
Senzorul temp. exterioara nu functioneaza... habar n-am de ce, dar cred ca trebuie schimbat.
Senzorul temperaturii de la motor sarea de pe 89 grade pe -35.. motorul o lua razna, se accelera, se oprea, scotea fum, etc. S-a inlocuit (50 lei) si totul ok.
Ieri seara, cand veneam de la Bucuresti, am vazut ca ventilatorul din interior nu mai mergea. Displayul indica totul ok, treptele le arata, butoanele funtioneaza, gradele le schimba, clapetele merg, dar ventilatorul nu mergea. M-am uitat la sigurante, iar sig. 30 (ac si clima) era arsa. In pana de sigurante am luat un cablu, l-am dezizolat, l-am injumatatit si am improvizat o siguranta (o mare prostie pentru ca...) ceva e in scurt. Ventilatorul a inceput sa funtioneze normal, schimba treptele, totul ok. Dupa 3-4 km a inceput sa miroasa a ars in masina. Am oprit si am scos siguranta sa nu dau in altele...

S-a confruntat cineva cu problema asta pana acum? Cred ca ii fac maine o scanare cu vag-ul. O sa revin cu detalii.

Multumesc anticipat.

:)
Seat Cordoba Vario 1.6i SR 101 - AKL :D

77ZEN
Subiect Autor

Re: Cordoba Vario 2001 1.6i SR - Diverse probleme

15 Dec 2013, 16:18

Referitor la scurtcircuitul din ac si clima, senzorul de presiune de la ac era in scurt. A fost ars cablul de +12 de la senzor din partea stanga a motorului pana in partea dreapta unde este pozitionat senzorul. L-am inlocuit si totul este ok.

Salutare! :drive