Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

HUNTER
HUNTER

Re: Leon - probleme peste probleme

12 Dec 2013, 10:46

sunt de aceeasi parere cu Gamer.
daca EGR-ul era intr-adevar defect, si ai pus nou, nu mai trebuia sa faca figuri acum. tind sa cred si eu o diagnosticare gresita si o schimbare pripita.
celelalte piese, totusi, sunt consumabile, si daca ai pus de calitate, nu au fost scumpe. insa daca a fost mare comisionul magazinului, iar piesele sunt low cost, atunci da, a cam fost tzeapa.
OT: Ciprian: daca vinde masina asta, si gaseste o "tigaie" de Golf4, in bord cu 125000 km( pe roti cu 300000), din 2001, cu ce e mai castigat? piesele la Leon sunt la fel ca la Golf, deci nu e un "upgrade" de masina. eu, personal, nu am incredere in "golf4 recent adus, 125.000 km, utilizat doar in oras, de o babuta nefumatoare, sau de un batranel care il conducea pana la spital pt a-si face injectia de insulina"
spune-mi, tu ai renunta la Toledo, pt un Golf din acelasi an si cu aceleasi dotari??

Raule
Subiect Autor

12 Dec 2013, 11:07

HUNTER scrie:
daca EGR-ul era intr-adevar defect, si ai pus nou, nu mai trebuia sa faca figuri acum. tind sa cred si eu o diagnosticare gresita si o schimbare pripita.
celelalte piese, totusi, sunt consumabile, si daca ai pus de calitate, nu au fost scumpe. insa daca a fost mare comisionul magazinului, iar piesele sunt low cost, atunci da, a cam fost tzeapa.
OT: Ciprian: daca vinde masina asta, si gaseste o "tigaie" de Golf4, in bord cu 125000 km( pe roti cu 300000), din 2001, cu ce e mai castigat? piesele la Leon sunt la fel ca la Golf, deci nu e un "upgrade" de masina. eu, personal, nu am incredere in "golf4 recent adus, 125.000 km, utilizat doar in oras, de o babuta nefumatoare, sau de un batranel care il conducea pana la spital pt a-si face injectia de insulina"
spune-mi, tu ai renunta la Toledo, pt un Golf din acelasi an si cu aceleasi dotari??

A mers bine vreo 2 luni, ieri mi-a dat eroarea aia, oricum merg la electrician auto sa verifice toate firele si daca e defect il duc la garantie!

Totusi de sunetul ala nu stie nimeni nimic? mentionez ca tre sa merg la reglarea directiei si toate alea.
Leon 1.6 16v 2004 BCB

Undertacher

12 Dec 2013, 12:58

Ridic-o pe cric sau mai bine pe elevator si baga in viteza a-1-a si asculta,cel mai probabil tot la roata dreapta,poate etrierul ramane putin blocat pe disc sau altceva pe acolo.Nu face unghiul pana nu esti sigur ca toate elementele de directie sunt ok(capete,bucsi,etc).

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

ciprian83
Zorro

12 Dec 2013, 13:51

HUNTER scrie:

Marius nu as renunta pentru ca nu-mi plac masiniile cu ''curu' '' taiat,imi plac limuzinele iar un golf kombi m-ar tenta,ar renunta in secunda 2 la toledo . Pentru moment ma distrez cu golful sotiei,e o masina exceptionala confort dotari,e o placere sa-l conduc.
Raule scuze de off topic.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

Christian07

13 Dec 2013, 14:00

Ciprian , nu cred ca trebuie sa generalizam ..

Eu am Leon si prietena mea are G4 Combi ..si daca ar fi sa aleg una din cele doua , as renunta la g4 imediat, fara sa ma gandesc.( aici ma refer la aspectul financiar de intretinere, comfort si rigiditate )
Daca ma uit si la aspectul exterior/interior , nu se mai pune problema deloc.

Oricum fiecare cu gusturile sale.

Raule : poate ai rulmentul terminat.de acolo se pote auzi acel sunet.
Proud owner of : Seat Leon 1M , 1.6 16V , AZD ! 105 HP! Black !

"Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim, ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Raule
Subiect Autor

13 Dec 2013, 15:33

Am o placuta terminata la roata din spate dreapta, o sa o pun pe cric sa vad daca freaca.. daca era rulmentul cred ca trebuia sa huruie.
Leon 1.6 16v 2004 BCB