Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexCl
Subiect Autor

Becuri pozitie albe

27 Noi 2013, 09:28

"Neata tuturor,

Pentru ca in dimineata aceasta mi s-au ars subit ambele becuri de pozitie ( care erau led-uri chinezesti :) ) ma gandesc s ale inlocuiesc. Dar nu mai vreau led-uri, pentru ca tot timpul imi faceau figuri.Asa ca as vrea becuri normale, dar cu lumina alba sau albastra, deoarece am faruri albe ( Osram halogen, dar cu lumina alba ). Imi poate recomanda cineva niste becuri de pozitie albe/albastre cu halogen ?

Seat Leon 1P.

Multumesc frumos.

bgd_b92
Bogdan

Re: Becuri pozitie albe

27 Noi 2013, 11:04

Gasesti in supermarketuri sau in targ pe alese :hi

AlexCl
Subiect Autor

27 Noi 2013, 11:17

Multumesc frumos de raspuns, eram curios daca foloseste cineva un model anume.

bgd_b92
Bogdan

27 Noi 2013, 11:32

Majoritatea folosim leduri..becuri albe pe pozitie am avut si eu philips blue vision..erau o tenta mai albe..cand iti cumperi vezi sa fie sticla cat mai albastra ca sa iti lumineze alb

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Noi 2013, 11:39

philips blue vision w5w. sticla are culoarea albastra dar fac lumina alba (se recomanda mai ales celor cu xenon OEM, acolo se vede diferenta mare la pozitiile galbene stock). eu folosesc asa ceva de ani de zile, sunt foarte multumit.

nu recomand in niciun caz tiganiile astea de leduri de prin targ, chiar daca sunt "pe alese".
cat despre "majoritatea folosim leduri", as zice ca trebuie reformulata... "cativa dintre noi folosim leduri". cei mai multi folosesc fix becurile stock ;)

AlexCl
Subiect Autor

27 Noi 2013, 11:42

Multumesc frumos gamer, la astea ma uitam chiar acum :)

bgd_b92
Bogdan

27 Noi 2013, 12:10

Da...ma refeream ca majoritatea din cei care aleg sa faca o schimbare isi iau leduri ; am spus ca alea le-am avut si eu ; daca vrei iti pun poze cu ele cand ajung acasa;

www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=33&t=13 ... &start=180

Uite aici in josul paginii poze cu becurile albe philips si faza scurta tot alba

Cosmin
Admin

27 Noi 2013, 17:10

Am si eu blue vision d-alea.. Mi le-a dat un amic, le avea prin fundu' garajului. Le-am probat sa vad daca sunt ok si mi-a fost lene sa le mai dau jos.

Da' la mine dau lumina galbena, desi au sticla albastra si ar trebui sa dea lumina alba (v-am zapacit cu atatea culori, nu :yh )

Asa arata. Stinse si aprinse.

ImaginexImagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

bgd_b92
Bogdan

27 Noi 2013, 17:43

Exact..dau lumina putin mai alba fata de cele stock, dar este tot un galben...nicidecum alb ;

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Noi 2013, 17:47

tot un galben, dar un galben mai alb cu siguranta decat un W5W stock si legal. la ledurile vitan tyunniyng style nu putem vorbi nici despre legalitate nici despre calitate.

am avut de test si o pozitie normala si una blue vision, nu se compara una cu alta. in orice caz, fiecare face ce vrea, pe barba lui.

*cosmine, becul tau pare cam vechi dupa culoarea lui atunci cand e stins.

AlexCl
Subiect Autor

27 Noi 2013, 18:11

Mi-am cumparat astazi becurile Phillips ( multumesc gamer inca o data pentru recomandare ). Maine le montez si revin cu poze maine seara in caz ca mai e vreun coleg interesat.

Cosmin
Admin

27 Noi 2013, 18:14

Da bre Gamere, e vechi. De prin 2007 :)
Da' daca nu vrea sa se arda, ce sa ii fac? :tongue
Imagine

bgd_b92
Bogdan

27 Noi 2013, 18:22

Calitate..? Despre calitate la becuri nu cred ca putem vorbi Gmr..avand in vedere ca nici philips/osram pe faza scurta nu prea rezista mai mult de 1 an ( si sunt ~80-100 lei /set). Eu cu ledurile nu am avut probleme..pe opel am de 3 ani aceleasi leduri smd albe cumparate cu 10 lei ambele...si chiar nu inteleg de ce esti asa revoltat pe accesoriile din vitan..daca erau dintr-un mega magazin de tuning maret la triplu pret si cumparate de la acelasi furnizor chinez erau mai ok..? eu nu m-am plans de nimic din ce am cumparat de acolo ( becuri / lichide/ huse/ capace/ covorase/ cotiere/ cric/ banda led/ cabluri etc) ba chiar mi s-au parut prea decente la pret :hi

Cosmin
Admin

27 Noi 2013, 18:36

Cu becurile (si orice alte lucruri) cumparate de la "chineji" se aplica zicala "cum ti-o fi norocu' " :tongue

Probabil GMR se referea la faptul ca pe langa chinezarii exista si produse mai calitative si exista si replici atat de bine facute ca nu iti dai seama. Nu cred ca nu bec tine 1 an nici daca il aprinzi non stop. Sigur era Osram?
Imagine

bgd_b92
Bogdan

27 Noi 2013, 18:44

Da..era vorba despre osram cool blue / philips night vision/ bluevision/ visionplus..pe toate forumurile se "plange" lumea de ele ca nu tin mai mult de 1 an -1 an jumate...sau maxim 6-8 luni la cei care merg nonstop cu farurile aprinse ; cele stock, galbene, tin mult mai bine decat astea cu tenta alba/albastra de "firma" ; iar despre w5w'urile philips, eu personal le luasem cu 6 lei ambele din careffour, sigilate cu toate cele pe ele..prima oara cand m-am uitat la ele nici nu am vrut sa le iau pt ca singurul lucru care mi se parea diferit era sticla colorata albastru..si ma asteptam sa se vada mai alb, pt ca si eu le-am schimbat pe rand si nu am fost prea incantat de diferenta; insa asta e doar parerea mea