Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mashu
Subiect Autor

Lumini frana haion (cele de sus) desprinse

22 Noi 2013, 11:29

Salut si bine v-am gasit.

La un Leon 1P plasticul luminilor de frana din partea superioara a haionului este desprins. Desi am inteles ca e o problema des intalnita nu am gasit nimic pana acum. Am incercat sa-l apas la loc dar nu cu prea multa forta pentru ca am inteles si ca e destul de sensibil. In ultima instanta pot sa-i aplic niste silicon dar pana atunci as vrea sa stiu daca am vreo solutie mai "eleganta".

Aveti idee cum se desface, cum se fixeaza mai bine, a mai patit cineva? Ce risc daca mai stau mult cu el asa? Mai mult ca sigur ca intra apa pe acolo.

Multumesc.

Imagine
Leon 2007 1.9

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Lumini frana haion (cele de sus) desprinse

22 Noi 2013, 14:04

e o problema de care nici eu nu am auzit pana acum, nu stiu daca e chiar "des intalnita". vezi daca observi cleme rupte - nici macar nu stiu cum e prinderea la acel stop. totusi poate e doar sarit si trebuie impins la loc mai tare daca nu pare nimic rupt la prinderi

mashu
Subiect Autor

22 Noi 2013, 14:42

Ma ajuta cineva cu denumirea oficiala in engleza? Eu caut dupa "tail brake lights" si gasesc numai blocuri optice normale, nu si pe cel de sus.
Leon 2007 1.9

Raule

22 Noi 2013, 14:54

mashu scrie:
Ma ajuta cineva cu denumirea oficiala in engleza? Eu caut dupa "tail brake lights" si gasesc numai blocuri optice normale, nu si pe cel de sus.

Third Brake Light :tongue
Leon 1.6 16v 2004 BCB

dzaraider
ClubSEAT Team

22 Noi 2013, 15:21

se desface destul de simplu:

1. pe interiorul haionului ai doua dopuri de cauciuc in dreptul stopului
2. Scoate dopurile respective, cum te uiti in gaurile alea o sa vezi doua "picioare" de plastic. Baga o surubelnita in gaura din stanga si impinge "piciorul" de acolo inspre dreapta. o sa se auda un click si o sa se desparta in 2 bucati stopul respectiv, lentila rosie si reflectorul care cuprinde ledurile.
3. ca sa fixezi stopul la loc, unesti cele 2 jumatati (fara sa le fixezi unu fata de celalalt miscand geamul rosu spre stanga), le introduci in locasul lor, bagi surubelnita in gaura din dreapta a haionului si impingi inspre stanga pana face iar click. La pasul asta ti-ar fi de ajutor un prieten care sa tina stopul lipit de caroserie pana faci tu operatiunea cu click-ul.

P.S.: daca asta e prima oara cand dai jos stopul respectiv o sa se desfaca mai greu asa ca aplica putin mai multa forta dar nu exagera si tine urechile ciulite la zgomote de plastic care cedeaza.
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162

mashu
Subiect Autor

23 Noi 2013, 17:32

Multumesc pentru raspunsuri. Deocamdata l-am fixat.

Cand l-am scos a iesit fara sa fac glisarea respectiva (spre dreapta). Asta si pentru ca era deja destul de iesit si oricum mi-a fost teama sa fortez.

Nu avea nicio clema rupta, cred ca pur si simplu cineva a umblat acolo inaintea mea si nu a stiut sa-l puna la loc. Intr-adevar, mai intai trebuie apropiate cele doua elemente de plastic, apoi introdus in gaura din tabla haionului, apoi facuta glisarea spre stanga prin gaura din dreapta in timp ce cineva tine presata partea rosie pe deasupra haionului, exact cum a zis dzaraider. Singurul lucru pe care l-as mai adauga e ca trebuie impins prin gaura destul de tare, de exemplu, prima oara am incercat cu un creion de lemn care s-a rupt.

Cu ocazia asta am observat si ca-mi lipsesc dopurile din cauciuc :( , e clar ca cineva a umblat acolo inaintea mea.
Leon 2007 1.9