Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cipper
Subiect Autor

Sistem audio nou

20 Noi 2013, 17:17

Salut!

Scuze daca s-a mai discutat aceasta problema.

Am oroare de greierasi. Cand apare cate unul nou pe care nu-l pot identifica mai ca-mi vine sa vand masina. Acum am o boxa (sau ceva rebel in usa dreapta spate) care distorsioneaza.

Chiar in ziua in care mi-a fost livrata masina aveam aceeasi problema pe partea stanga spate. Am revenit la dealer dupa cateva zile, s-au chinuit cateva ore bune si au remediat "gajaitul" ca sa-i citez. Le-am spus ca la anumite frecvente apare si pe dreapta. Dar la momentul respectiv nu am reprodus problema. M-am multumit ca nu-l mai aud pe cel din stanga (fiind pe partea soferului era chiar deranjant). La prima revizie i-am rugat la fel sa desfaca usa si sa ii dea de cap celui de pe dreapta care aparea din ce in ce mai des. Nu au avut timp. De cateva saptamani distrosiunea e aproape constanta din partea dreapta. Nici macar nu trebuie sa dau muzica prea tare. Oricum am imbatranit si nu prea mai dau volumul peste un anumit nivel.

Si ca sa revin la topic, decat sa stau iar cateva ore cu masina in service ca sa-i dea baietii de cap (probabil ca si pe partea dreapta e vorba tot de un fir rebel pe undeva) m-am gandit din ce in ce mai serios sa schimb difuzoarele cu totul. Si sa adaug inca 2 tweetere pe spate unde am doar incintele.

Ma intereseaza calitatea auditiei si nu decibelii. Daca aveti o idee de pret si o recomandare de producator v-as fi recunoscator si voi sti daca merita investitia sau nu.

Masina fiind inca aproape noua si in garantie banuiesc ca montajul se va face obligatoriu tot la Porsche sau un service agreat de ei. Dar in momentul acela, in caz ca inlocuiesc difuzoarele, voi avea si pretentia sa nu mai aud paraziti din usi/boze sau alte elemente.
Leon Copa 1.2 TSI

Cosmin
Admin

Re: Sistem audio nou

20 Noi 2013, 19:02

Daca masina nu a avut din fabrica si tweeter in usile spate, e mai complicat sa le montezi ulterior in manerele existente pe masina. Asta pentru ca manerele de deschidere ale usilor spate nu sunt perforate, nu au acele gaurele in dreptul difuzorului - sunetul nu iese pe acolo.

Daca vrei sa le fixezi in acelasi loc ca din fabrica, va trebui sa cumperi manerele cu tweeterele OEM, apoi sa dezlipesti (sunt lipite la cald) difuzoarele originale si sa iti pui ce brand vrei tu.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cipper
Subiect Autor

21 Noi 2013, 09:23

Pai am gaurelele specifice. Doar ca nu e difuzorul instalat. Ma gandeam ca nu e mare inginerie sa fie montat unul in spatiul existent.

Dar nu asta ma interesa in principal, ci sa-mi fac o idee de pret pentru un sistem decent spre bun, fara subwoofer. Nu stiu cu statie de amplificare daca e necesara sau nu. Cred ca va trebui sa cer niste preturi de la cateva firme specializate.

Merci oricum de reply, orice idee e binevenita :)
Leon Copa 1.2 TSI

Cosmin
Admin

21 Noi 2013, 10:32

Da, manerele au "gaurelele", insa daca il desfaci, o sa vezi ca nu sunt perforate. Sunt doar "de forma". O sa incerc zile astea sa iti fac o poza comparativa.
Imagine

Cipper
Subiect Autor

21 Noi 2013, 12:24

Am inteles atunci. Devine deja prea complicat si in cazul asta renunt la tweetere pe spate. Merci inca o data!

Din pacate sunt dezamagit si de ce am mai gasit pe forumuri vizavi de aceasta problema. Am inteles ca e extrem de dificil sa scapi de vibratiile din usa, fiind o problema generalizata la 1p. Cred ca pana la urma o sa ma duc la service si sa-i rog sa ma scape de "gajaitul" actual, eventual gratis, masina fiind inca in garantie.

Mai studiez daca merita schimbate difuzoarele, dar sa dau minim 8-10 milioane si sa am parte de vibratii, eventual mai mari, nu ma incata deloc.
Leon Copa 1.2 TSI

Cosmin
Admin

21 Noi 2013, 13:09

Da, e o problema cu vibratiile pentru ca macaraua care misca geamul e fixata direct pe fata de usa. Sunt cateva metode de a tensiona macaraua, un fel de polistiren extrudat, de textura moale sau niste cleme metalice, in forma de "V", in partea inferioara, insa ar fi trebuit sa fie deja pe masina.

Cel mai sigur mergi la dealer sa o desfaca, sa vada exact ce vibreaza.
Imagine