Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Nicky

Re: .: FR-ul meu :.

26 Feb 2009, 23:39

Ola, eu l-am luat de la un tip de la Iasi. Nu cred ca merge pe 1.6 L, trebuie sa ai Turbo. Varianta usor "ieftina" e cu un fluierici la esapament, aproape de iesire. Din pacate, BOV pentru motoare aspirate nu exista. Pentru ca ideea de BOV vine de la nevoia de a lasa in atmosfera aerul pe care turbo (turbina) l-a creat si de care motorul nu mai are nevoie, de exemplu in cazul ridicarii piciorului de pe acceleratie. BOV-ul il elimina in atmosfera. La motoare cu Turbo puternic, BOV-ul este obligatoriu, presiunile fiind mult mai mari, aerul in surplus poate sa strice paletii turbinei, de aceea este lasat sa paraseasca tubulatura admisiei. Sper sa fi fost explicit (mie daca imi explica cineva asa mai demult sigur nu intelegeam). O explicatie mai de clasa a doua e comparatia cu situatia in care sa intri cu capul sub apa si tre' sa iei aer mai mult in piept, dar din diverse motive, nu mai intri sub apa si normal, dai aerul afara (ca nu mai ai ce face cu el).
Ultima oară modificat 26 Feb 2009, 23:41 de către Nicky, modificat 1 dată în total.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Almanika

26 Feb 2009, 23:41

inteleg...stiu acel fluierici am avut si din aceela dar dupa 2-3 luni mi-a aparut eroare la bord de noxe....scz pt off topic
<Lumina Orange>Design by ALM

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

27 Feb 2009, 04:25

in momente ca astea ma enerveaza ca am cutie dsg, eu ridic mai rar picioru de pe acceleratie pt ca nu schimb nici o viteza, sau chiar daca schimb nu e necesara ridicarea piciorului de pe acceleratie. :(

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

01 Mar 2009, 19:48

vreau sa-mi vopsesc stopurile, recomandati-mi si mie un spray de calitate, sa dea bine pe triple ( si niste sfaturi in legatura cu procedura :D ) multumesc

Almanika

01 Mar 2009, 20:16

Eric scrie:
vreau sa-mi vopsesc stopurile, recomandati-mi si mie un spray de calitate, sa dea bine pe triple ( si niste sfaturi in legatura cu procedura :D ) multumesc

eu am cumparat un spray de la un magazin auto..nush sigur cum se numeste dar negru sa fie...trebuie sa ai foarte multa rabdare cand vopsesti..doarece daca sa scurs..schimbi stopu..numai poti sterge..si inainte sal vopsesti curatal bine de impuritati si sa nu fie praf....trebuiesc vreo 5 maini ca sa se vada diferenta oricum se va vedea super frumos si ziua si noaptea.:) spor la munca...spray-ul ma costat 18 lei unu iti ajunge
<Lumina Orange>Design by ALM

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

02 Mar 2009, 12:53

Almanika scrie:
Eric scrie:

eu am cumparat un spray de la un magazin auto..nush sigur cum se numeste dar negru sa fie...trebuie sa ai foarte multa rabdare cand vopsesti..doarece daca sa scurs..schimbi stopu..numai poti sterge..si inainte sal vopsesti curatal bine de impuritati si sa nu fie praf....trebuiesc vreo 5 maini ca sa se vada diferenta oricum se va vedea super frumos si ziua si noaptea.:) spor la munca...spray-ul ma costat 18 lei unu iti ajunge

merci !

Florin&David
JAF

02 Mar 2009, 14:34

Eric scrie:
in momente ca astea ma enerveaza ca am cutie dsg, eu ridic mai rar picioru de pe acceleratie pt ca nu schimb nici o viteza, sau chiar daca schimb nu e necesara ridicarea piciorului de pe acceleratie. :(

Facem schimb? :D
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

02 Mar 2009, 18:00

Florin&David scrie:
Eric scrie:

Facem schimb? :D

ma mai gandesc :)))) !!

Mihai B.

16 Mar 2009, 02:25

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si fara incidente !
Dar le ai cu pozele nu gluma .
Bafta in continuare .
STIU CA SUNT PROST. DAR CAND MA UIT IN JURUL MEU, PRIND CURAJ.

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

17 Mar 2009, 01:10

Mihai B. scrie:
Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos si fara incidente !
Dar le ai cu pozele nu gluma .
Bafta in continuare .

merci :thumbleft: si a ta arata superb, o stiu de pe 4tuning

alicia

24 Apr 2009, 23:03

cum de tiai dat seama ca am o problema ? ce destept esti maaaaaaaa..mai zapacit :lol: cat coeficient de inteligentza ai?ca esti destept rau de tot :lol:

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

25 Apr 2009, 02:08

alicia scrie:
cum de tiai dat seama ca am o problema ? ce destept esti maaaaaaaa..mai zapacit :lol: cat coeficient de inteligentza ai?ca esti destept rau de tot :lol:

poti sa scrii ce vrei tu aici , nu ma deranjeaza :))

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

06 Iun 2009, 12:58

incet incet am reusit sa parcurg 15.000km ceea ce inseamna ca trebuie sa-mi fac prima revizie :D
as dori sa ma sfatuiti si pe mine unde ar fi mai bine sa ma duc s-o fac, pt ca am auzit tot felul de povesti cu service`urile..si n-as vrea sa dau un sac de bani si sa-mi schimbe doar uleiul :P ms

Nicky

06 Iun 2009, 13:20

Multi inainte, eriCOOL! Sa fie cel putin la fel de sanatosi si voiosi ca pana acum. Eu zic sa tratezi cu Bamse, personal as merge pe Porsche Bucuresti Vest 2 (Bamse) sau Alto Syncro. La altii nu m-as duce pentru ca nu cunosc, nu ca nu ar face treaba buna. Incearca sa stai pe langa masina la revizie, mai furi si meserie si stii sigur ce s-a schimbat si ce nu. Succesuri!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Eric
B-40-WTC
Subiect Autor

07 Iun 2009, 15:15

Nicky scrie:
Multi inainte, eriCOOL! Sa fie cel putin la fel de sanatosi si voiosi ca pana acum. Eu zic sa tratezi cu Bamse, personal as merge pe Porsche Bucuresti Vest 2 (Bamse) sau Alto Syncro. La altii nu m-as duce pentru ca nu cunosc, nu ca nu ar face treaba buna. Incearca sa stai pe langa masina la revizie, mai furi si meserie si stii sigur ce s-a schimbat si ce nu. Succesuri!

ok, o sa vb cu bamse :)) merci
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9