Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

marius80lex
Subiect Autor

Becuri H7 albastre faza scurta - compatibilitati

11 Noi 2013, 18:04

Buna ziua! Sunt nou pe forum. Tocmai ce am achizitionat un Toledo 2 1.6.16V AUS din 2001. Am observat astazi ca nu mai am lumina pe faza scurta. Am demontat becul vechi, din ce imi dau eu seama un H7 12v 55w de culoare albastra (geamul cel putin) , am cumparat un h7 standard cu aceleasi caracteristici, si supriza nu functioneaza, ba mai si bipuie cand rotesc comutatorul. Din ce am vazaut eu in far, pare a exista un balast de xenon de origine VW/audi in interiorul farului. Trebuie un bec special? Va multumesc pentru ajutor, Marius.

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Becuri H7 albastre faza scurta - compatibilitati

11 Noi 2013, 18:12

Daca ai demontat H7 , trebuie H7
Daca vezi un balast acolo, inseamna ca s-a ars becul xenon , si a trecut pe bec normal ca si solutie urgenta, Daca nu te pricepi, dute in Targ si acolo vanzatorii de becuri/xenon au toate raspunsurile de care ai nevoie. ...ghicesc si eu asa din ce localitate esti :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

marius80lex
Subiect Autor

11 Noi 2013, 18:39

Multumesc de raspuns. Sunt nou-nascut pe forum Seat (de unde si lipsa de date, mea-culpa le voi completa pe parcurs). Am scos din instalatie un H7 12v 55W cu sticla de culoare albastra si am incercat sa montez unul cu sticla clara de aceleasi caracteristici. Nu am gasit un bec xenon in instalatie.

nmihai67
Michel-Angelo

12 Noi 2013, 13:34

Normal ca nu ai gasit becul de Xenon -in istalatie ! - ca doar de aceea s-a pus bec normal. Sa nu cumpere, din motive X , alt bec xenon, care este mai scump decat un bec standard.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002