Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lysergide
Subiect Autor

Problema stergator luneta.

06 Noi 2013, 10:43

Salutare.Azi dimineata am constatat ca nu mai functioneaza stergatorul spate si nici apa nu mai arunca pe luneta.Cele din fata merg fara problema.Dupa vreo 3 km mi-a aparut in bord martorul acela cu semnul mirarii (!~).Sa fie oare de la o siguranta arsa?Multumesc.
Imagine
Leon,2008,1.6 benzina.

Cosmin
Admin

Re: Problema stergator luneta.

07 Noi 2013, 09:15

Ai verificat ca hayonul sa fie inchis bine? Daca nu e inchis, stergatorul nu functioneaza.

Nu inteleg despre ce martor vorbesti. Vezi ca sunt informatii detaliate despre martorii din bord in manual. Da fuguta si vezi care e, apoi scrie aici.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

lysergide
Subiect Autor

07 Noi 2013, 12:23

Nu stiu care a fost faza ca nici in bord nu imi aparea o usa deschisa,dar se pare ca si-a "revenit".Acum functioneaza.Ieri am avut o zi mai agitata si parca am gasit portbagajul putin deschis.Nu mai stiu sigur,cert e ca acum merge.Tind sa cred ca asa o fost.Legat de martorul acela...anul trecut la fel mi-a aparut,fix la o zi,doua dupa ce mi-au schimbat astia cauciucurile...ca si acum.Se afla pe consola centrala langa butonul de ESP...(!~).E un semnul mirarii incadrat in doua paranteze,sub el avand o linie ondulata.Acest martor apare in bord,dar am tinut apasat pe buton timp de 5 sec. si disparut,asa au facut si aia de la reprezentata anul trecut cand am fost cu ea pt aceasta problema.Din cate imi amintesc e ceva legat de senzorul de presiune roti.O sa caut manualul sa ma/va informez mai bine.Poate nu mi-au echilibrat astia rotile bine....ma gandesc.
Leon,2008,1.6 benzina.

Liviu`s

07 Noi 2013, 13:29

Este senzorul de presiune.
Toledo 1.9 TDI 2007

lysergide
Subiect Autor

18 Noi 2013, 10:30

E senzorul de presiune.Cat despre stergator...nu era inchis bine hayonul.
Leon,2008,1.6 benzina.