Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Andretti
Subiect Autor

Zgomot puternic pe partea dreapta la accelerarea brusca !

28 Oct 2013, 11:13

Salutare, sunt nou pe acest forum , daca nu am scris unde trebuie imi cer scuze .

Detin un Seat Toledo 1M din 2001 si de ceva vreme intampin o problema la accelerare,cand apare aceasta si cum se manifesta?...in momentul cand plec de pe loc si o accelerez brusc se aude un zgomot foarte puternic,mi-se pare ca undeva pe partea dreapta fata,langa roata. Planetara nu cred ca este deoarece in curbe nu imi bate oricum as intra si din orice pozitie ! In schimb daca plec usurel , adica sa o duc usor pana in 1500 rpm apoi oricat de mult as accelera-o nu se mai aude.Am fost cu ea la un service si mecanicul respectiv mi-a spus ca este ceva in cutia de viteze..... :cry: .Daca cineva a mai intalnit aceasta problema sau are idee ce poate sa fie, va rog sa ma ajutati ! Va multumesc mult , o zi buna sa aveti ! :cheers
Seat Toledo 1M 1.6 16v 105hp

Cod motor : AUS

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Zgomot puternic pe partea dreapta la accelerarea brusca !

28 Oct 2013, 13:47

Nu ai scris ce kilometraj are masina.Peste 80-120 mii kilometrii!?
Cel mai probabil este volanta stricata.
Recomand un kit volanta/ambreaj de schimbat.
Nu uita sa aiba si rulmentul de presiune. Am inteles ca Sachs are kit complet.
Montaj intre 200-350 ron, depinde unde te duci.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Andretti
Subiect Autor

28 Oct 2013, 15:45

Masina are 211 mii km reali , verificati la reprezentanta.

Andretti
Subiect Autor

28 Oct 2013, 15:48

Multumesc mult pentru raspuns, o sa ma mai duc la un service sa vad ce imi spun cei de acolo si o sa le spun si despre ambreiaj/ volanta! O zi buna :)

Andretti
Subiect Autor

28 Oct 2013, 16:03

Am gasit aici : http://www.sachsperformance.com/Sachs-P ... ::186.html

Sper sa nu fie nevoie sa schimb kit-ul ...ca nu prea dispun de 500 Euro ! :cry: :cry: :cry: :cry:

TuPeU

28 Oct 2013, 19:04

schimba bucsele de la bara de stabilizatoare
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT

Andretti
Subiect Autor

28 Oct 2013, 21:14

O sa le schimb si o sa revin cu un raspuns , sper sa fie alea si nu kit-ambreiaj ... :cry:

rey toledo

05 Noi 2013, 21:38

Din ce spui tu, bielete antiruliu cel mai probabil sau flanse amortizoare fata. La franare iti face cateodata?

shaulove

06 Noi 2013, 09:58

salut ea vezi sa nu se atinga planetara de teava de esapament sa nu se fi dus antibalansul de la motor,sau se fi miscat un pic teava din tampoane si poate atinge
toledo/1M 1,6 16V(AUS)105CP 2001

rey toledo

06 Noi 2013, 13:10

Am uitat sa-ti zic, verifica si pivotii de la brat daca au suruburile stranse bine, eu am patit-o la seatul meu, filetul nu mai strangea si troncanea urat la plecare de pe loc in forta si franare in forta.

Andretti
Subiect Autor

18 Noi 2013, 09:16

Salutare ! Va multumesc mult pentru sfaturi, am rezolvat problema !!!! :cheers :yah :yah :yah Am sunat la un furnizor de piese auto din bucuresti, cu gandul sa comand ambreiajul. Imi cere omul seria din certificat si codul motor si ramane sa revina cu un telefon cu modelul ambreiajului si pretul acestiua ...la nici 2 minute ma suna sa verificam seria "ca se poate sa fie gresita" . Verificam seria, toate bune si mi-a spus ca revine cu un telefon . Dupa 5 minute ma suna sa ma intrebe "cum se face schimbarea treptelor in cutie , pin cablu sau tija?" I-am spus ca se face prin tija si bineinteles ca o sa revina ei cu un telefon ! Astept...si dupa 15 minute ma suna sa imi spuna :" Stiti , modelul asta de motor este unul FOARTE rar, la tine nu are cum sa cada volanta pentru ca este cu masa simpla si inca ceva, tu nu ai rulment de presiune tu ai un fel de siguranta ! " Am ramas placut uimit cand am uzit asta, preactic daca aveam probleme cu ambreiajul trebuia sa schimb doar discul si placa de presiune ( care la el costa 610 LEI, de la VALEO) si in momentul acela mi-am dat seama ca nu are cum sa mi-se auda bataia respectiva de la discul de ambreiaj :D . Si ma duc frumos cu masina la un mecanic cu "sediul" in curte , se urca omul frumos in masina si plec brusc de pe loc , omul se uita la mine si imi spune direct :" Este bucsa brat pe dreapta !!! 8) " Dupa ce am cumparat busa si am schimbat-o bataia a disparut !!! :yah

Andretti
Subiect Autor

18 Noi 2013, 09:18

Si in legatura cu ce mi-a spuns baiatul de la service-ul din bucuresti, mai are cineva motorul asta pe seat ? Este adevarat ce spune ? :D :D :D

dany19940
Moderator

18 Noi 2013, 09:58

Daaaaa, fooooaaarteeee raaaar e! :lol: E mai rar, e adevarat, dar nu foarte rar. Si eu am la fel, si daca te uiti la semnaturile membrilor, ai sa vezi ca sunt destui care-l au pe masini. Da, e mai rar decat AZD si BCB, dar nu poti spune ca foarte rar. De fapt AZD si BCB sunt o evolutie a AUS, dar daca le iei la bani marunti vezi ca sunt aproape identice la maruntaie. Iar ambreiajul este hidraulic la toate, nu cu cablu.Si nu vad cum ai putea apasa pe placa de presiune fara un rulment de presiune. Sistemul de actionare nu conteaza aicu - hidraulic sau clasic, tot trebuie sa ai un rulment acolo. Daca stie altcineva altfel...sa posteze. :hi

PS: Motorul a fost folosit si pe Golf 4 si pe altele din clan, fiind unul din cele mai fiabile
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

rey toledo

19 Noi 2013, 17:59

Pot sa confirm ca nu exista rulment de presiune la acest tip de ambreiaj, am vazut un astfel de ambreiaj desfacut de pe un golf 4, acelasi sistem il am si eu la toledo 2001 tot AUS. Kitul de ambreiaj pt aceste motoare nici nu include rulment presiune, rolul rulmentului de presiune este preluat de o tija metalica, aceasta nu e inclusa in kit deoarece se strica foarte rar.

dany19940
Moderator

20 Noi 2013, 08:59

Rey, exista rulment de ambreiaj, dar nu este unde stie toata lumea - ci este exact in partea opusa din cutie, adica in partea din spate a cutiei.
Imagine
Piesa cu numarul 10 e tija care impinge placa de presiune.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...