Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ciosmi

Re: Salut! Seat leon 1.8 TSI

28 Oct 2013, 15:00

Masina e foarte posibil sa fie a surorii,deoarece o tot vedeam in zona mea (leon-ul) si era condusa mai mereu de o fata :)

AlexTom
Subiect Autor

28 Oct 2013, 15:44

Mersi Sandman!

Gamer, am verificat destul de bine geamurile + seria de sasiu ; a avut o singura dauna : bara fata + grila si capota si a fost reparata la Porche bucuresti. Deci nu ar fi probleme. Greseala mea ca am asteptat adeverinta ANAF de la el. Maine ma duc la ANAF sector 6 ca acolo este in evidenta.

Ciosmi, daca stai in zona uverturii atunci aceea este masina. :)

Abai astepta sa o vad inmatriculata ca avem de umblat la ea :)

Aveti sugestii pentru o sursa de bara spate FR? Casco? :D

Phlom

11 Noi 2013, 12:57

Sa o stapanesti sanatos.
De curand m-am hotarat sa trec si pe Leon, iar printre motorizarile ce-mi fac cu ochiul este si 1.8 TSI-ul.
As vrea sa te intreb cateva chestii:
- ce varsta ai? Ca sa fac corelatie cu intrebarea urmatoare.
- cat te duce asigurarea pe 1 an?
- cat este impozitul?
- in ce categorie este incadrata masina la taxe si impozite? Limuzina nu e sigur...
- Taxa de inmatriculare este 750E? Eu completasem undeva si imi daduse o taxa mai mica de vreo 2 ori.

Drumuri bune!

AlexTom
Subiect Autor

11 Noi 2013, 14:47

Mersi Phlom!

Eu am 24 de ani,masina am trecut-o pe numele mamei mele, la 1.6 eu aveam asigurarea in jur de 15 milioane pe an.

Impozitul nu ar trebui sa sara de 150 lei pe an.

Nu sunt sigur ce categorii sunt la taxe si impozite.

Taxa eu asa stiu ca ar fi 750-800 euro, dar mai bine cauti calculatorul de la ANAF.

Si ca sa revin si cu un mic update, dupa ce fostul proprietar a incercat sa ma santajeze, eu mi am scos adeverinta de la ANAF singur, nu am platit taxa si maine astept noile numere.:D

Masina acum este la service, voi schimba ulei, filtre,admisia originala+astupat acea gaura din capota, etc. Inca sunt in cautare de bara spate Cupra, am gasit ceva aftermarket de la dectane cred, astept oferta lor.

Dupa cum v-am promis, aveti mai jos poze cu fostul meu leon :

ImaginexImaginexImaginexImaginexImagine
Ultima oară modificat 11 Noi 2013, 15:36 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Aranjare imagini pe orizontala

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Noi 2013, 15:38

foarte bine arata vechiul leon ! like retroactiv de la mine :hi

AlexTom
Subiect Autor

18 Noi 2013, 14:25

Ma gandeam sa mai revin si eu cu un mic update:

-am reusit sa o inmatriculez fara sa platesc taxa:) ; I-am facut si Casco.

-a primit un scut la motor+ revizie totala, vechile bujii si uleiul erau sub orice critica.

-Am revenit la admisia originala, chiar daca inca am o mica piesa lipsa. Consumul nu pare a fi scazut considerabil, puterea in mare ste aceeasi dar parca nu mai accelereaza asa brutal. O sa-i fac cat de curand o remapare la RBN.

-Maine colantez oglinzile gri mat si grila fata negru mat :)

-O sa fac si o vizita la SEAT sa imi cumpar piesa lipsa din admisie si o noua prindere la centura, cea veche este blocata.

Am pus mai jos si niste poze...era sa uit , am pus si o folie nu foarte inchisa pe stopuri; pe geamuri am pus 60% spate 12.5% fata:)

Imagine

Imagine

Imagine

AlexTom
Subiect Autor

23 Dec 2013, 18:43

Revin si eu cu o problema\nelamurire:

Am fost azi la RBN pentru remapare si am aflat cu stupoare ca masina are deja un soft ( destul de agresiv se pare). problema este ca nu stiu unde cum si cand a fost facut-si nici nu mai pot afla. RBN mi-a recomandat sa verific turbina si compresia motorului si sa revin la soft ul original, apoi putand sa faca ceva la masina.

Cei de la Seat(alto syncro) spun ca nu se baga sa schimbe softul.

Nu prea stiu ce sa fac in situatia data, ramane masina asa sau nu?

Va multumesc anticipat pentru orice sfat si Sarbatori fericite!

iwolffy

29 Dec 2013, 19:28

Daca are tunning deja facut inseamna ca a fost luat in considerare si acel filtru de aer pe care tu l-ai scos.

Recomandarea mea e sa verifici turbina sa vezi daca mai e in mintile ei, avand in vedere ca ai aflat faptul ca softul este agresiv, bujiile aratau naspa (la motorul asta parca la 90.000Km se schimba bujiile) la fel si uleiul si sa faci un test dyno sa vezi curba de putere si cuplu.

Mai poti incerca sa trimiti un email pe la diversi tuneri si sa-i intrebi de masina ta.
Skoda Octavia 2 FL 1.8 TSI 160 HP

AlexTom
Subiect Autor

02 Ian 2014, 01:31

Cred ca astia o sa fie pasii. Pana la urma masina nu da semne de oboseala, deci nu mi-as face multe griji deocamdata. Mersi de raspuns!