Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexTom
Subiect Autor

Salut! Seat leon 1.8 TSI

28 Oct 2013, 10:26

A venit momentul sa va salut si eu.

Masina mea de 2 saptamani este un leon 2009 sport up 1.8 TSI. Are vreo 108 000 km si a costat din fericire pana in 6000 euro.

Ca dotari ar avea: faruri cu xenon OEM, jante 17 , pilot automat , etc + o admisie Injen , detin si admisia originala-proprietarul zicea ca are undeva la 185 de cai.. Ar trebui sa o schimb? Dupa cum vedeti are un scoop in capota prin care ar trebui sa intre mai mult aer la filtru.

Pe viitor:-bara spate FR
-colantare oglinzi gri mat
-o mica revizie ( farurile bat cam jos, reglajul fiind automat)
-poate o folie foarte putin inchisa
-schimbat acel DVD cu cel original ( cand a fost montat s-au taiat mufele originala asa ca va fi cam complicat)
-inlocuit piele volan + schimbator
-etc..

Am pus si niste poze...numarul e sters pentru ca nu am inmatriculat-o pe numele meu inca.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

bgd_b92
Bogdan

Re: Salut! Seat leon 1.8 TSI

28 Oct 2013, 10:53

Bun venit ! :hi sa o stapanesti sanatos ! pretul a fost asa mic pentru ca necesita taxa de mediu platita ?
Arata bine masina ; eu personal as schimba doar filtrul conic cu unul mai mare k&n :wink: la aspirate turbo e super smecher sound`ul cu filtru sport..dar vezi sa fie unul de calitate si curatat la timp ;

AlexTom
Subiect Autor

28 Oct 2013, 10:58

Salut! Mersi!..nu, taxa nu a fost recuperata dar tocmai m-a sunat fostul proprietar care trebuia sa revina la mine cu fiscalul + adeverinta ANAF ca el a primit notificare de castigare a procesului si ca poate merge si recupera taxa. In cazul in care o recupereaza, va trebui sa o platesc eu. Acum el zice sa ii dau jumatate din taxa 300 de euro aproximativ si nu o mai recupereaza. Foarte urat din partea lui dar se pare ca e cam 100% legal.

In legatura cu filtrul, acum se aude mai mult decat ok, dar am impresia ca trage mult prea mult aer si ma mai penalizeaza la consum...o sa montez totusi si admisia originala sa vedem daca e vreo diferenta.

Pana atunci, macar sa ma vad cu ea inmatriculata.

bgd_b92
Bogdan

28 Oct 2013, 11:07

Asta e greseala ta...trebuia sa iti scoata adeverinta de la ANAF + CHITANTA ( !!! ) inainte sa va apucati sa faceti actele...si acum..tu o sa ai incredere ca el nu o sa o mai recupereze....?? eu zic sa nu iti pui baza in oameni dastia....decat daca iti da vreo dovada clara sau un act notarial prin care sustine cele spuse...
Filtrul sport in principiu iti da un sound frumos + un raspuns imbunatatit la acceleratie...de regula nu mareste performantele in cazul in care nu se fac modificari asupra motorului . vezi ca s-a mai discutat de multe ori pe forum ;

Andrei_Nick

28 Oct 2013, 11:23

Bine ai venit!
Sa o stapanesti sanatos si km fara probleme.Masina am mai vazut-o de cateva ori prin Bucuresti.

bertzi43
B-82-AJS

28 Oct 2013, 11:46

bine ai venit!sa o stapanesti sanatos fara incidente
PS:daca te grabesti sa o inmatriculezi pana duce el actele la administratie sa-si recupereze banii o inmatriculezi fara a mai plati taxa pt ca figureaza cu taxa platita :twisted: (o plateste dupa cel care o cumpara de la tine)
PS2:bogdan adeverinta aia scoasa pe numele vanzatorului e frectie......pentru inmatriculare trebuie scoasa alta adeverinta pe numele celui care o inmatriculeaza altfel mai faci un drum la drpciv :hi

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Ciosmi

28 Oct 2013, 12:07

Admisia aia nu ar trebui sa aiba si un suport debitmetru??Sau e ascuns ?
Capota e cam...nepotrivita pt leon(la design ma refer).

In legatura cu taxa.ce face el mi se pare mai mult ilegal...decat legat,asa cum mentionezi.
Eu zic sa te duci sa o inmatriculezi cat mai repede,asa cum zice bertzi.Ceea ce face el...se numeste...Hotie.

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Oct 2013, 12:43

bine ai venit in clubseat ! pretul mi se pare extraordinar de mic pentru an si motorizare/nivel echipare. cat despre modificari, capota e din alt film. nu stiu ce avea in cap proprietarul, dar nu am vazut nici la cupre stage 2-3-x etc gauri in capota. in combinatie cu plasa aia de vitan e o adevarata "bomboana" !

cat despre putere, daca faci gauri in capota pentru 185 de cai tre sa fii nebun, dar 1.8 tsi cu admisie (si soft probabil) urca binisor peste 200 cai.

eu zic sa verifici bine de tot masina, si istoric, pentru ca fostul proprietar numai de incredere nu poate fi, mai ales daca e tepar ordinar care vrea sa te jumuleasca si de bani in plus.

AlexTom
Subiect Autor

28 Oct 2013, 13:05

Va multumesc tuturor pentru urari!

Cu capota am vorbit deja sa o astup macar, o sa ramana o mica umflaura, cu o capota stock nu ar avea loc filtrul pentru ca e pus cam sus. Masina am verificat-o la seat\audi pana sa o cumpar, a iesit bine , mai putin o scurgere minuscula de ulei la o garnitura , o eroare la motorasul de la faruri si ceva neconcordante la fluxul de aer ce intra in motor. Ma gandesc ca admisia nu a fost montata si apoi reconfigurat debitmetrul. ( aici chiar nu ma pricep)

Eu as vrea sa o inmatriculez acum dar adeverinta de la anaf o sa iasa cu taxa neplatita deoarece proprietarul a depus cerere dupa castigarea procesului de restituire. El trebuie sa depuna inca o cerere ca nu o sa o ia inapoi , dupa aceea va iesi adeverinta canu a fost recuperata si o voi putea inmatricula. Problema este ca nu cred ca voi avea certitudinea ca nu o recupereaza apoi. Sper ca imi da adeverinta, o inmatriculez, apoi sa o recupereze sanatos, asta e.

Poate ajung si la o intalnire, eu am mai fost cu un leon rosu 1p de vreo cateva ori pana am avut o "mica" dauna totala. Era un 1.9 tdi sport limited, bara fata cupra...poate va reamintiti.

Sa ma vad cu ea inmatriculata apoi am ceva planuri imediate. Neaparat bara spate FR. :D

HUNTER
HUNTER

28 Oct 2013, 14:15

bun venit in club.
frumoasa masina...cum spun colegii, 1.8 TSI + stage 1 ar fi suficient, fara gauri in capota sau admisii inutile.
cat despre inmatriculat...daca omul iti aducea adeverinta de la ANAF ca nu a recuperat taxa, tu inmatriculai masina pe numele tau, iar el, intre timp recupera taxa, conform hotararii judecatoresti, in urmatorul an, ai fi avut surpriza ca la impozit sa ai si taxa de platit. ( ulterior l-ai fi putut actiona in instanta pe fostul proprietar pt inselaciune, deoarece nu te-a informat ca masina, la momentul vanzarii, este obiectul unui litigiu, respectiv recuperarea taxei)
e mai bine ca ti-a spus, dar faza cu platitul a jumatate de taxa, mi se pare un gest demn de un samsar in devenire. s-o fi interesat de faza ca daca iti ascunde asta il poti da in judecata cand o sa descoperi 'hotia" si s-o fi gandit sa iti spuna.
sa fi, totusi, atent, ca poate e atat de jepcar, incat sa iti ia banii si sa-si si recupereze taxa, pt ca el, conform hotararii judecatoresti, trebuie sa isi primeasca banii, nu se poate duce la ANAF sa zica: stiti, nu mai vreau banii.
ca sa scapi de dureri de cap, da-l naibii, sa-si recupereze banii, iar tu plateste taxa, ca nu e asa de mare, si ai masina inmatriculata pe numele tau.

AlexTom
Subiect Autor

28 Oct 2013, 14:24

Gamer, o sa caut poze.

Hunter, eu chiar credeam ca daca depune cerere din nou ca nu mai vrea taxa inapoi ramane asa. Dar daca asa stau lucrurile ma duc eu frumusel la ANAF si imi scot pe numele meu adeverinta recuperata sau nu si merg la risc. Eu ma vad maine cu el sa iau fiscalul si acea fisa de la primarie si o sa vedem. E foarte trasa de par povestea ca ar fi masina surorii si etc. Poate el e un intermediar si vrea sa faca ceva bani in plus.

HUNTER
HUNTER

28 Oct 2013, 14:29

tocmai, daca iti bate la ochi situatia si omul, mai bine verifica de doua ori. fa si drumuri la ANAF, chiar si la taxe si impozite ca sa fi linistit. :hi

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Oct 2013, 14:34

ti-am spus, casca bine ochii cu personaje de genul asta si sa nu mergi pe incredere !

dar daca e intermediar si castiga ceva in plus, nu inteleg cu cati bani ar fi luat masina. vezi sa nu fi fost rasturnata, dauna totala, etc. ai verificat seriile geamurilor laterale sa fie la fel toate, parbriz, luneta ?

sandman

28 Oct 2013, 14:38

taxa e cam 750euro pentru motorul asta. deci nu e de neglijat.

oricum, pentru inmatriculare, tu trebuie sa te duci la anaf sa iei cererea pentru a inmatricula masina. care trebuie sa fie pe numele tau. degeaba iti aduce el o foaie(poate doar pentru informatia ta personala) pe numele lui pentru ca la politie nu ti-o accepta.

Felicitari pentru achizitie oricum!
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010