Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

intra_vendi
Subiect Autor

cod eroare autocom injectoare leon 1m

20 Oct 2013, 19:34

Salut.Am un seat leon an 2000 1.9 tdi cod motor ahf astazi am pus testerul pe ea pentru ca imi apare in bord "service" .Am incercat sa sterg erorile si nu merge. In autocom mi-au aparut urmatorile coduri de eroare :
DF001 - Computer, date calibrare injector - intermitent
DF031 - PAS Ansamblu releu circuit control, scurtcircuit la+12V - intermitent
DF122 - Termocontact nr.3 Releu circuit, scurtcircuit la+12V - intermitent
Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti cam care ar fi problema si care ar fi costul reparatiei .

dany19940
Moderator

Re: cod eroare autocom injectoare leon 1m

20 Oct 2013, 21:33

In primul rand ce iti apare in bord nu are treaba cu erorile de la motor. Este doar o avertizare ca au trecut cei 15000 km de cand s-a schimbat uleiul sau a trecut intervalul de zile de la ultimul service - asta poate fi 1 sau 2 ani, depinde cat e setat. Dupa schimbul de ulei, intervalul trebuie resetat ca sa sti pe viitor cand i se apropie sorocul.
Autocom - cam rar folosit la noi, plus ca nu stiu cat de exacte pot fi erorile date de acesta. La noi cel mai mult e folosit VCDS -VagCom Diagnostic System. Deci, daca vrei mai multe lamuriri, fa o diagnoza cu acesta, te rugam.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

intra_vendi
Subiect Autor

20 Oct 2013, 21:43

dany19940 scrie:
In primul rand ce iti apare in bord nu are treaba cu erorile de la motor. Este doar o avertizare ca au trecut cei 15000 km de cand s-a schimbat uleiul sau a trecut intervalul de zile de la ultimul service - asta poate fi 1 sau 2 ani, depinde cat e setat. Dupa schimbul de ulei, intervalul trebuie resetat ca sa sti pe viitor cand i se apropie sorocul.
Autocom - cam rar folosit la noi, plus ca nu stiu cat de exacte pot fi erorile date de acesta. La noi cel mai mult e folosit VCDS -VagCom Diagnostic System. Deci, daca vrei mai multe lamuriri, fa o diagnoza cu acesta, te rugam.
am schimbat uleiul acum cam 2000 de km filtre si tot ce trebuie dupa cam 1000 de km mi-a aparut chestia asta cu service in bord ,dar am cam ignorato ,stiam ca este de la ulei si nu prea am avut timp sa sterg eroarea .astazi am incercat sa o sterg si nu merge ,mentionez ca sunt in anglia si un prieten mi-a pus testerul cu autocom ...este posibil ca din cauza ca am ignorat "eroarea" cu service sa nu mai pot sa o sterg acum ??pentru ca pe laptop imi apare ca operatiunea a fost realizata cu succes.

intra_vendi
Subiect Autor

20 Oct 2013, 21:44

nu prea inteleg care e treaba cu scurt circuit la releu ...asta nu inteleg..