Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17

BrasovBogdan
Subiect Autor

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

19 Ian 2015, 00:35

mersi gamer.
am vazut aceasta comanda vocala pentru climatronic abia ieri la alte marci. .. ar fi o fita , daca stau sa ma gandesc , ca imi ia mai putin timp sa modific temperatura direct de la buton.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

Arhigraph

29 Ian 2015, 08:53

Salut.
Am o intrebare pt tine. Am vazut ca ai jantele de 18' pe masina. Ai mers pe drumurile din Romania cu ele?
Ma refer la drumurile nationale, nu cele expres sau autostrada si cele din orase care sant de multe ori distruse.
Cum se comporta masina? Cum e comfortul? Dar mai ales cum s-au comportat jantele si cauciucurile?
Nu le-ai ciupit, strambat, etc ?
Te intreb pt ca mi-as pune pe masina jantele de 18', dar mi-e tare teama ca dupa 2-3 luni o sa le rup in gropile
de pe drumurile patriei si atunci nu merita investita.
Merci.

BrasovBogdan
Subiect Autor

29 Ian 2015, 12:01

Salut.
Pot sa spun inca odata ca sunt multumit cu jantele de 18 . Foarte mult nu am circulat cu ele . ;1 luna in primavara si 2 luni in vara . Din care mai mult din jumatate din km parcursi sunt facuti in tari straine.
Am intalnit totusi si drumuri rele. Oricat de multa grija as avea tot mai ating cate o groapa. Cu jantele de 18 denivelarile se simt sensibil mai dur fata de niste jante mai mici si anvelope cu balon mai mare.
Aceste jante sunt de buna calitate . Ale mele sunt ca noi si nu au nici macar o zgarietura . La confort se simte o mica diferenta fata de cele de 16 de iarna , dar compenseaza cu faptul ca nu se compara la aderenta cand e vorba sa apesi pedala mai serios .
Mai e de luat in calcul , consumul pe jante de 18 creste cam cu 0,5 L , in comparatie cu jantele de iarna de 16 .
M-am gandit la o varianta de compromis, daca permite masina ,cu toate ca nu chiar ok, atunci cand am sa schimb anvelopele , poate ca am sa aleg anvelope cu balon de 45 inloc de cele de 40.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

Arhigraph

29 Ian 2015, 19:00

Situatia mea e urmatoarea: am comanda de Leon ST FR 184 DSG cu DCC (suspensie adaptativa). La masina asta vin din fabrica niste jante pe 17 care mie personal mi se par uratele tare.
Imi plac f mult cele pe 18 cum ai tu, dar eu sant din Iasi, oras unde drumurile sant proaste si foarte proaste in proportie de peste 50 % si mai sant si liniile de tramvai iesite in afara, numai bune pentru taiat cauciucuri si strambat jante.
Eu stiu ca jantele originale sant mai tari dar tot exista riscul destul de mare in a taia cauciucuri si a stramba jantele....
Nu as vrea sa arunc 450 euro in plus pe ele si apoi sa bag sute de euro in cauciucuri si jante bushite.
Din cate spui tu, nu ai mers suficient de mult pe drumuri proaste ca sa poti sa iti formezi o parere avizata....

BrasovBogdan
Subiect Autor

29 Ian 2015, 19:23

In cazul tau , daca as circula mai mult prin orasul in care drumurile sunt proaste, as alege roti corespunzatoare cerintelor personale , in schimbul unor roti mari si frumoase . Daca ai de gand sa iesi cu masina frecvent din tara , se merita roti cum majoritatea au ,minim R 18 . Pentru condus in patria noastra mai bine mai putini bani investiti si apoi cheltuiti de pomana .
In Brasov de obicei sunt strazi bune ,cu exceptia acestei ierni. unde ghioceii au ramas in urma multimilor de gropi , rasarite peste noapte .
Mergi cu incredere cu jante pe 17. In timp nu iti va parea rau .
LEON SC FR1.8 DSG

Arhigraph

29 Ian 2015, 19:43

Ok. Merci. Asa ma gandeam si eu....

gamer555
ClubSEAT Admin

29 Ian 2015, 19:51

eu am fost cu jantele pe 17 de iarna cu 5Ful DCC prin tara de sarbatori si am dat in doua gropi pe care le tin minte si acum. si crede-ma, sunt genul care face slalom si ocoleste orice denivelare, dar cand ai bombardament in fata doar cu hovercraftul le poti evita pe toate...

tu ar trebui sa iti stii drumurile pe care mergi si cum te intelegi cu gropile inevitabile de pe ele...

Arhigraph

29 Ian 2015, 20:13

Pe cele pe care le stii pe drumul pe care il faci cel mai des le poti ocoli. problema e la cele de pe drumurile tzarisoarei pe care nu ai cum sa le stii, ca rasar mereu.
Am patit acum 8 ani o treaba din asta. Plecam in concediu in Olanda si am zis ca merg prin Maramures ca e frumos si la o suta de k de granita am intrat intr-o groapa si mi-am spart 2 jante de 17 si un cauciuc. Era si we si nu am gasit nimic sa cumpar asa ca m-am intors 400 km inapoi cu rotile varza si mi-am bushit o concediul...
Sant patit rau cu treburile astea....
Totusi nu ma pot opri sa nu visez la jantele alea superbe pe 18'...

BrasovBogdan
Subiect Autor

29 Ian 2015, 20:39

Vezi partea buna a lucrurilor : consumi mai putin carburant , rulajul este mai lin si costuri mai mici la anvelope , a daaa si inca ceva ; din cand in cand iti permiti sa faci si offroad :- ))) .
LEON SC FR1.8 DSG

BrasovBogdan
Subiect Autor

04 Feb 2015, 16:27

ii invidiez foarte tare pe cei cu Leon 5F ,la care luminile ambientale din portiere se vad ,adica LUMINEAZA chiar si pe timp de ziua ,vizibil . La rebuturile mele nu se vede nici noaptea pe strazile iluminate . Ma oftic de 14 luni incontinuu, cateodata ma frustreaza rau. . .(acum la postarea colegului ravemstr , am vazut iar pozele lui , interiorul pe timp de zi . unde luminile ambientale sunt vizibile) LA MINE DE CE NU `??? :- ((
ca o paranteza ,in schimb se poate modifica in asa fel incat lumina sa dea culoare roz . Prin VCDS codarea face ca cele doua leduri alb si rosu sa se aprinde deodata ,rezultand o culoare roz
LEON SC FR1.8 DSG

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Feb 2015, 16:48

nu stiu daca la MY2015 sunt mai puternice ledurile din usi, dar pot sa te asigur ca nici la mine nu se vede nimic pe zi. cred ca totusi ar fi prea puternice seara daca s-ar vedea si ziua...

BrasovBogdan
Subiect Autor

04 Feb 2015, 17:18

daca s-ar putea ,as comanda altele care lumineaza bine. nici la nivel maxim setat , nu se vad bine
LEON SC FR1.8 DSG

BrasovBogdan
Subiect Autor

09 Apr 2015, 11:22

urmeaza sa schimb :
acesteaImagineacesteaImagineacesteaImaginesi acesteaImagine

rezultaul saptamana vitoare in episodul urmator. :drive
LEON SC FR1.8 DSG

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Apr 2015, 11:33

noile duze perdea sunt si incalzite ? ce pret si de unde le-ai luat ?
amortizoarele haion banuiesc ca sunt pentru pop-up.

BrasovBogdan
Subiect Autor

09 Apr 2015, 12:44

da gamer : telescoape pentru pop-up
eu nu am pachet iarna , am luat duze simple.
uite aici pentru tine duze cu incalzire . de pe amazon.de .cauta titlul asta : Original Volkswagen VW Ersatzteile beheizte Spritzdüse Frontscheibe VW
LEON SC FR1.8 DSG

• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17