Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

StefanV
Subiect Autor

Modificari software (coding)

16 Oct 2013, 00:51

E posibil sa pierdeti garantia daca incercati modificarile si cei de la service se prind, dar o sa las totusi linkul asta aici :) Vad ca folosesc Vag-Com.

http://www.stemei.de/pages/coding/seat-leon-5f.php

StefanV
Subiect Autor

Re: Modificari software

16 Oct 2013, 01:15

Partea buna, chiar daca nu facem modificarile astea acasa, este ca ele sunt posibile. Si poate ca unele vor putea fi facute chiar la dealer. De exemplu pe mine ma intereseaza inclinarea oglinzii la mersul inapoi. Si poate needle sweep.

Rarazvan

30 Oct 2013, 23:30

A activat cineva optiunea de tacho staging (needle sweep)? Din cate am aflat, se face doar cu aprobarea producatorului si contra cost, insa nu am aflat costul.
Seat Leon 5F 2014
FR 1.4 TSI

Cosmin
Admin

31 Oct 2013, 08:46

Se poate face si in afara retelei de dealeri fara nici un fel de aprobare. E doar o adaptare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Alexhsv

31 Oct 2013, 09:18

Tacho staging inseamna doar rotirea acelor de pe bord cu o cursa completa sau mai implica si altceva?

Cosmin
Admin

31 Oct 2013, 09:21

Doar o cursa completa a acelor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dboYHoZFg7M[/youtube] sau [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3UfdtGHYnTw[/youtube]
Imagine

Rarazvan

31 Oct 2013, 19:45

Si nu se pierde garantia daca se face modificarea?
Seat Leon 5F 2014
FR 1.4 TSI

Cosmin
Admin

31 Oct 2013, 20:12

Teoretic sau practic? :)

Daca faci adaptarea la dealer, nu se pierde.
Daca o faci in alta parte, iar ulterior ai o problema cu masina, indiferent de ce natura si cei de la dealer vad ca e staging activat, pot sa iti refuze reparatia pe garantie. Adica ti-a picat turbina si ai activat staging la baietii priceputi? Asta inseamna ca ai facut modificari intr-un service neautorizat si bye bye garantie :)

Acum depinde si despre ce dealer vorbim.. Unii pot sa nu observe ca e staging activat. La altii poti sa le spui ca asa a fost din fabrica - pentru ca oricum nu se pricep. Unii dealeri insa citesc aici si vor sti despre ce e vorba :)
Imagine

Cosmin
Admin

31 Oct 2013, 20:14

Uite staging si pe 5F - astuia i s-a dus garantia :tongue (glumeam) :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FBCI4kKia30[/youtube]
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

31 Oct 2013, 21:41

se vede mai bine aici
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VZRxcPeQH_8[/youtube]

StefanV
Subiect Autor

04 Noi 2013, 12:16

Cosmin, vad ca te ocupi de asa ceva. Ai facut pana acum vreo modificare si pe 5F? Au aparut mai multe modificari in linkul postat la inceput. Devine interesant :)

Stie cineva un dealer care poate face macar o parte dintre ele? Pana acum ma intereseaza:

- needle sweep;
- coborarea oglinzii;
- aprinderea permanenta a stopurilor (sa functioneze la fel ca luminile de zi - e legal sa mergi asa in Ro?);
- recunoasterea semnelor de circulatie (e doar pentru cei care au camera in oglinda retrovizoare - nu mi se pare neaparat necesara, dar vreau sa o activez pentru ca tare sunt curios sa vad daca/cum functioneaza);
- poate si inchiderea automata a geamurilor cand ploua (ca-s mai lenes din fire).

Cel mai greu e sa stiu e ca le-as putea face singur si trebuie sa ma abtin ca sa nu risc sa pierd garantia. Am vrut sa-mi comand interfata, dar am renuntat pentru ca daca o am sigur o folosesc :)

[later edit] Parca era cineva aici de la Metrotehnica. La voi se pot face modificarile fara riscul de a pierde garantia?

Cosmin
Admin

04 Noi 2013, 12:22

Stefan, toti dealerii teoretic sunt in stare sa faca respective adaptari. Au echipamentele necesare si teoretic si know-how-ul. Practic insa, realitatea e alta.

Eventual intreaba la dealerul de unde ai luat masina (pt. inceput o sa-ti spuna ca nu se poate si sa nu mai citesti forumurile unde toti se cred ingineri - insa insista) si daca nu vor / nu stiu / nu au chef, da-mi un semn. Poate reusesc sa te ajut eu.

Si ca sa-ti raspund la intrebarea ta, nu, nu am facut nici o modificare. Pentru ca nu am avut "cobai". Te oferi? :tongue
Imagine

StefanV
Subiect Autor

04 Noi 2013, 12:34

Cosmin, daca e sa fiu "cobai", prefer sa fac modificarile cu mana mea :) Dar momentan nu mi le doresc atat de tare incat sa risc sa pierd garantia. Asa ca o sa-mi incerc norocul pe la dealeri. La cel de la care am luat-o am intrebat deja si mi-au spus ca revin cu un raspuns, dar nu au facut-o. O sa insist.

fxrob

17 Ian 2014, 00:29

Salut si bine v-am gasit! Cu garantia nu stiu cum sta treaba, dar pot sa va confirm ca VCDS 12.12 functioneaza foarte bine cu Leon 5F. Eu am reusit sa activez plierea oglinzilor fara apasare lunga pe telecomanda, staging, carbon look, fog light cornering, lap time si alte adaptari din linkul dat de Stefan. Dar atentie, nu tot timpul puteti urma pasii de acolo "orbeste". Din cauza traducerii si a diferentelor de texte folosite in softul meu fata de cel descris pe site, a fost nevoie de ceva rabdare si cateva "educated guesses" ca sa le dau de cap. Daca mai vrea cineva de pe aici sa-si faca modificarile si are nevoie de ajutor, sa-mi spuna si incerc sa ajut cu informatii daca pot. Dar repet, nu stiu cum sta treaba cu garantia sau daca se poate strica ceva facand asta, asa ca fiecare o face pe barba lui.

:cheers

costin_barzon

20 Ian 2014, 09:24

Ziua buna.
Acesta este primul meu post pe acest forum.
Sper ca la sfarsitul saptamanii sa-mi ridic masina din showroom Leon FR 140.
Am citit cam tot ce s-a scris pe forum, inclusiv, evident, topicul "Modificari software"
Am ales 2 modificari, le-am printat si le-am dus la dealer.
- staging-ul - mi s-a spus ca s-a facut deja pe masina. Voi verifica vineri cand o iau.
- aprindere leduri spate odata cu luminile de zi. Nu se face pentru ca este contrar setarilor ecologice (risipa de resurse).
Va voi tine la curent, spor la treaba.

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP