Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

prostutu
Subiect Autor

se prelinge ulei pe motor

11 Oct 2013, 00:46

Salutare...fratilor am o problema care nu I-am prea dat importanta mult timp, am un leon din 2004 1.4 16v iar de cand am luato pe motor acolo sub capac e tot timpul umed de ulei, am sters de cateva ori dar tot apare...acum ar fi timpul sa I fac schimbul de ulei si ma gandeam daca nu ar trebui inainte sa rez pb asta cumva.dar nu am nici o idee daca se poate desface partea de sus a motorului fara sa risc ceva pe acolo, mentionez ca nu am pb cu uleiul sa scada sa asa ceva...pe joja aia imi arata ca am ulei cat trebe iar in bord nu e aprins nici un martor de ulei sa ceva de genu
Poate stie cineva ce ar putea fi...
Eu sunt in germania acum si as vrea sa ma feresc de astia la service ca stiu ce scumpi sunt , vorba aia daca poate as putea sa rezolv eu singur pb
Va multumesc celor care au un sfat
Seat leon 2004 1.4 16V 75 PS

nmihai67
Michel-Angelo

Re: se prelinge ulei pe motor

11 Oct 2013, 01:49

Da,
garnitura de capac chiuloasa o poti schimba singur - atentie cea de sus!!
Apoi poti verifica daca teaca de joja este coapta/etansa.
Si cand pui ulei sus , sa fi atent sa nu dai pe langa, si acesta se prelinge.
Nu prea ai spus exact care parte este umeda de ulei !
Mai sunt la cutia de viteze garnituri, etc.
Incepe asa! :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

prostutu
Subiect Autor

11 Oct 2013, 12:43

Imagine

Imagine

Imagine

Din aceste poze poate poti sa iti dai seama de unde vine.....m-ma uitat dar joja e in partea din spate la motor iar mie mi-e umed in fata, dar ca sa schimb chiuloasa doar desfac acele suruburi si scot capacul dar dupa ce o schimb trebe sa pun acolo vreun silicon special sa cv de genu?

dragalin

11 Oct 2013, 12:45

cum a spus si colegu mai sus garnitura de sus,aasa am si eu la fel la 1.9 tdi,imi pisca ulei pe acolo dar nu am dat importanta si nu cred ca este mai mult de 20 30 de lei o garnitura din aceea dar lenea :))

dany19940
Moderator

11 Oct 2013, 16:16

Ai motor pe benzina. Nu ai garnitura sus, capacul e etansat cu silicon negru. Dar nu cred ca-ti curge pe la aceasta etansare, ci la prin fata, pe unde iese axul cu came afara. Ca sa dai acel capac jos, trebuie scoasa distributia mai intai. Mai e un ax cu came in partea cealalta, spre admisii, si e bine sa schimbi la ambele in acelasi timp.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

prostutu
Subiect Autor

12 Oct 2013, 00:48

Aha... bine mersi am sa fac maine primul lucru sa desfac capacul ala de sus prima oara, cineva mi-a spus ca nu e garnitura de chiuloasa chiar acolo si ca e ceva mai jos ea, si am sa pun un silicon special victor reinz parca iar apoi am sa revin cu vestile
Multumesc frumos

dany19940
Moderator

12 Oct 2013, 07:19

Normal ca nu e garnitura de chiulasa acolo, aia e mai jos. Dar e banuiesc ca de vina ar fi simeringurile din fata, inspre distributie, nu siliconul dintre capac si chiulasa. Deci investigheaza cu atentie, sa nu mai desfaci inca o data distributia.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

playmo

14 Oct 2013, 14:12

Dany: Eu am benzina (turbo ce-i drept) si am avut aceeasi problema dar s-a resimtit si asupra bobinelor/bujiilor, unele compartimente ale lor avand ulei unde nu ar trebui (bujia era inecata in ulei). Solutie - set garnituri capac supape. Pana in 100 de RON.
Asta asa ca o paranteza ca si benzinarele au capac. :hi

La 1.4 stiu ca e diferit, din ce am vazut, fiind garnitura pe baza de silicon. Din ce m-am uitat acum, Victor Reinz e recomandat deci ai ales bine.
Insa, daca e problema de mai jos, unde zice Dany, ar fi bine sa te duci la service, sa nu risti sa strici ceva umbland pe la distributie.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

dany19940
Moderator

14 Oct 2013, 16:36

N-am bagat nasul intr-un benzinar turbo, asa ca nu stiu cum are partea de sus. Eu m-am referit numai in cazul celor de 1,4/1,6/16V.

cip_rian

10 Ian 2015, 09:26

si eu am problema asta.la mine a schimbat mecanicul simeringurile la axele cu came si siliconul.insa dupa 2 luni a inceput iar sa curga.mecanicul a zis ca am ceva bulit pe acolo dat nu imi dau seama ce si nu a garantat ca nu o sa mai curga de parca ar fi tb sa schimb tot motorul dupa capul lui.mentionez ca a zis ca tb neaparat sa iau si distributie noua ca odata ce o desface tb neaparat alta noua. ceea ce mi se pare aiurea.asta doar ca sa taxeze schimb distributie ca daca tot o demonteaza si nu o schimba nu poate taxa. deci la 14 16 16v ca sa dai capacul jos tb demontata distributia.
seat leon 1M 1.6 16v 105HP(AUS)

cata04

10 Ian 2015, 17:52

cip_rian tin sa te corectez putin (sper sa nu supar pe nimeni).mecanicu' acela nu te poate obliga sa schimbi distributia la fel cum tu iti asumi toata vina in caz ca aceasta se rupe.el iti spune ca asa este normal odata desfacuta ar trebui pusa alta noua cel putin cureaua de distributie ,chiar si in cazul acesta nu ai primi garantie pe lucrare deoarece este incompleta(nu vreau sa discut amanunte ca facem off topic).in legatura cu simeringurile este exact ca atunci cand schimbi simeringu de la cutia de viteze,chiar daca piesa costa 20 de lei tu trebuie sa dai planetara jos ceea ce intra in manopera.
Acum la ceea ce ai spus tu ca inca curge doar dupa 2 luni te duci si ii dai cu masina in cap in cazul in care ai primit un deviz de lucru si nu a specificat acolo din ce motiv ar putea curge simeringurile din nou. si ca un ajutor vreau sa iti atasez niste poze sa verifici daca a respectat pasii acestia in cazul in care ai stat langa masina.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

simeringul in cauza are un inel de plastic pe mijloc care nu se da jos ci se ataseaza de arbore si se transmite de pe unu pe altu.
mai departe iti spun pozele ce e de facut si nu in ultimu rand un simering nu o sa curga niciodata pe partea exterioara a lui ci pe partea interioara si anume cea pe care freaca arborele probabil acolo sa ai tu uzura ceea ce nu cred, la fel cum pot sustine ca acel mecanic a uns cu ulei sau vaselina arborele pentru a intra simeringul usor ceea ce este total gresit.
Leon 1M 1.8vt Top Sport

cip_rian

11 Ian 2015, 09:59

nu am stat langa masina.dar in timpul lucrarii m-a sunat si a zis ca e ceva bulit pe acolo ca ar tb rectificat parca.ceva zgarietura buleala si ca el nu a batut simeringul de tot la lasat un pic mai inafara si a mai strans un pic si arcul de la simering ca sa tina mai bine.si ca nu imi garanteaza ca nu o sa mai curga.dar observ ca a curs doar in zilele de ger.azi de sa mai incalzit nu a mai curs.stie careva ce poate fi stricat ca sa nu mai etanseze in zona istributiei..oricum cert e ca nu imi raspunde la tel mecanicul.tb sa caut altu cum as fi eu cred mai bine.dar poate ma tine pana in concediu cand ajung la tara si o fac eu cu mana mea.am avut un opel care tot asa pana nu mi-am bagat eu nasul nu a mers cum trebuie. :drive

cata04

11 Ian 2015, 15:21

vezi in poza aia mica ca iti arata ce ar putea fi bulit si anume ax cu came daca are fisuri sau zgarieturi strica simeringul.
poate iti curge chiar din cauza ca nu la bagat de tot sau mai rau exista posibilitatea de a iesi afara cu totul.
Apropo: arcul acela la simering a fost praf in ochi deoarece nu se poate strange.
Leon 1M 1.8vt Top Sport

cip_rian

11 Ian 2015, 17:31

Mersi pt sfaturi cata04 imediat cum vine primavara ma apuc si desfac la ea sa vad cu ochii mei ce este.ca daca ma duc la service iar imi cer astia distributie noua si abia are vreo 2000 km.nu am mai pus distributie la modelu asta dar totusi nu e avion regulile sunt aceleasi.