Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alex18das
Subiect Autor

scade turatia

07 Oct 2013, 21:45

salut am un seat leon din 2002 1.6 benzina ..si recent l-am scos din service unde sa refacut chiuloasa,schimbat supape arborele cu came(deoarece avea un tremurat cand masina era la relanti..si asta a fost problema) schimbat kit distributie..+ altele ...in fine toate bune si frumoase pana ieri
problema 1: imi scartaie fluiera sau nush cum sa va spun cureaua de accesori...nu sunt sigur daca este cureaua sau vreo rola ceva...poate imi puteti spune voi mai exact ?
si problema 2 : cand sunt la relanti si apas pedala de ambreiaj imi scade turatia de la 800...la 700 rpm...(mentionez k am masina pe gpl dar pana acum nu a facut deloc in 3 ani ) intrebarea e sa mi se fi dus discu de ambreiaj? (ambreiajul imi tine fff sus asa a tinut de 5 ani de cand am masina )
astept parerile voastre :)
va rog nu ma trimiteti la seat..sunt groaznici...

dany19940
Moderator

Re: scade turatia

07 Oct 2013, 22:09

1. Se poate sa-ti scartaie cureaua de accesorii daca ai facut asa revizie si ai folosit cureaua veche. De fapt se poate intampla si cu una noua daca mecanicul care a montat-o nu s-a spalat pe maini si a pus ceva grasime pe ea. Deci ar trebui degresata si pusa la loc. Mai e un topic cu aceeasi problema, nu stiu ce-a rezolvat acel coleg, poate vede si raspunde.
2. Nu de la ambreiaj iti scade turatia. Poate fi o simpla coincidenta cu iesirea din service. Ti s-a facut spalarea si adaptarea clapetei de acceleratie?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

alex18das
Subiect Autor

08 Oct 2013, 17:51

nu stiu daca a facut spalarea si adaptarea clapetei o sa intreb si revin

alex18das
Subiect Autor

08 Oct 2013, 20:17

daca am instalatie xenon pe masina...pot sa pun becuri osram cool blue hyper sau orice bec fara sa dau jos instalatia am un bec ars si un balast sau cum ii spune ?
am faruri dectane cu angel eyes + lupa..

Catalindci

10 Oct 2013, 21:30

Verifica rolele de la distriburie, a vazut multe masini la care se auzea scartaitul din cauza griparii rolei.
Seat Leon 1.9 TDI ASV 2001.
Skoda Fabia 1.4 16V BBY 2003.

alex18das
Subiect Autor

14 Oct 2013, 19:51

revin...problema 1 : sa oprit acel fluierat de la curele...nu stiu ce a avut cert e k numai face asa de 3-4 zile
problema 2 :aici nu am reusit sa fac nimic...adica tot la fel face ...cand apas pedala de ambreiaj...persista oscilatia de la 600-700-600 rpm cand e apasata...m am hotarat sa o las asa pana s'o intampla ceva ca sa imi pot da seama...am bagat 4000 de ron in perioada cand a fost in service ...si buget deocamdata nu mai este disponibil pentru masina ....
daca mai aveti vreo idee din ce cauza ar putea oscila cand apas ambreiaju va ascult...eu ma gandesc sa nu fie de la discu de ambreiaj ...sau cine stie....

dany19940
Moderator

14 Oct 2013, 19:56

Verifica switch-ul de pe pedala ambreiajului de sub bord, posibil sa nu mai faca contact sau sa faca in cu intermitente - de aici sa apara fluctuatia. Ambreiajul sigur nu-ti poate da variatii la turatie.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

alex18das
Subiect Autor

17 Oct 2013, 22:07

http://youtu.be/N92rbah3UQE video pentru a vedea despre ce e vb cu oscilatia(oscilatia se produce numai cand apas pedala de ambreiaj)...daca nu se vede f bine am sa mai fac un filmulet

alex18das
Subiect Autor

22 Oct 2013, 16:13

http://youtu.be/zZrEh9WlWcI ---> un filmulet mai lung unde se poate vedea mai exact cum face masina...fluctuatii...se opreste cand o scot din viteza...nu mai stiu ce sa ii fac azi am fost la 3 persoane sa o pun pe tester...vag...nu da absolut nici o eroare clapeta o curatai iar o adaptai iar...chiar nu mai stiu...ma bate gandu sa dau masina asta...poate va dati seama din video de ceva...simptomele incep de la 2 min si 30 sec ...adica fluctuatii oprit..
astept parerile voastre

alex18das
Subiect Autor

30 Oct 2013, 22:22

dany am fost si am verificat si switchu de la ambreiaj de la pedala...nu e din cauza lui ....am pus altul de proba si tot la fel face...un mecanic mi a zis ca e posibil sa imi scada turatia cand apas ambreiaju din cauza rulmentului de ambreiaj ori disc ori...sa nu mai faca toata cursa sau sa nu ii dea drumu nu mai tin exact minte cum a zis ... altceva nu poate sa isi dea seama...am schimbat si clapeta de acceleratie(tot proba cu alta) da degeaba...banuiesc k imi aparea pe tester daca era clapeta pentru ca este electrica...chiar nu stiu ce sa mai fac...mi se opreste de fiecare data cand o scot pe liber...si mai ales cand sunt nevoit sa folosesc ambreiaju in aglomeratie..e un chin...la fiecare apasare shut down...pls helppppp

alex18das
Subiect Autor

09 Dec 2013, 23:20

nu mai are nimeni nici o idee din ce cauza scad turatiile pana se opreste motoru cand apas ambreiajul...e un chin sa ajung intr o intersectie sau sa dau cu spatele unde trebuie sa folosesti ambreiajul...masina nu da absolut nici o eroare pe tester sau vag...am fost in 2 service-uri si habar nu aveau....imi vine sa ii dau foc...pls helpp

rey toledo

09 Dec 2013, 23:52

Bornele de la baterie le ai verificat daca sunt stranse bine ? Eu am patit ceva asemanator, la modul ca imi murea motorul, foarte rar ce i drept, tot asa cand sa plec cu ea mai subturat.

tekolinooo

10 Dec 2013, 22:26

Lafel imi facea si mie, da jos clapeta de acceleratie si curat-o corect. Eu am scos pana si elipsa din centru pentru o curatare completa, am imobilizat axul din centru cu o surubelnita pentru a nu reveni la pozitia ei (nu de alta,dar nu mai poti sa o intorci, si asa e destul de tare :)) ) . Trebuie curatata bine, atat de bine incat atunci cand o pui la bec sa vezi prin ea. Masina pentru a-si tine relanti-ul are nevoie de aer fara acceleratie, iar calamina din clapeta de acceleratie impiedica acest lucru.
Dupa asta, verifica si supapa EGR, curat-o si pe ea corect . Este pozitionata in partea dreapta a motorului, mai jos, sub conducta de noxe. Se poate scoate usor prin desfacerea piedicii de sub clapeta, precum si cea care inconjoara EGR-ul.
Apoi, monteaza laloc si EGR-ul, pune contactul si lasa masina asa aproximativ 10 minute ( nu trebuie sa astepti vre-un sunet, doar las-o 10 minute cu contactul pus, fara sa apesi pedalele ) . Apoi, pentru verificarea concreta, pune vag-com-ul sau VCDS-ul pe ea si optimizeaz-o si asa. Dupa asta o sa fie totul in regula.

Si mie mi se oprea din mers, mai ales cand dadeam cu spatele. Acum este totul perfect,pot spune ca merge exemplar masina. Am 190000 km si este de laudat starea in care se afla. Merita sa te bucuri de masina, nu o vinde, sunt masini bune care ofera un confort exemplar pentru anii lor. Nu as opta pentru o alta masina sub 6000 euro in momentul asta.
Succes! :) Sper sa rezolvi

alex18das
Subiect Autor

11 Dec 2013, 11:07

bornele sunt foarte bine prinse, clapeta de acceleratie este curatata de vreo 2-3 ori EGR la fel, apoi resetate cu vag com, o sa incerc sa mai fac rost de o alta clapeta de acceleratie sa vad daca mai face la fel (sunt greu de gasit pentru k e electrica si noua nu e chiar ieftina) , ma gandesc sa nu fie vreun furtun sarit sa traga aer sau crapat, cert e ca ma disperat mi am dorit enorm masina asta...dar...mi sa luat de ea..o sa va tin la curent si va anunt cand rezolv ceva...

tekolinooo

11 Dec 2013, 13:22

Si eu eram in aceeasi situatie, ma ofticasem si am zis ca daca nu rezolv o vand asa cum e si-mi iau altceva. Insa dupa ce rezolvi toate problemele (mai ales daca iti bagi chiar tu mana sa vezi ce are) ai o satisfactie de nedescris. Eu sunt si incepator,este prima masina (am 18 ani, iti dai seama cata pasiune ai la 18 ani ) . Am luat-o la 170.000 km cu putine probleme ( au mai aparut pe parcurs, tipic unei masini second ) iar acum la 179.000 km este perfecta \:D/ , si ma bucur de ea asa cum trebuie. Nu renunta la ea, masinile merg , trebuie doar sa ai rabdare cu ele.
Cum spuneam,rezultatul este intotdeauna cel care te satisface peste masuri, toate demersurile in scopul realizarii lui trebuie facute cu grije si rabdare. :)