Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

grimarius
Subiect Autor

Cutie de viteze

05 Oct 2013, 13:12

Buna ziua
Se aude un zgomot metalic din cutia de viteze atunci cand merg in frana de motor si cand e scos din viteza (mai incet). Cand merg accelerat nu se aude deloc dar cum reduc din acceleratie apare zgomotul. Intra in viteze ca si pana acum - adica mai rau in viteza I.
Ceva idei? Se poate repara sau e nevoie de o alta cutie?
Cordoba 2002, motor AUA, 1,4 16v

bgd_b92
Bogdan

Re: Cutie de viteze

05 Oct 2013, 14:56

Orice se poate repara ! Acum depinde de costuri..nu poti sti 100% ce e stricat in cutie si daca merita reparatia, cutiile SH fiind o alternativa foarte buna la pret pe langa piesele noi folosite pentru reconditionarea cutiei tale, insa peste ceva timp exista probabilitatea sa te lase si cea SH...eu personal as alege sa o reconditionez pe cea de pe masina ; suspectez rulmentii din cutie..cam ai fac zgomot in frana de motor

scsaba26

06 Oct 2013, 23:59

diferentialu din cutie ... pe mine m-a lasat in intersectie :) exact aceleasi simptome !!
ori gasesti un mecanic bun sa ti-o repare cat mai repede...ori mergi pana te lasa si schimbi cutia :D
multa bafta :hi

grimarius
Subiect Autor

10 Oct 2013, 04:16

Ai avut dreptate... era rulmentul de la diferential. Nu am vrut sa merg pana ma lasa, gasisem un mecanic, dar a trebuit sa merg cam 100km si s-a busit (m-a lasat mai intai viteza 4 si 5 si apoi nu mai vroia sa intre in 1 iar celelalte viteze trosneau cand mergeam). S-a stricat de tot rulmentul si au intrat bilele in cutie si mi-a stricat si pinioanele. Am luat o alta cutie, de pe polo, golf3, care s-a potrivit "de minune" (e mult mai ieftina decat cea de golf4). Cred ca e diferita de a mea aceasta avand raportul mai lung (zic eu ca e bine), abia am mers 5km.

scsaba26

12 Oct 2013, 16:49

la fel am patit si eu ... in intersectie m-a lasat :yh
la ce pret ai gasit cutia ?

grimarius
Subiect Autor

13 Oct 2013, 17:51

500RON deoarece e considerata de golf3, din acelasi loc cele pentru golf4 costa 300euro.

Hoffmann

23 Noi 2013, 09:03

Exact cum ai patit tu am tras-o si eu . Se auzea un zgomot doar in frana de motor. Initial am crezut ca-i un cap de planetara sau ceva probleme la kit-ul de ambreiaj. Pana intr-o zi cand s-a auzit clanc si s-a oprit. Am dus-o la mecanic, dat joc cutia....sincron treapa 3 praf, vreo doi rulmenti sparti....am luat o cutie SH pana la urma pentru ca o reparatie nu se justifica in cazul meu...in primul rand ajungeam mai scump si in al doilea nu prea merita sa pun niste piese noi intr-un ansamblu de piese uzate...cutia nu o dai jos in fiecare zi .

Ma bucur ca ai rezovat problema. Km multi fara evenimente iti doresc.

Stima
Drumuri bune !!!