Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

iuly12
Subiect Autor

probleme peste probleme

30 Sep 2013, 01:03

Nu se mai termina problemele la masina mea.
Am un seat leon fr si jante de la rondell(8,5 x 18 ")si se aud zegomote foarte puternice la rulare .Nu stiu ce sa mai fac.Am fost la service si mi-au spus ca e totul in regula(bucse,amortizoare toate bune).am facut si geormetria de curand si echilibrarea.e posibil sa trebuiasca ceva inele adaptatoare la jante?
A doua problema e ca se aud pocnituri undeva in dreapta la viraje maxime(stanga,dreapta),la franare si chiar si cand accelerez la viteza mica

LIFEPHORM

Re: probleme peste probleme

30 Sep 2013, 01:19

Poti da mai multe detalii despre zgomotele de la rulare? Cam "ca ce" se aude?
Inelele adaptoare improprii deobicei cauzeaza tremuratul volanului, ca si cum ai pierde plumbii sau ai avea o janta stramba. Nu e genul de problema care sa nasca zgomote. Incearca sa verifici prezoanele daca sunt stranse corect! Acum depinde si de cand au luat nastere aceste zgomote, incearca sa le asociezi cu un eveniment sau o interventie la masina din ultima perioada...
Pocniturile de care spui si care apar deobicei la bracaj maxim stanga-dreapta, indeosebi cand masina este pe loc sau la viteze foarte mici (treapta 1) sunt cauzate de flansele plus rulmentii din capetele superioare ale amortizoarelor, e o problema clasica si veche la 1P.
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

iuly12
Subiect Autor

30 Sep 2013, 08:39

Se aude ca si cum as merge in continuu pe piatra cubica.O sa incerc sa merg la alt service pentru ca mi-au spus ca nu am nimic rupt la ea.dar nu e posibil sa faca asa.toate aceste probleme au aparut la un drum romania-italia.ce e drept am luat cateva gropi si denivelari,dar cand am ajuns aici am schimbat bucsele si am facut si convergenta.nu stiu.o sa incerc sa imprumut de la cineva niste jante pe 17.
Cat despre pocnit o sa merg la alt service pentru ca mi-au spus ca amortizoarele sunt in regula si ca e vorba de ceva la caroserie.
Multumesc pentru sfaturi

Undertacher

30 Sep 2013, 10:43

Despre zgomotul ca mersul pe piatra cubica iti pot da un sfat:
-eu cand am cumparat jantele mele cu tot cu anvelope si le-am montat prima oara era gata gata sa merg sa cumpar rulmenti asa rau se auzea sunetul de huruit pe fata.Am mers insa la mai multe vulcanizari si unul mi-a explicat fenomenul si anume: cel de la care am cumparat jantele a avut suspensia praf pe fata si roata topaia pe asfaltul denivelat uzand cauciucul neuniform,adica o portiune este mai uzata decat alta sau mai inalta decat alta cum vrei tu.Nici eu nu am stiut despre acest defect si nici nu se observa cu ochiul liber doar la pipait.
Aceasta uzura neuniforma iti da un zgomot infernal,eu le-am pus pe spate si doar pe la 130- 150 km/h devine zgomotul deranjant.Si daca uzura anvelopei este mai mare pe partea exterioara decat pe cea interioara ai zgomot dar nu asa mare.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

iuly12
Subiect Autor

30 Sep 2013, 10:52

mersi.o sa merg si eu la mai multe vulcanizari.poate reusesc sa ii dau de capat.pe fata am cauciucuri noi

Adytzu1992

02 Oct 2013, 23:24

daca se aude ca si cum ai merge numai pe piatra cubica inseamna ca anvelopele tale sunt uzate neuniform .. pune mana pe cauciucuri si vezi daca te agata la mana . voi cauta o poza imediat sa iti arat cum arata o anvelopa care scoate zgomot la rulare

dragalin

03 Oct 2013, 01:21

posibil sa fie din cauza cauciucurilor ,cum a spus si undertache ...am avut un prieten care avea cauciucuri noi noute in forma de v modelul de pe cauciucuri ...si tot la fel..se auze un vajait......, si eu am o problema ,cand intru tare pe viraj imi face urat..si am schimbat rulment..bucsi tot , poti incerca varianta sa mergi la o vulcanizare cu baieti priceputi ,sa vezi daca este problema aceasta

iuly12
Subiect Autor

03 Oct 2013, 19:41

am fost ieri la service si in sfarsit a aparut o problema.am fost la trei serviceuri pana acum si nimeni nu si-a dat seama.undeva la mijlocul arcurilor pe fata sta o spirala peste alta.mi s-a spus ca din cauza asta se aud si acele pocnituri la viraje, accelerat(treapta 1)si la franare.si la viteze mari(130/140 km/h) simt ca se cam rupe masina in doua.sper sa fie din cauza asta,pentru ca mi-au spus ca bucse,articulatii sunt toate bune.anvelopele pe fata sunt noi,o sa le schimb si pe cele de pe spate si o sa scap de aceste zgomote.
Multumesc!!!

dexter1973

03 Oct 2013, 20:01

salut,
la mine "dardaia" pe la 40 km/h si era de la gume, uzate neuniform
vezi ca jantele 8,5J s-ar putea sa atinga la viraj max. amortizorul (e o parere)...
eu am 8J cu 17 si distanta e f. mica fata de amortizor...
Seat Leon 1p, 1.6 MPI, 102 HP
- kit admisie K&N; - suspensie sport Weitec Haicon GT; - bari stabilizatoare KW
- resoftare RBN; - evacuare Remus; - faruri dectane dayline + stopuri CarDNA

iuly12
Subiect Autor

03 Oct 2013, 20:44

am avut anvelopele pe fata foarte tare uzate in interior si le-am schimbat dupa ce am schimbat capetele de bara.constatand ca aceasta a fost problema uzarii anvelopelor.o sa le schimb si pe cele de pe spate

Undertacher

03 Oct 2013, 22:31

Imi pare rau sa iti spun ,insa parerea mea este ca schimbarea anvelopelor de pe spate nu te va scapa de zgomot pentru ca nu au cum sa faca ele un zgomot asa tare.Tocmai tu ai spus ca ai gasit o spira peste alta la un arc de pe fata,eu unul nu imi pot imagina acest lucru decat la un arc care nu isi mai face demult treaba,fenomen pe care l- am descris in postul anterior.Te asteptam cu vesti.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

iuly12
Subiect Autor

04 Oct 2013, 00:06

sunt de acord cu tine.nici eu nu prea as crede ca e de la anvelopele de pe spate.plus ca la viteze de 130/140 km/h la denivelari simt ca sar din masina.sper sa fie din cauza arcurilor. cu siguranta in cel mai scurt timp le voi schimba.probabil o sa revin la varianta cu arcuri si amortizoare stock,pentru ca m-am saturat de atata zgomot.

93luc

13 Ian 2014, 13:43

Un seat 1,9 TDI. La viteza mai mare la trecerea de pe o banda pe alta se leagana foarte mult creand senzatia ca pierzi controlul directiei de mers. Prin oras, la denivelari se leagana de te da cu capul in stalpi. O parere a spus ca sunt telescoapele pe fata dupa ce sa- lasat de cateva ori pe aripi. Este posibil sa fie si altceva sau altceva. MS.

bgd_b92
Bogdan

13 Ian 2014, 13:57

crezi ca iti poate spune cineva fara sa iti faca o verificare tehnica ? mergi la un servis cu renume sa faci o constatare ; leganatul apare de la amortizoare ( telescoape ) si / sau arcuri...