Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

Arcuri sport + amortizoare stock recomandare

29 Sep 2013, 10:50

Am in plan sa achizitionez niste arcuri sport pentru seat`ul meu ibiza facelift 1.4 16v ; am tot citit pe forumuri si am inteles ca cel mai bine s-ar potrivi arcurile sport Eibach Pro Kit ( http://www.customtuning.ro/produs/Arcur ... 6L-Eibach/ ) pe amortizoarele stock, fara sa le omoare in timp si imbunatatesc atat performantele cat si look-ul ; pe mine sincer sa fiu, ma intereseaza in primul rand look-ul, pentru ca nu imi sta in carcater sa abuzez de siguranta mea si sa intru curbe cu 2xx km/h daca am suspensie sport :) astept parerile voastre despre ce arcuri ar fi ok sa montez pe amortizoarele stock ; nu vreau sa fie coborata exagerat..doar ~ 30 mm ( 3cm ) cred ca ar fi ok, cat sa nu am probleme iarna si sa o pot folosi in continuare zi de zi fara probleme :hi

L.E : daca stiti si de unde as putea sa le achizitionez as fi recunoscator :hi

BOGY26
Bogdan

Re: Arcuri sport + amortizoare stock recomandare

29 Sep 2013, 18:32

Personal iti recomand Eibach SportLine dar o lasa mai jos decat ProKit-ul..o lasa undeva la 5 cm, dar ca efect vizual este mult mai ok decat ProKit-ul, care ti-o cam face sageata, o inalta mult de bot...eu la iarna o sa cam merg pe jos sau cu taxi fiindca deja masina s-a lasat mult mai jos decat era stock si nu vreau sa inchei contract cu primaria ptr. dezapezire :)))
ProKit-ul este mai util, sa zic asa :hi

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

Re: Arcuri sport + amortizoare stock recomandare

29 Sep 2013, 18:42

Mersi de raspuns ; am vazut ca eibach pro kit coboara fata cu ~ 30mm si spatele ~ 25-30mm..deci oricum o coboara uniform. M-am uitat si pe yotube si pe club bmw si cred ca o sa raman la astea mai mult ca sigur. Am nevoie si iarna de masina :yh cu 195 55 15 nu era cazu de arcuri sport dar cu 205 45 16 e prea mare distanta..sper sa dea bine :D